Az olívaolaj extrém drágulása, amelyet főként a Spanyolországban két éve tartó szárazság váltott ki, szinte ellenállhatatlan vonzerőt gyakorol a bűnözői csoportokra az egész mediterrán térségében. Láncfűrészes vandálok jelentek meg a ligetekben ordas szándékkal.
Olyannyira, hogy Görögország, Spanyolország és Olaszország olajbogyótermelő vidékein egyre gyakoribbak a raktárbetörések, a prémium olaj hígítása gyengébb termékekkel, illetve a szállítási adatok meghamisítása. A legborzasztóbb azonban az, amikor a bandák vandál módon láncfűrésszel csonkítják meg az évszázados fák termőágait, sőt egész fákat vágnak ki is az őrizetlen ligetekben - írja a vg.hu.
A termelők könyörögnek a vidéki rendőrségek visszaállításáért
A rablók néha többet szüretelnek, mint a tulajdonosok - mondta az AP amerikai hírügynökségnek Konsztantinosz Marku, akinek Athén külvárosában található az olajfaligete, ahonnan mostanában 15 fáját vágták ki a barbárok, köztük egy 150 éves példányt.
A bűncselekmények tovább növelik a termelők gondjait, pedig már így is keservesen küszködnek a növekvő termelési költségekkel és az éghajlatváltozással, amely melegebb teleket, intenzívebb áradásokat és intenzívebb erdőtüzeket hozott.
A dél-olaszországi Puglia-régióban a termelők arra kérik a rendőrséget, hogy hozzanak létre mezőgazdasági rendészetet. A görög gazdák pedig a 2010-ben megszüntetett vidéki rendőrség visszaállításáért indítottak harcot.
Spanyolországban egy vállalat olajbogyónak látszó nyomkövető eszközöket fejlesztett ki, hogy lebuktathassák a tolvajokat.
Veszélybe került az ókorig visszanyúló kultúra fennmaradása
A vandál pusztítás Athén környékén az évszázados fák kipusztításával egy ókorig visszanyúló hagyomány fennmaradását veszélyeztetik.
"A rablók a legtöbbször a gazdagon termő ágakat fűrészelik le" - mondja Neilosz Papakrisztu, aki egy negyedik generációs családi vállalkozásként egy olajmalommal és egy ligettel gazdálkodik.
Így nemcsak ellopják az olajbogyóinkat, hanem komoly károkat is okoznak a fáknak, 4-5 évbe telik, mire jó esetben kiheverik a brutális roncsolást
- teszi hozzá.
Ha viszont az egész fát kivágják, általában feldarabolják. A fát eladják a fatelepeknek vagy a tűzifaárusoknak, a bogyókat pedig zugsajtolókba viszik.
A lopások miatt egyes termelők inkább a korai szüret mellett döntenek, ezért alacsonyabb lesz a hozamuk, ám a tolvajokat és a fák hosszú távú károsodását csak így tudják megelőzni.
Kénytelen-kelletlen a mintegy 5000 fát gondozó Krisztosz Bekasz is előrehozta a betakarítást, miután többször is elszenvedte a tolvajok támadását. Emiatt viszont egy kilogramm olaj előállításához több mint 2 és félszer annyi olajbogyót kellett felhasználnia, mint tavaly.
"És mindezt azután, hogy éjszakákat töltöttünk a földjeink őrzésével" - mondta.
Megdöbbentő a helyzet.
Saját történelmüket gyalázzák meg a láncfűrészes gazemberek
A globális olívaolaj-piacot a közel két éve tartó spanyolországi szárazság borította meg, hiszen a világellátás mintegy 40 százalékát az Ibériai-félsziget adja.
Ebben az évben várhatóan 2,5 millió tonnára zsugorodik a globális termelés, szemben az egy évvel korábbi 3,4 millió tonnával.
Az aszály és a zsugorodó termelés nyomán az extra szűz olaj referenciaára Spanyolországban, Görögországban és Olaszországban szeptemberben elérte a 9 eurót, ami több mint háromszorosa a 2019-es szintnek. Egy liter extra szűz olaj fogyasztói ára pedig Görögországban a tavalyi 8-9 dollárról idén 15 dollárra ugrott.
A spanyol rendőrség októberben közölte, hogy az elmúlt hetekben 91 tonna lopott olajbogyót foglaltak le. Februárban Görögország déli részén hat embert tartóztattak le, akik egy hetekig tartó raktárbetörés-sorozat során 8 tonna olívaolajat loptak el.
A délnyugat-olaszországi Bari kikötőváros környékén élő gazdák szerint a tolvajok egyre szemtelenebbek, és az olajbogyók mellett traktorokat és drága berendezéseket is rabolnak.
A regionális mezőgazdasági szövetség a rendőrség segítségét kérte, mivel októberben 100 olajfát pusztítottak el vagy rongáltak meg súlyosan egyetlen incidens során. Gennaro Sicolo, az egyesület vezetője "óriási" gazdasági kárnak nevezte a történteket, és azt mondta, hogy "a gazdákat meg kell védeni".
Itt a saját történelmüket gyalázzák meg a gazemberek
- mondta Marku, a görög termelő a fák kivágásáról.