Legjobbak között a csényei fodrásztanuló - a Szakma Sztárra készül

Haitzmann Ágnes • 2022. április 22., péntek •
Kevesen mesélnek olyan lelkesen a választott szakmájukról, mint az egyszerű, kiengedett, egyenes hajat viselő Feitli Vivien, aki érettségi után döntött úgy, hogy a Vas Megyei SZC Oladi Technikumban elvégez egy kétéves fodrászképzést. Milyen jól tette! Ha a saját frizurájával nem is, másokéval szívesen bíbelődik, és mára a legjobbak között van: jövő héten részt vesz a budapesti Szakma Sztár verseny döntőjében, ahol melíroz, fest, dauerol, és egy alkalmi kontyot is kreálnia kell.
Legjobbak között a csényei fodrásztanuló - a Szakma Sztárra készül

Miért döntöttél úgy, hogy elindulsz az országos szakmai tanulmányi versenyen?

Először az iskolai írásbeli fordulón kellett részt venni, majd az osztálytársaimmal is megvitatva a dolgot arra jutottam, hogy továbbmegyek, és már csak azt vettem észre, hogy belecsöppentem a verseny sűrűjébe! Csak később tudatosult bennem, hogy ez egy komoly megmérettetés. Ezután kezdtem el csak nagyobb erőbedobással versenyezni!

Szeretsz versengeni?

Nem a versenyzés, inkább a szakma az, amit szeretek, és amiért elindultam.

Miért választottad érettségi után a fodrászképzést?

Kicsi korom óta szerettem ezt a szakmát, de nagyon jó tanuló voltam, kézenfekvőnek tűnt hát, hogy gimnáziumba menjek. Sárvárra jártam matematika és angol tagozatos osztályba. Végül mégis visszakeveredtem erre a területre, mert rájöttem, hogy nem érdekel semmi más.  Annyi év elteltével még mindig a fodrászat tetszett. Igaz, otthon küzdenem kellett azért, hogy ezt választhassam az egyetem helyett, de sikerült.

Ez a sikeres versenyszereplés talán bizonyíték arra, hogy jó helyen vagy. Mi mindent tanultál meg itt, az oladi iskolában, és mi az, amit te tettél ehhez hozzá?

Az iskola és a gyakorlati hely ad egy biztos alapot. Ugyanakkor azt gondolom, hogy otthoni gyakorlás nélkül nem menne ilyen jól. Az oktatóm és a tanárom, ha mellettem állnak, bele tudnak szólni abba, amit csinálok, segítenek, kijavítanak. Amikor azonban otthon, egyedül dolgozom, és megcsinálom anyukám haját, saját döntéseket kell hoznom, csakis magamra vagyok utalva. Így tudom igazán megtanulni a szakmát.

Ki mindenkin gyakorolsz?

Családtagokon, barátokon, akik szerencsére vállalkozó szelleműek! Sőt, újabban Csényében, a faluban, ahol lakom, az utcabelieknek is elkészítem a haját, ez a gyakorlás sokat számít.

Mi a terved a jövőben? Csényében maradsz?

Úgy tervezem, hogy először otthon dolgozom majd, de később jó lenne valamelyik nagyobb városban, például Sárváron boldogulni.

Beszéljünk a fodrászatról! Mit szeretsz benne a legjobban?

A festést és az alkalmifrizura-készítést együtt!

Hogyan kell elképzelni a jövő heti versenyt?

Az előző fordulóban volt borotválás, hosszú haj dauerolása, festés és alap hajvágás. Ami jövő hétre maradt, az hétfőn a férfi melír és hajvágás, egy női alap hajvágás - itt húzni kell majd egy konkrét vágást. Kedden egy alkalmi frizura lesz a feladat, egy női alap, színfestés és melír, valamint egy divathajvágás. Ezekhez alaptámpontokat adnak, hogy összehasonlíthatóak legyenek a versenymunkák: az alkalmi frizurának például mindenképpen kontynak kell lennie, díszt is rakni kell bele, és ami a legújabb, hogy hajhosszabbítással együtt kell elkészíteni! Ezt még az utolsó napokban is gyakorlom.

Igazi kihívások! Mi mindent viszel magaddal?

A törölközőtől kezdve a díszekig mindent, még babafejet is.

Mi a szakmád szépsége?

A bizalom. Az ember megjelenését nagyban meghatározza a haj, ezért nagyon nem mindegy, hogy milyen. Az, hogy a vendégek rám bízzák ezt a fontos dolgot, nagy bizalomról árulkodik. Az a legjobb, amikor elégedett a végeredménnyel, a látvánnyal valaki, és boldog.

Ki segített felkészülni?

Az iskola a tanulmányaimban, hiszen itt szereztem az alapokat, de a modelljeim is fontosak, nélkülük nem lenne verseny sem, hálás vagyok nekik is, hogy elkísérnek Budapestre.


Farkas Anita gyakorlatioktatás-vezetőtől megtudtuk, hogy négy hónap ágazati alapoktatás után szakmai oktatásban részesülnek a fiatalok az Oladi technikumban. Először elméletet tanulnak, majd külső képzőhelyeken gyakorlati oktatás zajlik. Itt válhatnak el valamennyire egymástól tudásban a diákok, hiszen gyakorlati helytől is függ, hogy ki milyen tempóban halad. A lemaradást megakadályozandó negyedévente felméri az iskola, hogy ki hol tart, hiszen a későbbi vizsgára csak így tudnak felkészülni a fodrásztanulók. Tény, hogy a 9. évfolyamon érkezőkhöz képest némiképp elhivatottabbak azok - ilyen Vivien is -, akik érettségi után érkeznek az intézménybe.

Kiderült: akik a verseny írásbeli részén túljutnak legalább 60 százalékkal,  mentesülnek a szakmai vizsga írásbeli része alól, ez komoly motiválóerő a versenyen való részvételre, emellett a tanulók vizsgatapasztalatot is szereznek. Az érettségi utáni képzésben részt vevő nyolc diákból hatan írták meg az írásbelit, és közülük hárman tovább is jutottak. Hármuk közül ketten részt is vettek a válogatón: Rakovszky Olivér és Feitli Vivien. Beszélgetőtársunk pedig a döntőig menetelt, ő jövő héten az ország legjobbjaival mérkőzik meg.

közösség

további frisss

lap tetejére