Az önkéntes nyugdíjpénztár lényege
Jelenleg három nyugdíjcélú megtakarítási számla létezik: az önkéntes nyugdíjpénztár az egyik a nyugdíjbiztosítás és a nyugdíj előtakarékossági számla mellett. Az önkéntes nyugdíjpénztár lényege, hogy 20% adójóváírás kérhető a befizetések után, az SZJA befizetésből származó jóváírás évi maximum 280.000 Ft lehet.
Milyen feltételekkel juthatunk a pénzünkhöz?
Ha az önkéntes nyugdíjpénztár mellett döntünk, fontos tudni, hogy milyen feltételek mellett juthatunk a pénzünkhöz, amennyiben idő előtt szükség lenne rá. A megtakarítást egy saját névre szóló számlán kell vezetni, amihez 20 év eltelte után büntetlenül hozzá is lehet jutni. Legalább 10 évnek mindenképpen el kell telnie az indítás óta, hogy a befektetéshez hozzáférhessünk, ekkor azonban az adóköteles jövedelemnek minősül, ezért 15% adó terheli.
Az indítás folyamata
Az indítás előtt sokat segíthet, ha szakemberrel is konzultálunk. Ha pénzügyi tanácsadó szolgáltatásának igénybevételén gondolkodunk, érdemes lehet elolvasni Szendrei Ádám cikkét a témában.
Tisztázni kell, hogy mekkora összeget és milyen gyakorisággal szeretnénk fizetni. Plusz pénz is befizethető, sőt, ami jó hír, ha pénzügyi nehézségeink támadnának, a fizetés szüneteltethető.
Milyen költségekkel kell számolni?
Mint minden pénzügyi terméknél, itt is számolni kell bizonyos költségekkel. A TKM - a Teljes Költség Mutató megjelöli, hogy milyen magas összeggel kell számolni, ha önkéntes nyugdíjpénztárat indítunk. A TKM ez esetben többnyire 1-2% között van - ez azt jelenti, hogy a befektetés 1-2%-a morzsolódik le költségként éves szinten.
Az önkéntes nyugdíjpénztár előnyei és hátrányai
Mint minden befektetés, az önkéntes nyugdíjpénztár is hosszú távon hoz hasznot. Mellette szól, hogy nem igényel szakértelmet a kezelése, és olcsó megtakarítási forma. Az is előnyös, hogy rugalmas megtakarítás, hiszen a befizetendő pénzösszeg változtatható, akár még szüneteltethető is, ha éppen nem tudnánk kifizetni a vállalt pénzt. Ez a rugalmasság azonban nem igaz a pénz kivételére, hiszen legalább tíz évnek el kell telnie ahhoz, hogy a pénzt felhasználhassuk, és közben még a nyugdíjazásunknak is meg kell történnie.
További hátrány, hogy a befektetés személyre sem szabható. Alaposan mérlegelni kell tehát az előnyöket és hátrányokat, mielőtt döntünk.