Szerdán, 83 éves korában elhunyt Bernardo Provenzano, a szicíliai maffia család, a Cosa Nostra (valódi) Don Corleonéja. 43 évig menekült a rendőrök elől és ez idő alatt meggyilkoltatta Olaszország két vezető, maffia-ügyekkel foglalkozó ügyészét is.
Ügyvédje, Rosalba Di Gregorio azt mondta, hogy megbízója már régóta Parkinson-kórban és rákban szenvedett, stroke-ot kapott és 2014 óta folyamatosan kórházban volt, természetesen rendőrségi felügyelet alatt.
Don Provenzanót 2006-ban tartóztatták le, egy nyomorúságos pásztorkunyhóban bujkált, néhány kilométerre szülővárosától, Corleonétól. Mario Puzo Keresztapa regénye szerint a híres New York-i maffiavezér, Don Corleone is innen származik.
Az igazi Keresztapa beceneve egyszerűen a Traktor volt, mert előszeretettel mészároltatta le azokat a nyomozókat, újságírókat és általában mindenkit, aki az útjába került. Később megkapta a Könyvelő gúnynevet is, mert mesterien intézte a banda pénzügyeit, majd 1993-ban lett a Cosa Nostra klán feje, köze volt pár robbantáshoz, de közben a drogkereskedelemről a fehérgalléros bűnözésre válott.
Csakhogy még bonyolultabb legyen a kép, a Fantom becenevet is ráragasztották, mert ő volt Olaszország történetének legtovább keresett szökevénye. 1959-től körözték gyilkosságért 1963-ig, de elfogni csak 2006-ban sikerült, köszönhetően a cinikus szicíliaiaknak, meg az erős embereknek, akik bevédték Bernardót.
Az 1980-as és 90-es években a maffia pénzügyeit a 18. században épült Villa Bagheriából (Palermo külvárosából) irányította, telefonhívásokkal és bankszámlákon át, a titkos üzleti találkozóira pedig egy mentőautóval vitték.
Ezután Palermótól 58 kilométerre délre költözött a már említett romos tanyára (Corleone közelében), ahol jórészt mézen és zöldségeken élt. Innen vallási utalásokkal átitatott üzeneteket küldözgetett a futáraival, ezeket kis papírcetlikre gépelt és felcsavart. A csatárláncos módszer viszont elég lassan működött, volt, hogy az egyes üzenetei 48 óra alatt tettek meg másfél kilométert, míg elértek a városba. Provenzano egyébként mélyen vallásos római katolikus ember volt, állandóan 5 Bibliát tartott a keze ügyében.
Bernardo Provenzano Corleonéban született, 1933. január 30-án. A szülei földművesek voltak, a kis Bernardo pedig 10 évesen otthagyta az iskolát, hogy a földeken dolgozzon. Ez volt az az év, amikor a Szövetségesek felszabadították Szicíliát. Tinédzserként már banda tag volt és bandaháborúban is részt vett, de Vito Andolinival (Don Corleone/Keresztapa) ellentétben ő végül Szicíliában maradt.
Provenzano Luciano Leggio klánvezér szárnysegédje volt egészen addig, amíg Lucianót 1974-ben lecsukták. Ekkor a család irányítását a vérszomjas Salvatore Riina vette át, aki megtette Bernardo Provenzanót másodparancsnokának, annak ellenére, hogy Leggio egyszer azt mondta Bernardóra, hogy:
"Úgy lő, mint egy isten, de annyi esze van, mint egy csirkének!"
1993-ban aztán Riinát is letartóztatták, majd 4 évvel később őt, és 23 bajtársát életfogytiglanra ítélték az 1992-ben elkövetett robbantás miatt, amiben Giovanni Falcone ügyész életét vesztette. Giovanni Olaszországban keresztes hadjáratot indított a szervezett bűnözés ellen és a merénylet után mártír lett belőle. Egyébként Bernardo volt az egyetlen, akit akkor nem tudtak elfogni.
2006-os elfogása előtt egy hónappal az akkori ügyvédje azt állította, hogy Bernardo Provenzano meghalt és a hatóságok csak egy szellemet üldöznek. Ennek ellenére a rendőrök tovább figyelték Bernardo élettársát, Saveria Benedetta Palazzolót és a pár két fiát, Angelót és Paolót, akik 1993-ban visszatértek Corleonéba. A hatóságok ekkor szúrtak ki egy csomag kimosott ruhát, amit néhány napig követtek a nő házától a tanyáig. Amikor egy kéz kinyúlt az ajtón a csomagért, letartóztatták Bernardót.
Az akkor már 73 éves Provenzano nem tanúsított ellenállást, de azért még tett egy "vigyázz, mit kívánsz" jellegű megjegyzést az őt elfogó rendőröknek:
"El sem tudjátok képzelni, mit tettetek!" - mondta nekik rejtélyesen.
Ugyan benne volt a pakliban, hogy ezzel egy új maffiaháborút robbantanak ki, de végül a szicíliai maffia sohasem tudott újra megerősödni Provenzano letartóztatása után.