A szakemberek szerint a hirtelen ránk szakadt milliárdos főnyeremény az esetek nagyobb százalékában inkább tönkre teszi az életet, mintsem rendbe hozná azt. Hosszú évek – és nyeremények – tapasztalata alapján annál az embernél végződik jól a dolog, aki már gyermekkorában mértékletességet, az anyagiakkal, az értékekkel való normális bánásmódot tanulta meg. A megfontolandó dolgok első helyén az áll, vállaljuk-e a nyilvánosságot a nyeremény után, vagy sem? Elárulunk valamit: az dönt jól, aki nem vállalja.
Kezdjük talán néhány hazai példával: Rendőrökre mosolygott a szerencse 2009-ben Budaörsön: tizenketten összesen 2 milliárd 189 milliót hoztak el. A két motoros és egy kutyás rendőr, valamint a gépkocsizó járőrök akkor már három éve lottóztak kollektívan, a nyereményből fejenként majd’ kétszázmillió forint jutott. Igaz, tizenhárman kezdték, de fél évvel a nyeremény előtt egyik társuk úgy gondolta, hiábavaló próbálkozás az egész – a nagyvonalú nyertesek a hoppon maradt társuknak is adtak kétmilliót. Akkor úgy nyilatkoztak, eszük ágában sincs leszerelni a rendőrségtől. Jól tették.
– Egy 2002-ben főnyereményt ütött paksi csapat azonban vállalta a nyilvánosságot, sportolók révén (mivel kollektíven játszottak), egy mérkőzésen vették át a jelképes utalást. A boldog paksi csoport tehát büszkén vállalta nyereményét a nyilvánosság előtt – ami ritkaságnak számít! Ennek az a hátulütője, hogy a jó- és a rosszakaró emberek egyaránt megtalálhatják őket, jöhetnek valós és sosem látott barátok, rokonok különféle kérésekkel. Aki vállalja az arcát és a nevét, az komoly dilemmák elé kerülhet: kinek adjon és mennyit, vagy sem?! – magyarázza Barta Éva pszichológus. – Ha valaki mégis titokban tudja tartani a nyereményét, azzal a saját életét könnyíti meg. És nem utolsósorban könnyebb így kitartani abbéli szándéka mellett, hogy anyagilag gondtalan, de normális életet éljen.
Andraschek László máshogyan gondolta, amikor az örömhírrel kiállt a nyilvánosság elé. Elmesélte újságoknak és tévéknek egyaránt, hogy összekuporgatott maradék aprójából vett egy skandinávlottó-szelvényt, amivel 600 millió forintot nyert. A legjobbkor jött a nyeremény: a házaspár helyzete szinte reménytelennek tűnt, csak a kilakoltatási moratórium mentette meg őket attól, hogy az utcára kerüljenek. A férfi öt testvérének is juttatott a pénzből, emellett a likócsi hajléktalanszálló egykori lakójaként nagyobb összeget ajánlott fel a Segítőház Alapítványnak.
Közben a nagy nyilvánosság egy lakásbetöréssel „jutalmazta” a családot és napi száz telefonhívással zaklatták a hirtelen jött ismerősök. A férfit sajnos az alkoholizmus szelleme sem kerülte el.
– A nagy nyeremény csak azok életébe hoz boldogító változást, akik tudják a választ a legalapvetőbb kérdésekre: ki vagyok én, mi tesz boldoggá, miben hiszek? – magyarázza a pszichológus. – Akiket gyermekkorukban józan mértékletességre neveltek, akik a helyén kezelik az anyagi javakat az emberi élet értéklistáján, azok nagy valószínűséggel megbirkóznak a feladattal. A legnagyobb kincs, amit az anyagi kiszolgáltatottságtól megszabadulván a főnyeremény hozhat, a biztonság és a szabadság érzése.