Így még nem ünnepeltük a Föld napját...

há • 2020. április 22., szerda •
Az idei az ötvenedik ebből a jeles napból, és nem csupán a kerek szám miatt rendhagyó. A közösségi médiában videóvetítések, élő online beszélgetések, chat-viták, de komplett zoom-konferenciák is foglalkoznak ma bolygónk jelenével és jövőjével, a televízió pedig különleges műsorral ültet le a készülékek elé.
Így még nem ünnepeltük a Föld napját...

„Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?” – szól a Föld napja jelmondata, és soha ennél valóságosabban nem láttuk ezt, mint idén. Ötven évvel ezelőtt, 1970. április 22-e volt az a nap, amikor körülbelül 20 millió amerikai ment ki az utcára azért, hogy kifejezzék, aggódnak a környezetükért, és szót emelnek a tudatlanság ellen. Törvények, tüntetések és tettek követték ezt a dátumot, világszerte. 2020-ban nem közösségi programokon ünnepeljük a Föld napját, hanem otthon: mondjuk tanulással. Mindenki a maga módján.

A világról szerzett tudásunkat bővíti, ha fát, virágot ültetünk, zöldségpalántát nevelünk, de bekapcsolódhatunk online tudományos előadásokba, vagy akár kiszínezhetjük a gyerekkel a digitális oktatás keretében kiküldött sablonokat. A legjobb, amit most a négy fal között tehetünk bolygónkért, hogy átgondoljuk eddigi életvitelünket, és ha van min javítani, változtatunk. Először kicsiben, aztán meglátjuk. Ha mást nem, legalább azokat az exkluzív képsorokat meg kell nézni, amelyeket a National Geographic tartogat estére, világpremier lesz ugyanis. Jane Goodall: A remény – ezzel a címmel tűzi műsorra a csatorna a világhírű etológus életét feldolgozó kétórás dokumentumfilmet. „Gombében, az esőerdő mélyén tudatosult bennem először igazán, hogy minden mindennel összefügg. Attól kezdve mindennap világosabbá vált számomra, hogy a klímaváltozás a természeti világunk létét fenyegeti, és hogy ha elpusztítjuk ezt a világot, a saját jövőnket is elpusztítjuk. Mindennap minden embernek megvan a lehetősége rá, hogy apró, bölcs döntésekkel jobbá tegye a környezetét. És ha emberek milliárdjai hoznak jó döntéseket, valóban jobbá válik a világ. Soha nem szabad feladni, mindig vezet út előre” – mondta Goodall.

Az este 9-kor kezdődő filmben többek közt feltűnik Harry herceg, aki maga is természetvédelmi aktivista, James Baker egykori amerikai külügyminiszter; Dr. Richard Wrangham antropológiaprofesszor, a Kibale Csimpánz Projekt alapítója; Dr. Francis Collins, az Amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet igazgatója. Lássuk!

 

kép: nationalgeographic.com, Puskás Enikő

közösség

további frisss

lap tetejére