Az első jelek
Apró szétnyílás a kijelző oldalán? Kis kattogó hang a laptop kinyitásakor? Általában így szokott kezdődni, és lehet, észre sem veszed. De aztán megjelenik egy nagyobb rés, ami végül a csatlakozó sérüléséhez vezet. És egyszer csak eltűnik a képernyő, nem látsz rajta semmit.
Ne gondold azt, hogy ez évek alatt megy végbe, ez annál sokkal gyorsabb folyamat. És sajnos az otthoni praktikák, SOS megoldások sem érnek valami sokat. Szóval felejtsd el a pillanatragasztót és a ragasztószalagot! Ha már jól látható jelei vannak a hibának, a lehető leggyorsabban el kell vinned megjavíttatni. Ha ez elmarad, akkor könnyen súlyosabb problémád lehet, amiért jobban zsebbe is kell majd nyúlnod.
Gyakori ez a probléma? Ha igen, miért?
A hétköznapi használatra szánt olcsó laptopok esetében sajnos elég sűrűn lehet számítani erre. Ennek az az oka, hogy ezeknél a gépeknél ott spórolnak, ahol csak tudnak.
És a műanyag borítás olykor ennek lesz az áldozata. Mivel az egyik legsűrűbben igénybe vett rész épp a zsanér. Minden kinyitásnál és becsukásnál komoly terhelést kap ez a terület.
Felejtsd el a sufnituningot!
Nem éri meg otthon hozzákezdeni a javítgatáshoz, ha nem értünk hozzá. Ezzel ugyanis el tudjuk kerülni, hogy esetleg ragasztó kerüljön a szétvált részek közé. Ez ugyanis végzetes lehet, és akár komolyabb töréshez is vezethet.
Így kerülheted el a zsanértörést
Van pár trükk, alapszabály, vagy nevezhetjük akár csak tippnek is, amire érdemes odafigyelni. Ha így teszel, akkor ugyanis hónapokkal vagy akár évekkel is megnövelheted a zsanérok élettartamát. Az alábbiak lennének ezek:
- Felejtsd el, hogy a kijelzőjénél fogva viszed a laptopod!
- Soha se úgy nyisd ki a képernyőt, hogy csak az egyik sarkánál emeled meg! Ez sem a kijelzőnek, sem a zsanérnak nem tesz jót. Figyelj rá, hogy mindig középen, a kameránál emeld fel a fedelet!
- A visszahajtásnál is fontos a szimmetria. Vagy fogd középen, vagy finoman nyomd vissza mindkét sarkánál.
- Soha se rántsd fel vagy csapd le a készülék képernyőjét! Lassabban, egyenletes tempóban nyisd és zárd.
- Hogy igazán sokáig bírja, vásárolj használt üzleti laptopot a PC Arénánál!
Így válassz laptopot zsanér szempontjából
Sajnos nem is olyan egyszerű előzetesen felmérni, hogy mely készülék zsanérja mennyire fogja bírni. Mondhatnám, hogy mindegy is, hogy 90 ezres vagy 190 ezres egy laptop, ugyanúgy óvatosan kell bánnod vele!
Ahogy az előző bekezdés utolsó pontjából is kiolvashattad, van egy típus, aminél valószínűleg nem lesz vele soha gondod. Egy prémiumminőségű, üzleti laptop ugyanis más szint.
Ezek jellemzően már nem műanyag, hanem fémborítást kapnak. De emellett is kiemelt figyelmet kapnak az összeszerelés során! Ha műanyag a borítás, akkor is megbízhatóbb, strapabíróbb, mint a hagyományos gépek esetén.
Egy használt üzleti laptopban nem fogsz csalódni!