Megszerezte első győzelmét Párizsban a női vízilabda-válogatott

• 2024. július 30., kedd •
A magyar női vízilabda-válogatott az olimpiai pólótorna csoportkörének 2. fordulójában megszerezte első győzelmét a XXXIII. nyári játékokon. A mieink a Hollandia elleni 10–8-as vereséget követően 12–7-re kerekedtek felül Kanadán a párizsi Vizes Központban, ezzel felugrottak a B csoport második helyére.

A magyar női vízilabda-válogatott a Hollandia elleni nyitókörös vereség után Kanada ellen javíthatott az olimpiai torna hétfői játéknapján. A két együttes legutóbb a tavalyi világbajnokságon csapott össze tétmérkőzésen, akkor a mieink 5–3-as első félidő után csak szoros csatában kerekedtek felül 11–10-re az észak-amerikaiakon - írja az Index.

Másfél percet kellett várnunk az első találatra, centerbejátszás után Parkes Rebecca talált a kanadai kapuba (1–0). A következő akciónál kétszer is a keresztléc segítette ki a mieinket, utóbbi volt a látványosabb, a tengerentúliak kapitánya, Emma Wright próbálta meg jobbról átemelni Magyari Aldát, ami sikerült is, csak épp a labda nem zuhant elég meredek ívben a szemszögéből… A kihagyott kanadai esélyt gyorsan megbüntettük, a harmadik perc alig vette kezdetét, Parkes már másodszor iratkozott fel a gólszerzők közé (2–0).

Bár az olimpiai állapotában 5000 néző befogadására alkalmas Vizes Központ főmedencéje körül a székek jó háromnegyede gazdára talált, a kispadokkal ellentétes oldalon is jól lehetett hallani, ahogyan Mihók Attila védekezés közben kívülről próbálja instruálni a csapatot. A kanadaiak pedig egyelőre fórból sem találtak fogást ezen a védelmen. Nem úgy Keszthelyi Rita, az övékén: az 5. percben az ő ejtése hullott a bal felsőbe (3–0). A kapott gól nélküli harmad csak nem jött össze, bő két perccel a vége előtt Hayley McKelvey szépített (3–1).A játékrész utolsó találatát is a mieink szerezték, Keszthelyi ezúttal ötméteresből volt eredményes (4–1).

A párizsi pólótorna egyik legnagyobb furcsasága egyébként, hogy a mérkőzést folyamatosan két nyelven, angolul és franciául kommentálják a helyszínen. Ami a gólszerzők és kiállítottak nevének kivételével tapasztalataim szerint a világ egyetlen vízilabda-mérkőzésén sem szokás. Nyilván a franciák úgy gondolták, sok olyan néző tévedhet ki a meccsekre, akik amúgy nem szoktak a pólóval találkozni, számukra lehet segítség, vagy teheti esetleg élvezetesebbé a játékot a kommentár. A legbizarrabb azonban mégiscsak az, amikor megpróbálják szurkolásra buzdítani egyik vagy másik tábort…

A rövid szünetet követően Kanada újabb szépítésével folytatódott a meccs, Kindred Paul centerezésből húzta a labdát közelről a kapu bal oldalába (4–2). Ezúttal a mi támadójátékunk akadozott, ráadásul a keresztléc is ellenünk dolgozott (azonban ne legyünk álszentek: előtte, az első félidőben összesen háromszor segített ki minket a kapufa valamelyik része). Négyperces gólcsendet zárt le Gurisatti Gréta jól helyezett, a kapu jobb oldalába vágódó lövése, méghozzá fórból (5–2). Gurisatti nem sokkal később egyenlő létszámnál is betalált, ezzel a mérkőzésen először négygólosra hizlalva a magyar előnyt (6–2).Kettő és fél perccel a negyed vége előtt gyors gólváltásban Wright szépített, majd Vályi Vanda iratkozott fel a gólszerzők közé – ezen a mérkőzésen először (7–3). Az utolsó percben fórunk volt a 8–3-hoz is, de Leimeter Dóra lövését kapu mellé tudta tolni Jessica Gaudreault. Két másodperccel a nagyszünet előtt McKelvey büntetett meg minket a kihagyott ziccerért, 7–4-re zárkóztatva Kanadát, egyúttal egálra mentve a játékrészt.

A harmadik felvonás elején Magyari bravúrjainak volt köszönhető, hogy Kanada nem tudott még közelebb zárkózni. A mieink hiába próbálkoztak a legkülönfélébb figurákkal, megszaporodtak az eladott labdák, a ki nem kényszerített hibák az ellenfél kapujától mért 10-12 méteren belül. Parkes svédcsavarja ugyan gólért kiáltott volna, de a keresztléc megint kisegítette Gaudreault-t. Több mint négy perc telt el a negyedből gól nélkül, miközben apránként a játékvezetői ítéletek is ellenünk fordultak. Előbb hiába reklamáltunk Leimeter lenyomásáért büntetőt, majd a kontránál kifejezetten könnyű síppal kiállították Horváth Brigittát. Míg nálunk újabb vitatható, birkózást idéző jelenetekért sem járt centerbejátszás után ötméteres, bő egy perccel a játékrész vége előtt Kanadának befújtak egyet Leimeterről. Axelle Crevier pedig bedobta, két gólra zárkóztatva csapatát (7–5). Már-már felsejlett a vasárnapi magyar–francia férfimeccs rémképe, ahol kiváló kezdés után sikerült válogatottunknak visszahozni a mérkőzésbe a rendezőt, amikor egy szabaddobásból Garda Krisztina önmagában is veszélyesen csapódó lövését Keszthelyi a hálóba paskolta (épp csak annyira beleérve egyébként, hogy a kapus már ne tudja lereagálni), 8–5.

