Pars Krisztán kesztyűje is látható a digitális múzeumban

hv • 2024. február 06., kedd •
London olimpiai bajnokának, Pars Krisztiánnak a kalapácsvető-kesztyűje is megcsodálható a Nemzetközi Atlétikai Szövetség sportágtörténeti kiállításának digitális gyűjteményében.
Pars Krisztán kesztyűje is látható a digitális múzeumban

Az atlétika történetét bemutató színes és interaktív kiállítás, a MOWA (Museum of World Athletics) tavaly a budapesti Etele Plázában volt megtekinthető. Ez a 2023-as hazai rendezésű atlétikai világbajnokság egyik látványos és népszerű kísérőprogramja volt. A tárlat célja az volt, hogy a Sportok Királynőjének gazdag történetét kézzelfogható közelségbe vigye nemcsak a sportág rajongóihoz, hanem az átlagemberekhez is. 

A kiállított tárgyak között többek közt látható volt a háromszoros olimpiai bajnok, cseh Jan Zelezny egyik gerelye, amellyel világcsúcsot dobott, a legendás, jamaikai, 9-szeres ötkarikás bajnok sprinter Usain Bolt trikója, amelyben a 2011-es vb 200 méteres döntőjében futott, és az a cipő, amelyben a svéd Armand Duplantis még a 618 centiméteres világcsúcsát ugrotta.

A budapesti kiállítással azonban a gyűjtemény bővítése nem ért véget. Mostantól a legújabb relikviák között Pars Krisztiánnak, a Szombathelyi DOBÓ SE atlétájának azt a kalapácsvető-kesztyűje is megcsodálható, amelyben a 2011-es vb-ezüstérmes dobását mutatta be. Krisztián a dél-koreai  Teguban közel járt ahhoz, hogy ő legyen a magyar atlétika történetének első szabadtéri világbajnoka. A hatodik, utolsó kísérletére 81.18 méterre repítette a kalapácsot, amivel mindössze n hat centiméter hiányzott a japán Murofusi Kodzsi legyőzéséhez. Pars ezüstéremnek örülhetett, csakúgy, mint két évvel később Moszkvában.  Mint tudjuk, a két vb között Londonban az ő tiszteletére játszották el a Himnuszt. Nem véletlen tehát, hogy a szombathelyi dobóatlétát a sportág legnagyobb sztárjai között találjuk! 

Kuriózum, hogy a MOWA az első olyan sportmúzeum, amelynek állandó kiállítása teljes mértékben a digitális világban jött létre! Ezzel pedig az innováció és a kreatív technológiák új szintjét hozta el a sport világába. A múzeum egyedülálló 3D-s online élményt nyújt a látogatóknak, a digitális térben a sportrajongók megismerhetik az atlétika legkiemelkedőbb bajnokait, sőt a virtuális tárlatvezetés a korábbi atlétikai világbajnokságokra is elkalauzolja az érdeklődőket. ( A különleges múzeumba itt lehet belépni: https://worldathletics.org/heritage)

Forrás és fotók: MOWA

közösség

további frisss

lap tetejére