A felsőoktatási intézmények előírják, hogy a beiratkozóknak bankszámlával kell rendelkezniük, viszont a hallgatóknak szánt számlacsomagok díjai közt akár hétszeres eltérés is lehet, szóval nagyon nem mindegy, hol nyitnak számlát a diákok. És ha ez még nem lenne elég, nem is éri meg mindenkinek, mert a legfiatalabbaknak nem jár a havi kétszeri ingyenes készpénzfelvétel, ami nem árt, mert még mindig nem lehet mindenhol bankkártyával fizetni.
A másik szempont pedig a szülői, mert mivel lehetne jobb pénzügyi nevelést adni a gyereknek, ha nem egy bankszámlával, mert ezt nem lehet elég korán kezdeni.
Mennyibe fáj?
A Pénzcentrum.hu két kategóriát állított fel és ezeknél nézték meg, hogy mennyibe kerül a számlavezetés:
- egy 20 éves egyetemistának, aki havi 45 ezret kap, ebből elutal havonta kétszer 10-10 ezer forintot, mindezt a havi kétszeri ingyenes készpénzfelvétellel megspékelve,
- és egy 16 középiskolásnak, akinek havi 25 ezret utalnak, amiből 5 ezret tovább is utal és szintén élne a havi kétszeri ingyenes készpénzfelvétellel.
Ahogy az a Pénzcentrum grafikonján is látszik, az egyetemistáknak az OTP a legolcsóbb, potom 4440 forintba kerül egy számla havonta. Ami igazán elképesztő, hogy a lista végén szereplő Budapest Bank ajánlata ennél hétszer drágább. A választás tehát nem egyszerű, már csak ezért is érdemes több banktól ajánlatot kérni, vagy megnézni valamelyik online kalkulátort a számlaválasztáshoz.
Hasonló a helyzet a középsulisoknál, mármint itt is közel hétszeres a különbség az első és a legutolsó között. A 16 évesek számára a K&H ajánlata a legkedvezőbb, 2888 forint az első két évben. A nagy különbségek oka részben az, hogy a CIB-nek nincs diákokra optimalizált csomagja, viszont a szülők kérhetnek társkártyát a gyereküknek, ami egy elkülönített számlaként funkcionál, de ezzel nem lehet pénzt átutalni, ezért sokkal szerencsésebb, ha a gyerekük pénzügyi szokásai alapján választanak számlacsomagot.
16 éves kor alatt ne bankoljon senki?
A 16 év alattiak esetében könnyebben számolhatnak fel nagyobb összegeket a bankok, mert ebben a kategóriában nem igényelhető a havi kétszeri ingyenes készpénzfelvétel, így ennek költségeit biztosan a gyereknek kell fizetnie. A szülőknek így 3 választásuk van a Pénzcentrum szerint:
- 16 éves koráig nem tanítják számlahasználatra a gyereküket,
- Megtanítják a gyereküket a számlahasználatra és arra, hogy a készpénznek magas költsége van, ebben az esetben a teljes zsebpénzét erre a számlára utalják,
- Vagy egy hibrid megoldással a számlahasználatot ugyan megtanítják, de a szükséges készpénzt már a szülők adják a gyereküknek.
Abból nem lehet baj, ha a gyerek megtanulja, hogy a készpénzhasználat drága, a tranzakciós illeték bevezetése előtt is sokba került a kápé az államnak, most pedig ezek a költségek a készpénzfelvételi díjakban is megjelennek.
De, nem kell túlmisztifikálni a dolgot, mert 16 év felett havonta 150 ezer forintot vehetünk fel mindenféle további költség nélkül, ami eredendően nem egy rossz elképzelés, hiszen sok helyen még mindig nem lehet bankkártyával fizetni. Másrészt viszont arra ösztönzi az embereket, hogy inkább otthon tartsák a pénzük, valami biztosnak hitt rejtekhelyen, ami duplán rossz az államnak, mert erősíti a feketegazdaságot és többletköltséget is jelent.
A pénzügyi tudatosság pedig azért fontos, mert egy rosszul megválasztott hitellel, vagy megtakarítással pillanatok alatt hatalmas bukóba kerülhetünk. Másrészt a banki termékek megismerésének első lépcsőfoka is ez, mármint a folyószámra, később erre jöhet a fizetés, de az egyetemhez is kell és végül a nyugdíjat is erre utalják majd át.
Ennek a pénzügyi tudatosságnak jót tenne, ha a 16 éven aluliak is bekerülnének a havi kétszeri ingyenes készpénzfelvétel intézményébe, de nem feltétlenül kellene őket is a 150 ezres havi keretbe bevonni.