Hozzá kell tenni azonban, kis hazánkban a fegyveres túszejtés gyakorisága nagyjából a tengeri cunamival egyenlő, nem árt azonban elolvasni a jó tanácsokat azoknak, akik éppen nyugatra, a „béke szigetére” indulnak. Franciaország például napjainkban nem éppen e nyugalom szigete.
Tóbiás 2000 óta tart rendőröknek, katonáknak és civileknek önvédelmi harci kurzusokat, amelyeken azt is megtanítja, hogyan kell a közvetlen életveszéllyel járó helyzetekben viselkedni. Szerinte érdemes nyugodt lelkiállapotban végiggondolni, hogy miként viselkednénk egy ilyen, elképzelt szituációban, mint egy betörés, lövöldözés vagy túszejtés.
Menekülj, menekülj és harmadszor is menekülj!
Sokaknak egyértelműnek tűnik e felszólítás, mégis előfordul, hogy valaki lebénul, ne adj’ Isten barátkozik a terroristával (úgynevezett Stockholm-szindróma). Lényegtelen, hogy milyen veszélyhelyzetből adódó stresszhelyzetben vagyunk, hogy az lövöldözés, betörés vagy terrortámadás, a civilek rendszerint nincsenek annak a mentális és fizikai felkészültségnek a birtokában, hogy kezeljenek egy ilyen helyzetet. Így az első, és legfontosabb, amit tehet, és lehetősége van rá, hogy ne fagyjon le, hanem meneküljön, tehát szeparálja magát a problémától” – mondja Tóbiás.
A szakember szerint legalább ennyire fontos, hogy másoknak is segítsünk, és menekítsük, akit csak tudunk. - Hagyd hátra a cuccaidat, semmi sem lehet fontosabb az életednél, még a nehezen beszerzett táblagép sem. Ha tudod, előzd meg hogy mások is belekerüljenek a bajba, figyelmeztesd őket és hívd a rendőrséget! - sorolta az önvédelmi instruktor.
Ha nem tudsz menekülni, bújj el!
Ez is evidencia, hiszen számtalan ok miatt előfordulhat, hogy a menekülés nem lehetséges, olyankor a lehető legjobb megoldás a rejtőzés. A CNN például egy olyan orlandói túlélőről írt, aki a mosdóban úgy rejtőzött el, hogy holttestekkel takarta el magát.
El kell barikádozni a rejtekhely bejáratát, le kell némítani a telefont, de ezzel párhuzamban és néma csendben azonnal el kell kezdeni kommunikálni kifelé. Kiváló dolog erre a sokat szapult sms.
Végül, de nem utolsó sorban ...harcolj... ha tudsz. Nők előnyben – gondoljunk csak az „anyatigris” kifejezésre. A szakember szerint csak és kizárólag akkor érdemes harcba szállni a támadóval, ha semmilyen más lehetőségünk nem maradt. Innentől kezdve viszont nem kell a lovagiasság szabályait figyelembe venni, minden eszköz megengedett.