Németh Károly produkciós menedzser elmondta, hogy a tagság eddigi ideje alatt számos projektben vett részt a színház, amelyek közül kiemelkedő a Weöres Sándor Színház első közösségi színházi produkciója, a Gátak és gátlások című előadás. A rendező, Czukor Balázs 2018 februárjában részt vett a Drezdai Városi Színház Bürgerbühne közösségi színházi tagozata szervezésében létrejött nemzetközi szakmai találkozón, amelynek keretén belül megismerkedett a közösségi színház különböző formáival. Az ott megszerzett tapasztalatait a Gátak és gátlások munkafolyamatában kamatoztatta. 2018 tavaszán a Weöres Sándor Színház saját felületein, illetve a helyi sajtóban felhívást tett közzé, amelyben szereplőválogatásra invitálta Szombathely polgárait szülés és születés témakörben. Így bárki, aki valamilyen szempontból hozzá akart szólni a felkínált témához, jelentkezhetett. A felhívás nem csak szereplésre szólította a jelentkezőket, hanem az alkotás folyamatában való részvételre is. A felhívást aztán személyes interjúk követték, anyákkal, gyerekekkel, nőkkel, férfiakkal, szakértőkkel, laikusokkal, idősebbekkel, fiatalokkal, fővárosiakkal és vidékiekkel. Félév alatt egy maréknyi csoport, időszakos közösség formálódott, akik több alkalommal cseréltek tapasztalatokat, ütköztették álláspontjaikat vagy épp kapcsolódtak egymáshoz, így kirajzolva a Gátak és gátlások előadás hangsúlyosabb témáit. A Gátak és gátlások célja nem más, mint láthatóságot teremteni olyan társadalmi tapasztalatoknak, amelyekben mindannyian valamilyen szinten érintettek vagyunk.
Legutóbbi produkciónk, amely egy ifjúsági színházi előadás, egyben ősbemutató, nehéz, komoly témával, Lőrinczy Attila írása, a Haragossziget, Réthly Attila rendezésében. Dühről, szeretetlenségről, bűnről és bűnhődésről, traumákról szól, görög drámába illő sorstragédiákról mesél - anya-lánya-barátja pszichodrámája.
A Haragossziget előadás a Grazi-i Schauspielhaus által rendezett fesztiválon vesz majd részt 2020-ban. A szakmai találkozón az ifjúsági színházi projektben közreműködő, kilenc színház mutatja be előadását.
2020. november 26. és 29. között Szombathely, a Weöres Sándor Színház ad otthont annak a konferenciának, amelyet az ETC félévente rendez meg. Nagy feladat, nagy kihívás, de óriási lehetőség a Weöres Sándor Színháznak és Szombathely városának is. Központban lesz a magyar dráma, 43 tagszínház többszáz képviselője érkezik majd a városba.
Hélène Gauthier, az Európai Színházi Konferencia ügyvezető igazgatója, projekt - és hálózatvezetője kifejtette a szombathelyi sajtótájékoztatón, hogy minél több emberrel dolgozunk a konvencióban, annál több projektre kerülhet sor, annál érdekesebb a munka, annál több ötlet születik, annál több energia adódik össze, hiszen többféle, különböző náció alkotja tagságunkat. A 43 tag – Grúzián, Norvégián, Franciaországon keresztül Portugálián, Németországon át – sokféle, s ez az egyik haszna a tagságnak, mert színes a paletta, többfajta embertől tanulhatunk. S, miért jó nekünk, hogy minél több tagunk legyen? Mert az ETC érdekképviseletet is jelent, így, amikor az Európai Bizottsághoz fordulunk bármilyen kérdéssel, kéréssel, mondhatjuk, hogy mi vagyunk az „európai színházi élet”.
A szombathelyi Weöres Sándor Színház kétéves tagsága alatt termékeny munkát végzett ezidáig, értékes tagja a konvenciónak, hiszen már számos projektben részt vett, s az alkotói munkában is élen jár. Megtiszteltetésnek vesszük, hogy itt rendezhetjük 2020-ban az ETC-konferenciát.
Fotó: wssz.hu