Egyre több jel mutat arra, hogy a hárompárti német baloldali kormánykoalíció nem tudja kitölteni hivatali idejét, hiszen látványosan nem képes úrrá lenni a különböző válságokon, amelyek közül sokat ő maga okoz; támogatottsága folyamatosan csökken, ráadásul komoly belső feszültségek is tépázzák - írja az Origó.
A 2023-AS ÉVET SIKERÜLT TÚLÉLNIÜK SCHOLZÉKNAK, DE 2024 MÉG NEHEZEBBNEK ÍGÉRKEZIK.
A legújabb mérések szerint mélypontra esett a zöldpárti miniszterek és a kancellár támogatottsága is. A német gazdáknak is nagyon elege van, január 8-ára gigatüntetést ígértek, csütörtökön pedig percek alatt gyűltek össze több százan, amikor megtudták, hogy Robert Habeck gazdasági miniszter hova érkezik vissza komppal a szabadságáról. Egy idő után
ELSZABADULTAK AZ INDULATOK, SZÓ SZERINT LINCSHANGULAT ALAKULT KI. A FELDÜHÖDÖTT GAZDÁLKODÓK RÁTÁMADTAK A POLITIKUSRA. A RENDŐRÖKNEK PAPRIKASPRAYT KELLETT BEVETNIÜK, HOGY KI TUDJÁK MENEKÍTENI.
A MINISZTERT A RENDŐRÖKNEK KELLETT MEGVÉDENIÜK. BERLINBEN PEDIG – EGÉSZEN PÉLDÁTLAN MÓDON – FEBRUÁR 11-ÉN TÖBB HELYEN MEG KELL ISMÉTELNI A 2021-ES PARLAMENTI VÁLASZTÁST SZABÁLYTALANSÁGOK MIATT.
Egy X-re (korábban Twitter) feltöltött videón jól látszódik, ahogy a tüntetők megpróbálnak betörni a hajóra. Ráadásul a miniszter érkezése nem volt előre meghirdetve, a több száz gazda gyakorlatilag egy-két óra alatt Facebook-üzenetekben szervezte meg a blokádot.
Bauern blockieren heute den Fährhafen Schlüttsiel samt Zufahrtstraßen um #Habeck auf dem Rückweg aus dem Urlaub von Hallig Hooge abzufangen & zur Rede zu stellen. Die Fähre musste wieder, der Minister sitzt jetzt auf der Fähre in Schlüttsiel fest! pic.twitter.com/AZ4zcEUbom
— Franz Branntwein™ (@FranzBranntwe10) January 4, 2024
Órákon át nem mozdultak a járművekkel, még sötétedés után is villogtak a lámpák. A demonstrációról több videó is felkerült a közösségi oldalakra.
A gazdatüntetések tavaly decemberben kezdődtek Németországban, miután a kormány – a költségvetési nehézségek miatt – megszorításokat jelentett be. Ezzel pedig a Német Gazdaszövetség szerint hadat üzentek a mezőgazdaságból élőknek.
Már tavaly decemberben megkezdték a tiltakozást
Tavaly december elején több ezer német gazda vonult a Brandenburgi kapuhoz Berlinben. A gazdák a járműveikhez és munkagépeikhez szükséges gázolaj adókedvezményének eltörlése miatt tiltakoztak, amivel a kormány a költségvetésben keletkezett hiány egy részét igyekszik pótolni. A német baloldali koalíción belüli állapotokat jelzi, hogy a német agrárminiszter, aki azt mondta, nem ért egyet az intézkedéssel, elment a tüntetésre. Sokat nem ért vele, a gazdák kifütyülték. Aztán kiderült, az egész tervet saját minisztériuma kezdeményezte.
A NÉMET KORMÁNY AZÉRT KÉNYSZERÜL MEGSZORÍTÁSOKRA, MERT ÖSSZEOMLOTT A KÖLTSÉGVETÉS, 60 MILLIÁRD EURÓS LYUK TÁTONG RAJTA.
Németországban is a mezőgazdaság és az áruszállítás a legnagyobb gázolaj-felhasználó, és az agrárium, illetve az erdészet támogatásának egyik megszokott formája, hogy az érintettek a gázolaj jövedéki adójából visszatérítést kapnak (ez hazánkban is így van), a termelésben használt gépeik pedig mentesek a gépjárműadó alól.
