Más imarenddel tartott délután szombatfogadást a zsidó közösség, mint ahogy szokott. - Imádkoztunk Izraelért és az áldozatokért. Hiszünk a közös ima erejében - hangsúlyozta Sugár Judit, a Zsidó Hitközség elnöke.
Este 7-kor az imaterem előtti téren, a zsinagóga mellett közös zsidó-keresztény megemlékezés kezdődött a Hit Gyülekezete és több civil szervezet közös szervezésében. Száznál többen gyűltek össze a felhívásra. Közülük sokan aggódnak most valakiért, rokonért, barátért a Közel-Keleti országban, de mindenki más is érintettnek érezte magát a tragédiában, ezért csatlakozott.
Ami a Szentföldön történik: közügy, hiszen egész Európa, s benne gyermekeink biztonsága forog veszélyben - hangzott el a békés demonstráció első perceiben.
Született egy nyilatkozat, amelyet ezen a napon az ország számos pontján felolvastak, így itt is. Ennek tartalma nyomatékosítja, hogy a magyar emberek kiállnak Izrael mellett, és elítélik a Hamász rémtetteit.
"Határozott álláspontunk szerint ártatlan emberek, köztük csecsemők, gyermekek és civil lakosok meggyilkolása népirtás, megengedhetetlen és vállalhatatlan"
- hangsúlyozzák. "Izrael háborúja a zsidó-keresztény civilizáció megvédéséről is szól. Izrael a keresztény világ védőbástyájaként is szolgál a Közel-Keleten!" - szól a nyilakozat, amely leszögezi: "nem félünk."
Nem volt félelem Robert C. Castel hangjában sem: az Izraelben élő biztonságpolitikai szakértő gondolatait hangüzenetben, a téren kihangosítva hallgatták meg a jelenlévők.
"Már nem az az ember vagyok, aki a háború előtt voltam"
- mondta a Gázai övezetből küldött friss felvételen. Üdvözölte a magyarok kiállását, és közönetet mondott érte. Szólt arról, hogy közeli munkatársai közül is volt, aki eltűnt - elrabolták vagy meghalt -, de aggódik saját családjáért és minden izraeliért is, miközben folynak a harcok. Az áldozatokról, a borzalmakról, amelyeket a Hamász nyomában látott, nem beszélt, azt mondta: ez a negyedik háború, amelyben a térségben részt vesz, tehát sokat tapasztalt már. De ami itt van, arra jobb nem gondolni, arról jobb nem beszélni, mert
"olyan ösztönöket ébreszt fel az emberben, amire nem vagyunk büszkék".
Felhívta a figyelmet rá: a világ más demokráciái is tanulhatnak a történtekből. A béke, amely sokáig működik, egy idő után valamiért felbomlik, így történt ez Gáza esetében is, ezért ébernek kell maradni. Más politikai, geopolitikai tanulságok is lesznek - jegyezte meg.
A Bibliából ezután olyan zsoltárokat olvastak fel fiatalok, amelyeket az ókori Izraelben épp az ilyen vészterhes idők ihlettek, de most is aktuálisak. A Szentírás szavait a téren összegyűltek a mobiltelefonjukon követték, és együtt olvasták.
A zsidók ősi gyászimáját Márkus Sándor, a Szombathelyi Zsidó Hitközség örökös tiszteletbeli elnöke mondta el. Az ima minden időkben a mártírokért szól, de "sajnos újra mártírjaink vannak, értük szól a kaddis" - fogalmazott az elnök.
A résztvevők ezután mécseseket gyújtottak, közel kétszáz kis láng égett a zsinagóga tövében, a magyar és az izraeli zászló mellett az áldozatokért és a világ békéjéért.
Szobota Zoltán, a Hit Gyülekezete lelkésze lapunknak azt mondta: ha az emberiség bölcsőjében terror pusztít, az mindenkit érint.
"Embertársainkat gyilkolják halomra, és az európai civilizáció és kultúra is veszélyben van. Isten a zsidó népen keresztül ajándékozta az emberiségnek Jézus Krisztust, a Bibliát, a prófétákat, a törvényt, és tartozunk annyival Isten választott népének, hogy ilyen vészterhes időkben kifejezzük szolidaritásunkat."
A szombathelyi belváros környékén több rendőrautó is járőrözött péntek este, összahangban a budapesti intézkedésekkel, de nincs tudomásunk incidensről, a megemlékezés a legnagyobb békességben zajlott.
Fotók: Vizi László Vond