A Magyar Nemzeti Bank – helyszíni ellenőrzést is magába foglaló – csoportszintű átfogó vizsgálatot folytatott a CIB Bank Zrt.-nél (CIB Bank) és a CIB Lízing Zrt.-nél (CIB Lízing) 2020. március 30. napjától áttekintve a bankcsoport működését - írja az Index. A felügyeleti vizsgálat egyebek közt a kiszervezett tevékenységek késedelmes bejelentése és nyilvántartásának vezetése, a belső ellenőrzési terület tevékenysége, valamint a csalásmegelőzési folyamatok szabályozása, illetve nyilvántartása kapcsán azonosított hiányosságokat. Megállapította továbbá, hogy
A CIB BANK CSOPORTSZINTŰ BELSŐ SZABÁLYOZÁSI KERETRENDSZERE NEM ÁLL ÖSSZHANGBAN A TÉNYLEGES GYAKORLATTAL, EGYES TÉMÁK SZABÁLYOZÁSA TÚLZOTTAN SZÉTTAGOLT.
A jegybank közleménye szerint nehezen átlátható a bank hitelkockázati monitoringra vonatkozó belső szabályozása, és nem minden esetben biztosított a kockázatok hatékony nyomon követése sem. A problémás ügykezelés során a bank gyűjti a fedezetből származó megtérülési adatokat. Késedelmesen történt a vállalati ügyfélkörben a behajtási stratégiák előterjesztése és jóváhagyása, a lakossági oldalon pedig hiányzott a külső követeléskezelők kiválasztására vonatkozó tender és felülvizsgálat lefolytatása. Továbbá pontosításra szorult a bank ügyfélcsoportok meghatározására vonatkozó belső szabályzata, és az ügyfélcsoportokat nem mindenkor a jogszabályoknak megfelelően alakította ki.
A BANK EGYES SZEMÉLYI KÖLCSÖNEI MEGSÉRTETTÉK A JÖVEDELEMARÁNYOS TÖRLESZTŐRÉSZLETRE (JTM) VONATKOZÓ SZABÁLYOZÁST, ILLETVE KÉSEDELMESEN SZOLGÁLTATOTT ADATOT A KÖZPONTI HITELINFORMÁCIÓS RENDSZERBE IS.
A Magyar Nemzeti Bank azt is leszögezte, hogy a CIB Bank a tőkekövetelmény-számítása során helytelen kockázati súllyal vett figyelembe egyes követeléseket, hiányosságok merültek fel az értékvesztésképzés területén, továbbá számos esetben nem következetesen végezte el a hitelkeretek súlyozását. Széttagolt, helyenként egymásnak ellentmondó a hitelintézet követelésminősítéssel és az IFRS 9 szerinti értékeléssel összefüggő szabályozása. Az MNB megállapította továbbá, hogy hibásan, illetve hiányosan teljesültek egyes felügyeleti adatszolgáltatások is. A bank több lejárt gyártói támogatású informatikai (IT-) rendszert, szoftvert alkalmazott.
Kemény büntetést kaptak
A jogsértések miatt a pénzügyi felügyelet a CIB Bankra 62,5 millió forint, a CIB Lízingre 5,5 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki. Kötelezte emellett az intézményeket, hogy a határozatokban megadott határnapokig számoljanak be a problémák megszüntetésére tett intézkedéseikről. A bírságösszeg meghatározásakor a CIB Bank esetében súlyosító körülménynek számított számos jogszabálysértés jelentős vagy magas kockázati súlya, illetve az a körülmény, hogy
EGYES, KORÁBBI VIZSGÁLATOK SORÁN FELTÁRT HIÁNYOSSÁGOKAT A HITELINTÉZET MOSTANÁIG SEM KÜSZÖBÖLT KI MARADÉKTALANUL.
„Enyhítő körülménynek minősült ugyanakkor egyes szabályszegések egyedi vagy alacsony számú előfordulása, a CIB Bank együttműködő magatartása a vizsgálat során, illetve a problémák megoldására már végrehajtott, illetve tervezett intézkedései” – zárta közleményét a jegybank.
Forrás: index.hu