German farmers have gathered in their tractors for one final warning to the federal government.
— Visegrád 24 (@visegrad24) January 4, 2024
Unless Scholz abolishes his plan to cut subsidies for agricultural diesel & introduce a vehicle tax for agricultural vehicles, nationwide protests will start on Jan. 8
🇩🇪 pic.twitter.com/fLgGRBgaq1
Hétfőn leáll az ország?
Közlekedési káoszra számítanak Németországban jövő hétfőn a német gazdák tiltakozó akciók és a mozdonyvezetők sztrájkja miatt.
JANUÁR 8-ÁN, HÉTFŐN EGYHETES AKCIÓT INDÍTANAK A NÉMET KORMÁNY EGYES TERÜLETEKET ÉRINTŐ MEGSZORÍTÁSI TERVEI ELLEN. A DECEMBERBEN MEGKEZDETT AKCIÓT TOVÁBB FOLYTATJÁK.
Várhatóan több traktoros megmozdulásra is sor kerül. Az akcióhétre a gazdaszövetség mellett a "Landschaft verbindet Bayern" egyesület is buzdítja a gazdákat. A szövetség Bajorország-szerte nagyszabású tiltakozó akciókat hirdetett meg.
A tiltakozást az iskolai téli szünet utáni első napra időzítették.
Lassan véreztetné ki a gazdákat a német kormány
A mezőgazdaságnak járó adókedvezmények sokakat felháborító eltörlése nem egy csapásra, hanem fokozatosan fog megtörténni a német kormány szerint, ez azonban nem nyugtatta meg a gazdákat, akik szerint a lépést csak a Scholz-kabinet pénzszórása tette szükségessé – írta meg a Reuters korábban. A Világgazdaság szemléje szerint a mezőgazdaságban használt gázolajra vonatkozó adókedvezmények eltörlését Olaf Scholz kancellár kormánykoalíciója még december közepén jelentette be, felháborítva az ország földműveseit, akik – mint megírtuk – több tüntetést is rendeztek Berlinben, és több utcát is lezártak a munkagépeikkel. A kormány most azzal próbálta meg lehűteni a kedélyeket, hogy ez a folyamat több évig fog tartani, és a gazdáknak nem kellene azonnal megemelkedett költségekkel számolniuk. A bejelentés szerint
A KEDVEZMÉNYEKET IDÉN 40, 2025-BEN ÉS 2026-BAN PEDIG 30 SZÁZALÉKKAL CSÖKKENTENÉK, EZZEL TELJESEN ELVÉVE A MEZŐGAZDASÁGI TÁMOGATÁSOKAT.
A lépés csak egy a megszorítások közül, amelyeket a kormány a 2024-es költségvetési hiány miatt jelentett be az elmúlt egy hónapban. Erre azután volt szükség, hogy
SCHOLZÉK A PANDÉMIÁS SEGÉLYEKBŐL PRÓBÁLTÁK MEG BEFOLTOZNI A BÜDZSÉT, ÁM AZ ALKOTMÁNYBÍRÓSÁG EZT ELUTASÍTOTTA, A PÉNZÜGYMINISZTÉRIUM PEDIG RENDKÍVÜLI KIADÁSI STOPOT RENDELT EL.
A támogatások elvétele, valamint az adóemelések elsősorban olyan területeket érintenének, amelyeket a Scholz-kabinet „környezetszennyezőnek" ítélt – érdekes módon a tavaly év végi költségvetési válság pont amiatt robbant ki, hogy a kormány túlvállalta magát a klímavédelmi projektek finanszírozásával. Ez természetesen kevés vigaszt nyújt a mezőgazdaságban dolgozóknak, akiknek az energiaválság után most ismét magas üzemanyagárakkal kell majd szembenézniük.
