Megnyílt a Szima-malom a Vasi Skanzenben

• 2023. augusztus 21., hétfő •
Alapítójának, Bárdosi Jánosnak állít méltó emlékeket az ötven esztendős Vasi Skanzen
Megnyílt a Szima-malom a Vasi Skanzenben

Megújult és állandó kiállítással gazdagodott a Szima-malom a félévszázados Vasi Skanzenben. Az alapító, Bárdosi Jánosnak emléket állító tárlat augusztus 20-án nyílt meg a nagyközönség előtt.

Az 1973. augusztus 20-án megnyílt Vasi Múzeumfaluban (napjainkban Vasi Skanzen), mint Magyarország másodikként megépült szabadtéri néprajzi múzeumában, a Csónakázó-tó horgásztavának partján kapott helyett a Szentkirály városrészéről áthelyezett Szima-malom - alulcsapó malomkerékkel, malomárok-csatornával, zsilippel. Az épület belsejében azonban nem volt gépesítés, így műtárgyraktárként funkcionált – egészen napjainkig. A Magyar Géniusz Programban elnyert közel 80 millió forintnyi támogatásból többek között új tetőszerkezet, nyílászárókat kapott az ikonikus épület. A benne három szinten berendezett állandó kiállítás pedig a magyar néprajztudomány helyi hősének, géniuszának, Bárdosi János néprajzos muzeológusnak állít emléket, bemutatva szakmai életútját, gyűjteménygyarapító tevékenységét.

A vasárnapi megnyitón ott volt a Bárdosi család több tagja, köztük Bárdosi János lánya, Ibolya, aki számos megőrzött dokumentummal, fényképpel járult hozzá a tárlat megvalósításához.

Az örökség megőrzésének fontosságáról és felelősségéről is beszélt Csapláros Andrea múzeumigazgató, majd kiemelte: a múzeum egyben közösségi színtér, találkozóhely is. Külön öröm számára, hogy egy múzeumpedagógiai foglalkozásra alkalmas helyiséget is kialakítottak a malomban, így rossz időben is tudják fogadni a gyerekeket.

Dr. Kemecsi Lajos, a Magyar Néprajzi Múzeum főigazgatója beszédében emlékeztetett: Bárdosi János a 60-as évek közepétől dolgozott a Vasi Skanzen létrehozásán, amely 1973-ban nyílt meg 20 objektummal. Ezek kiválasztásában, előkészítésében, szakmai és tudományos felmérésében, bontásában, a berendezések összegyűjtésében, megtervezésében meghatározó szerepet játszott Rövidke életében olyan kérdésekkel foglalkozott, amely egyben a 21. századi korszerű muzeológia témái: a társadalmi nyitást képviselte, kutatási témái között szerepeltek a gyógynövények, a természetközeli jelenségek.

A Vas Vármegyei Közgyűlés nevében Kondora Bálint alelnök, Szombathely képviseletében Horváth Soma alpolgármester adott át jubileumi oklevelet Csapláros Andrea múzeumigazgatónak. A hivatalos megnyitó után egészen 20 óráig tárlatvezetés, kézműves foglalkozások, táncház és koncert várja az érdeklődőket.  

Forrás: vaol.hu

közösség

további frisss

lap tetejére