A mesterséges intelligencia (MI) egyelőre a nagyfiúk játszótere: ezt az exkluzivitást kell megtörni, és inkluzívvá tenni – mondta többek között Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Koalíciók Napja 2024 konferencia nyitó előadásában. Megjegyezte: jelenleg még nincs olyan platform, ahol például a magyar kkv-k tudnának normalizált, szabványosított megoldásokat vásárolni, ugyanakkor az MI megkerülhetetlen lesz, talán fontosabb, mint az internet maga - írja a Világgazdaság.
A Koalíciók Napja 2024 a Neumann Technológiai Platform alegységeinek a közös programja, négy témakör köré szervezve, megfelelve a négy koalíciónak:
- 5G (ami hamarosan átnyúlik 6G-be),
- mesterséges intelligencia,
- drón,
- blockchain.
Fábián Gergely, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) iparpolitikáért és technológiáért felelős államtitkára az előszavában megjegyezte: ha már az Európai Uniónak szokása, hogy előbb szabályoz és utána innovál, akkor igazodjunk ehhez, kivált, hogy közeledik a július 1-jén kezdődő magyar EU-elnökség. Elmondása szerint készülnek a stratégiák és akciótervek, folyamatos a munka, aminek már vannak látható eredményei is.
Ígéretes év áll előttünk, hiszen a magyar EU-elnökségnek is kiemelt fókusza van a mesterséges intelligencián
– összegzett Fábián Gergely, aki után következett Nagy Márton előadása.
Háború a mesterséges intelligencia terén is
A nemzetgazdasági miniszter hétfőn Martonvásáron az űrtechnológiai gyártóközpont alapkőletételén vett részt, és a keddjét is a haladó technikákkal nyitotta. A Koalíciók Napja nyitó előadásában kifejtette: úgy érzi, az MI terén egyelőre lokális fejlesztések zajlanak, továbbá, ha nem átjárhatóak a rendszerek, az nem jó, márpedig sajnos afelé haladunk, hogy az MI-megoldások tekintetében is kétpólusúvá válik a világ.
Szerinte az Egyesült Államok és Kína nagy gazdasági háborújának három fő terepe van:
- az elektromos autózás, és annak ökoszisztémája,
- a digitalizáció, azon belül főleg a csipgyártás és
- a mesterséges intelligencia.
Hozzátette: az Európai Uniónak is döntenie kell, hova helyezkedik a csipháborúban, sőt, máris részese a folyamatnak, hiszen egyetlen holland cég állítja elő a gyártáshoz szükséges gépeket. Márpedig a perspektíva és a potenciál jelentős a szektorban, ezt jelzi a Goldman Sachs becslése is, amely szerint az előttünk álló évtizedben az MI 7 százalékkal növelheti a GDP-t.
Mi a felelőssége a digitális szektornak?
Nagy Márton sokkal kevésbé volt lelkes, amikor Magyarország digitális felkészültségét, illetve a digitális megoldások alkalmazását taglalta.
„Az USA és Kína mögött el van maradva az EU – mi pedig az EU mögött” – közölte a nemzetgazdasági miniszter, aki szerint a digitális infrastruktúránk rendben van, ám nem használjuk ki. Emlékeztetett az NGM energiahatékonysági pályázataira, amire a nagyvállalatok felkészülten érkeztek, el is nyerték a forrásokat, a kkv-k viszont messze elmaradtak.
Az energiahatékonyság és a digitalizáció terén sincs fogalmuk arról, miként kell csinálni. Nevetséges és megmosolyogtató erről beszélni, de itt tartunk
– folytatta Nagy Márton, megjegyezve, hogy „lehet az MI-ről beszélgetni, mert szép dolog”, ám előbb fontosabb volna elérni, hogy minél több kkv-nak legyen saját honlapja, amin keresztül egyáltalán megtalálható, esetleg egy szolgáltatás is intézhető.
Úgy fogalmazott, nem lenne jó ezt feltételként szabni például a cégbejegyzéshez, ugyanakkor felkérte a jelenlévőket, hogy saját kapcsolataik révén is segítsék elő a fejlődést e téren.
Nagy Márton abban a tekintetben is rámutatott a jelenlévők felelősségére, hogy az MI fejlesztése mellett annak hasznosságáról is minél többet beszéljenek, ismertessék meg az emberekkel, sőt, a politikusokkal.
A magyar EU-elnökségnek is fajsúlyos része lesz az MI
A nemzetgazdasági miniszter idézte annak a felmérésnek az eredményét is, amely kimutatta, hogy a hazai vállalkozók 80 százaléka is elkerülhetetlennek tartja az MI alkalmazását már hároméves távlaton.
Részben ehhez is kapcsolódva zajlik a 2020-as Mesterséges Intelligencia Stratégia (MIS) felülvizsgálata, amit a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarával is összedolgozva végeznek, hogy az említett kkv-k felzárkózását is segítsék. A MIS 2.0-t hamarosan ismerteti a kormányzat a szektorral.
A magyar EU-elnökség keretében szeptember 30. és október 2. között Tech Weeket szerveznek Budapesten,
a Bálnában, amihez Szolnoki Szabolcs, az NGM helyettes államtitkára hozzátette: a mi elnökségünk alatt kezdődik meg a felkészülés az EU mesterségesintelligencia-irányelvének végrehajtására.
Forrás: vg.hu
Fotó: Shutterstock
Fotó: Derencsényi István / MTI