A zárónegyedet ismét jóval lendületesebben kezdtük, Garda ezúttal maga vállalkozott befejezésre pontosan, majd Vályi növelte az előnyt öt gólra. Ezzel lényegében eldöntve a mérkőzést, noha bő hat perc még hátra volt (10–5).A hajrában már csak az volt a kérdés, milyen különbséggel sikerül megnyernünk a meccset. Paul szépítésére Gurisatti válaszolt Garda szélre letett labdájából (11–6). Itt pedig még mindig nem volt vége, Szilágyi Dorottya váltotta gólra a Gurisatti által kiharcolt fórt, Paul pedig kipontozódott (12–6). Az utolsó találatot Wright hozta össze, kettő és fél perccel a mérkőzés vége előtt kialakítva a 12–7-es végeredményt.

A mieinknél Keszthelyi és Gurisatti is három találatig jutott, míg Magyari pontosan 50 százalékos védési hatékonyságot ért el (7/14).

Megérkeztünk – állítják a főhősök

„Minden mérkőzés egy új kezdet, és ezt ezúttal bizonyítottuk is: úgy mentünk be a medencébe, hogy teljesen lezártuk a hollandok ellen történteket – kezdte értékelését az interjúzónában Gurisatti Gréta. – A mai mérkőzéseken is voltak meglepetések, mi pedig arra törekedtünk az első perctől kezdve, hogy velünk ne essen meg hasonló. Az edzőtáborban játszottunk Kanadával, és annak a meccsnek egy nagyon fontos tapasztalata volt, nem engedhetjük őket az elején játékba jönni. Szerencsére ezt ma megtettük, utána pedig – egy-két rövid periódust leszámítva – masszívan védekeztünk, így érzésre megérdemelten nyertünk ilyen különbséggel is” – tette hozzá a három gólt jegyző játékos.

„Abban biztosak voltunk, hogy nem lesz könnyű meccs, hiszen az edzőtáborban is vért kellett izzadjunk, hogy az utolsó negyedben felülkerekedjünk rajtuk – vette át a szót Keszthelyi-Nagy Rita, aki ugyancsak három találatot ért el Kanada ellen. – A mai mérkőzésen sokkal nagyobb hőfokkal játszottunk, és nem engedtük őket hasonló hőfokra kapcsolni. Mondtuk is a meccs előtt az öltözőben, nem akarjuk még véletlenül sem megadni a lehetőségét annak, hogy az idézőjeles papírforma megboruljon. Olyan győzelmet arattunk, aminek fontos, hogy örülni tudjunk, azzal együtt is, hogy voltak hibák, és így vannak megvonandó tanulságok. Több elkerülhető, könnyű gólt is adtunk Kanadának. De ez a vízilabda szépsége: most van négy napunk a következő meccsig, ezt az időt kihasználva még tovább fejlődhetünk.”

Megjegyezte, nem felejtette el a Kína ellen három éve az olimpia csoportkörében elvesztett mérkőzést, de nem hiszi, hogy abból a meccsből bármire is lehetne következtetni a mostani találkozót megelőzően.

Leimeter Dóra arról beszélt, úgy érzi, a hétfői mérkőzés volt az, amelyre igazán megérkezett válogatottunk ezen az olimpián. A hollandok elleni döcögős játékhoz képest sokkal olajozottabban működött a csapat.

„Igaz, más is úgy játszani, amikor az ember magabiztosan vezet. Szükségünk van a felszabadultságra ahhoz, hogy azok az extrák kijöjjenek belőlünk, amelyek egyébként bennünk vannak, gondolok itt például a harmadik harmad végi gólunkra, ahogyan Garda feladta a labdát Keszthelyinek. Az ilyen megoldásokra is szükség van egy jó olimpiai szerepléshez” – mondta.

A mieinkre négy nap múlva az a Kína vár, amelyik három negyeden keresztül megszorongatta, sőt sokáig vezetett is Hollandia ellen. Keszthelyiék pedig augusztus 4-én Ausztrália ellen zárják a csoportkört.

OLIMPIA, PÁRIZS 2024

Női vízilabda, A csoport, 2. forduló
Magyarország–Kanda 12–7 (4–1, 3–3, 1–1, 4–2)

A csoport állása: 1. Hollandia 4 pont (25–19), 2. Magyarország 2 (20–17), 3. Ausztrália 2 (7–5, 1 meccs), 4. Kanada 0 (7–12), 5. Kína 0 (16–22).