Súlyos élelmiszerár-emelkedéshez is vezethet a kormány hibás döntése
A német mezőgazdasági szakszervezet, a DBV pedig bejelentette, hogy újabb tüntetéseket fognak szervezni a döntés ellen. A kedvezmények elvétele azonban nem csak a földműveseket érintené, az állami támogatásokra épülő mezőgazdasági rendszer felborítása ugyanis
SÚLYOS ÉLELMISZERÁR-EMELKEDÉSHEZ VEZETHET, TOVÁBB TERHELVE A MEGÉLHETÉSI VÁLSÁGTÓL SZENVEDŐ LAKOSSÁGOT.
Mások is az utcára vonulhatnak
A Die Welt szerint a kormány attól tart, hogy az egész országra kiterjed a tiltakozás Már nem csak, nem csupán a gépjárműadókról és a mezőgazdasági gázolajról van szó. A gazdák mellett az utakra vonulhat mindenki, aki a a magas energiaköltségtől szenved, és elutasítja a kormány gazdaságpolitikáját. A szállítmányozók, a vendéglősök és kézművesek is csatlakozhatnak. A Logisztikusok Szövetségi Szövetsége január 18-ra és 19-re hirdette meg saját nagy demonstrációit Berlinben.
Már évekkel ezelőtt is tüntettek a gazdák
Mintegy ötezer traktor érkezett a Brandenburgi kapuhoz már 2019 novemberében is, akkor a tervezett szigorú mezőgazdasági rendeletek ellen tüntettek.
De két évvel ezelőtt is demonstráltak a gazdák, akkor az ellen tiltakoznak, hogy
A NÉMET KORMÁNY KÖRNYEZETVÉDELMI OKOKRA HIVATKOZVA AKARJA MEGSZÜNTETNI A MEZŐGAZDASÁGBAN FELHASZNÁLT GÁZOLAJ TÁMOGATÁSÁT.
Mi áll a háttérben?
Súlyos gazdasági problémák, összeomló költségvetés, elszabadult migráció és energiaárak, folyamatos koalíciós viták – így lehetne a legjobban összegezni a két évvel ezelőtt hatalomra került német baloldali kormány eddigi teljesítményét. Az Olaf Scholz baloldali kancellár által összetákolt SPD-Zöldek-liberális koalíció társadalmi támogatottsága gyakorlatilag összeomlott a mögöttünk hagyott két évben, a legnagyobb nyertes pedig a bevándorlásellenes, jobboldali AfD lett, amely több mint megduplázta a támogatottságát.
Választási csalás
A baloldali koalíció helyzetét tovább nehezíti, hogy a 2021-es választáson történt törvénytelenségek és szabálytalanságok, visszaélések miatt a német Legfelsőbb Bíróság döntése értelmében Berlin egyes részein – a választókerületek ötödében – meg kell ismételni a választást. Az elmúlt két évben bebizonyosodott, hogy számos ponton befolyásolták a szavazás kimenetelét – olyan formában, ahogy egy demokratikus, uniós államban példa nélkül áll. Mindez abban a Németországban történt, amelynek vezetői előszeretettel vádolnak más tagállamokat antidemokratikus kormányzással.
A VOKSOLÁST FEBRUÁR 11-ÉN TARTJÁK BERLINBEN, AMELYNEK SZIMBOLIKUS JELENTŐSÉGE VAN.
Mint ismert, a hárompárti koalíció azzal az ígérettel került hatalomra, hogy Európa legnagyobb gazdaságát átviszi a 21. századba, ez azonban egyelőre mondhatni visszafelé sült el, a német gazdaság rég nem látott módon bukdácsol, az egyre növekvő migrációs nyomás pedig próbára teszi a lakosság tűrőképességét. Mindez pedig egyértelműen megtépázta a kormánypártok támogatottságát, mely együttesen is csak a 33 százalékot ér el jelenleg.
HA A KORMÁNY POLITIKÁJÁBAN NEM TÖRTÉNIK JELENTŐS VÁLTOZÁS, AKKOR A JÖVŐ ÉVI EURÓPAI PARLAMENTI VÁLASZTÁSON OLYAN SÚLYOS VERESÉGET SZENVEDHET, AMI AKÁR A BUKÁSÁT IS ELHOZHATJA.
Fotó:MTI/EPA/FILIP SINGER; LUDOVIC MARIN / AFP
Forrás: origo.hu