A hatóság negyedévente, a negyedév utolsó napján fennálló adatok alapján, a negyedévet követő 30 napon belül minősíti az adózókat a jogkövetési hajlandóság szerint.
A megbízható adózók az adóeljárások során különböző előnyöket élveznek, a kockázatosakkal szemben pedig szigorúbban lépnek majd fel a NAV munkatársai. A minősítést a 2016. első negyedévi adatok alapján végzik első alkalommal. Az eredményről elektronikus úton értesítik az embereket.
A megbízható adózói státusz feltétele többek között, hogy az adózó legalább három éve folyamatosan működjön (vagy legyen áfa-regisztrált), ne legyen 500 ezer forintot meghaladó nettó adótartozása, és ne minősüljön kockázatos adózónak. A megbízható adózók számos kedvezményben részesülnek: így például az adóhatósági ellenőrzés időtartama esetükben nem haladhatja meg a 180 napot. Bejelentési, bevallási, adatszolgáltatási kötelezettségük elmulasztása vagy hibás teljesítése esetén a NAV előbb felhívja őket kötelezettségük teljesítésére, illetve a hiba javítására, mulasztási bírságot pedig csak akkor szab ki, ha a felhívás eredménytelen volt. A velük szemben fennálló maximum 500 ezer forint összegű tartozásra az adóhatóság évente egy alkalommal automatikusan 12 havi pótlékmentes részletfizetést engedélyez.
Kockázatosnak azokat az adózókat minősíti a hivatal, akik nagy összegű adóhiányt vagy tartozást halmoztak fel, be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztatnak, vagy egy éven belül ismételt üzletbezárásra büntették őket. A kockázatos adózói minősítés egy évig áll fenn, azonban a soron következő negyedéves minősítéskor megszűnik, amennyiben az adózó az arra okot adó adóhiányt, illetve tartozást, valamint a kapcsolódó bírságot és a pótlékot kifizette.
A kockázatos adózók esetében az adóhatósági ellenőrzés határideje 60 nappal meghosszabbodik, a visszaigényelt áfa kiutalási határideje 75 nap, az őket terhelő késedelmi pótlék a jegybanki alapkamat ötszöröse, a kiszabható mulasztási bírság és az adóbírság legkisebb mértéke az általános szabályok szerint kiszabható bírság felső határának 50 százaléka, a kiszabható bírság felső határa ugyancsak 50 százalékkal magasabb.