Összesen 15 diák díjnyertes rajzát állították ki egy vándortárlat keretében a szombathelyi Zrínyi utcai Zsidó Kultúra Házában. A Szemtől szemben című kiállításnak is otthont adó épület földszintjén most mindössze két hétig láthatóak ezek az alkotások, amelyeket a Nagyváradtól Zalaegerszegig a Kárpát-medence számos pontjáról beérkezett művek közül válogattak ki nemrég.
Sugár Judit, a Szombathelyi Zsidó Hitközség elnöke köszöntötte a közönséget a keddi kiállításmegnyitón, és kiemelte: a tárlat létrejöttében a Kanizsai Dorottya Gimnázium korábbi és mai tanulói, tanárai is közreműködtek. A vészkorszak szombathelyi történéseit, az akkori közhangulatot korabeli levelezésből felolvasott részletekkel Kelbert Krisztina történész muzeológus idézte fel, a gimnázium diákjai pedig Radnóti-szavalattal és fuvolajátékkal készültek.
Kiss Gábor, a Zachor Alapítvány nagykövete lapunknak elmondta: a holokausztra emlékezve az iskolákban meghallgatják a túlélők interjúit - illetve azoknak egy-egy részletét - a felső tagozatos és középiskolás korú gyerekek, akik ezután alkotni kezdenek. Rajzolnak, festenek, táncolnak, zenét írnak, ki milyen műfajban tudja leginkább kifejezni a benne keletkező érzéseket és gondolatokat. A képzőművészeti alkotásokból aztán kiválogatják a legjobbakat, ebből született a mostani vándorkiállítás is - ahogy az elmúlt tíz évben mindig.
A rajzok, festmények mellett egy portréfotó és egy rövid leírás segítségével az alkotást inspiráló holokauszt-túlélőt is megismerheti a látogató, aki egy QR-kód beolvasásával az interjúba is belehallgathat.
A tárlat megtekintésére a szombathelyizsidohitkozseg.hu oldalon található elérhetőségeken lehet jelentkezni - egyénileg, iskoláknak, csoportoknak is.