- Ha nagyon hideg vizet iszik hőségben a kutya, vagy fagyit nyalogat, fennáll a veszélye, hogy torokgyulladást kap. Ennek a köhögés a legkézenfekvőbb tünete, de érdekes, hogy
a legtöbb esetben öklendezés, hányás is jelentkezik, aminek az az oka, hogy a köhögési inger egyfajta garatizgalmat idéz elő, és ez öklendezésre készteti a kutyát.
Ilyenkor a gazdik gyomor- és bélproblémára gondolnak, holott másról van szó - mondta érdeklődésünkre dr. Varjú Gábor állatorvos. Hozzátette: a fagyi cukortartalma önmagában nem olyan nagy probléma, persze sok az elhízott állat, és nem tesz jót, de a fagyival nem ez a legfőbb gond. - Egyáltalán ne kapjon fagyit, jégkrémet az állat - szögezte le a szakember.
Amikor vizet adunk a kutyának, az friss legyen, de ne jeges, ne jéghideg - ez alapvető fontosságú. Talán nem meglepő, hogy néhányan úgy gondolják, a hűs sörből is adnak a kis kedvencüknek. - Párszor már tapasztaltuk, hogy ugyanúgy lerészegednek az állatok az alkoholtól, mint az ember.
Hoztak már be hozzánk kutyát úgy, hogy a szomszédban kerti parti volt, és az egyik mulatozó viccesnek találta megitatni vele a sört.
Ilyenkor dülöngél az állat, esik-kel, de egyetlen alkalomtól nem lesz komoly baja - mondta dr. Varjú Gábor.
Fagyizni, sörözni nem lehet, rendben. Hogyan hűtsék a gazdik a kutyákat? - A fürdetés a megoldás. Gyakori a hőguta ilyenkor nyáron, főként a nyomott orrú, bulldog típusú kutyáknál, amelyek nem tudnak lihegéssel megfelelő mennyiségű hőt leadni.
A hideg zuhany életmentő számukra! - hívta fel a figyelmet az állatorvos.
Nyilvánvaló, hogy délben ne vigye senki nagy sétára a kutyáját, csak reggel és este, ha megszűnt a hőség. - A zuhany életet ment, ha hőgutára utaló jelek vannak. Ilyenkor nehezített az állat légzése, súlyosabb esetben idegrendszeri tünetei, görcsei is lehetnek, és sajnos minden évben meghal egy-két kutyus emiatt - figyelmeztetett. Akár 42 fokos is lehet a kutya testhője ilyenkor, amin azonnal segíteni kell: otthoni zuhannyal, és érdemes felkeresni a melegben a kutyás strandokat is.
Néhány gazdi arról számolt be az állatkórházban, hogy a kutyája csak a klíma alatt mutat életjeleket, és ezt vegyük is komolyan. Egyes fajták rendkívül rosszul viselik a meleget, vigyázzunk rájuk. Ami pedig a városi sétákat illeti: a forró betonon való sétáltatás akár égési sérüléseket is okozhat a kutyus tappancsán, kifekélyesedhet, kisebesedhet a lábuk. - A kutyák sokkal jobban tolerálják a fájdalmat, nem jelzik úgy, mint az ember, ezért nekünk kell odafigyelni. Ha már baj van, sántít, nem teszi le a sérült lábát. Viszonylag ritkán, de azért találkozunk ilyen esettel is. Feltétlenül lássa állatorvos a kutya lábát - kérte dr. Varjú Gábor.
Kép: wallpaperflare.com