Január 8-án, hétfőn országos sztrájk veszi kezdetét Németországban - írja cikkében a vg.hu. A német kormány megszorításai miatt mások mellett
a gazdák, a kamionsofőrök, a közlekedésben és a kereskedelemben dolgozók is megindulnak Berlin felé,
hogy aztán január 15-én a Brandenburgi kapunál csúcsosodjon ki az akció.
Németországban nem ritkák a demonstrációk, tömeges megmozdulásokra is gyakran akad példa. A mostani sem előzmény nélküli, ez gyakorlatilag a decemberben megtartott, elképesztő jeleneteket produkáló tiltakozás második felvonása. Akkor több ezer gazda vonult fel Berlinben és öntött trágyát a német főváros utcáira, így kinyilvánítva véleményét a német agráriumot sújtó adóemelésekről.
Amit tehát tavaly év végén megkezdtek, azt folytatják most.
A fogadkozás óriási, aztán majd kiderül, mekkora ereje lesz ténylegesen a demonstrációnak. Mindenesetre könnyen lehet, hogy ez lesz minden idők egyik legsúlyosabb sztrájkja Németországban.
Azt javasolják a németeknek, hogy januárban maradjanak otthon
A kockázatot érzékeli is a német média, amely azonban finoman szólva sem viszi túlzásba a közelgő rendkívüli esemény napirenden tartását. Viszont amennyiben a megmozdulás valóban eléri a kritikus szintet, az a német lakosság mindennapi életét is masszívan befolyásolja, erre pedig meg is próbálják felkészíteni őket. Az egyik legnagyobb német lap, a Focus szombaton részletes cikkel jelentkezett arról, mire számítsanak a németek a jövő héttől, és hogyan tudnak alkalmazkodni az esetleges extrém viszonyokhoz.
A Focus az anyagban több javaslatot is megfogalmaz. Először is arra hívja fel a figyelmet, hogy
a németeknek fel kell készülnie korlátozásokra és hiányra
az ellátás akadozása miatt. Rávilágítottak, hogy a mozdonyvezetők munkabeszüntetése miatt az emberek egyelőre ne tervezzenek utazásokat vasúton. Jelenleg azt se lehet tudni, mikor kezdődik és meddig tart a vasutasok sztrájkja. Azt javasolják, hogy a szomszédok beszéljenek össze és próbáljanak meg közösen autóval eljutni a munkahelyeikre vagy elvinni a gyerekeiket iskolába. Ha pedig nem feltétlenül szükséges januárban elutazniuk, akkor
inkább maradjanak otthon.
Egyúttal közlekedési káoszra is figyelmeztettek, mivel várhatóan a tüntetők úttorlaszokat és útlezárásokat is alkalmaznak majd. Nemcsak az autópályákon, hanem a településeken is.
Hiány a német boltokban és a benzinkutakon
Ami ennél jóval nagyobb probléma, hogy egyelőre lehetetlen felmérni, mit okoz a gazdák és a kamionsofőrök leállása. Egy biztos: a traktorok és a teherautók kiesése fenyegeti az ellátást és az utánpótlást. A prognózisok szerint általános hús-, zöldség- és gyümölcshiány nem valószínű, de ez főképp a nagykereskedők és a termelők készleteinek köszönhető, amelyek
eleinte tompíthatják a sztrájk hatásait.
"A fogyasztókra gyakorolt következmények korlátozottak. Még ha az egyéni gazdálkodók abbahagyják is a munkát, ez kezdetben regionálisan lesz csak érezhető" – vélekedik a német lap. Ugyanakkor nem hallgatja el a rosszabb forgatókönyvet sem. Ha ugyanis tartósan nem érkezik élelmiszer és alapanyag, akkor
január végéig, akár február elejéig is hiányra kell készülniük a háztartásoknak.
Ez nem valamiféle feltételezés, ugyanis jelenleg is tapasztalható hiány a német boltokban, különösen a rövid szavatossági idejű élelmiszerekből:
gyümölcsök, zöldségek, húsok és fagyasztott áruk.
A Focus ehhez hozzátette, hogy az ápolószereknél, tisztítószereknél és kozmetikumoknál is tapasztalható kínálati korlát. Ezek egyértelműen a már eddig is zajló munkabeszüntetések eredményei. De a boltok polcainak teljes leürülését nem tartja reálisnak.
Azt viszont már igen, hogy
átmeneti üzemanyaghiány léphet fel, éppen a logisztikai lánc megszakadása miatt.
Éppen ezért arra biztatja a járművezetőknek, hogy még a hétfői demonstráció előtt tankolják tele az autóikat. Nem zárható ki ugyanis, hogy a tartálykocsik nem érkeznek meg időben a benzinkutakra, így pedig szűk keresztmetszetek keletkeznek.
Nem lesz elég munkaerő a német boltokban
A német kiskereskedelmet nemcsak az ellátási nehézségek sújthatják, hanem a munkaerő elmaradása is, mivel
a bolti dolgozók egy része, illetve az egyik legnagyobb kereskedelmi szakszervezet (Verdi) is demonstrál.
Ez különösen Észak-Rajna-Vesztfália és Bajorország esetében lehet látványos. Az Ikea áruházaiban minden bizonnyal számítani kell arra, hogy nem lesz elegendő kasszás. A legfajsúlyosabb szereplők, mint az Aldi és a Rewe viszont nem közölt információkat arról, mire számítsanak a vásárlók.