2023-ban az amerikai tudósok 21 fajt nyilvánítottak hivatalosan kihaltnak – olvasható a Mashable cikkében, amely szerint a listán szerepelnek madarak, kagylók, halak és egy emlős is - írja a Mandiner. A kutatások arra mutatnak rá, hogy a legfőbb okok között az elpusztult élőhely, a környezetszennyezés, az éghajlatváltozás, a kizsákmányolás és az invazív fajok szerepelnek.
Az ENSZ szerint a kihalás mai üteme „legalább tízszer-százszor nagyobb”, mint az elmúlt 10 millió évben jellemző volt.
A biológusok és a természetvédők azonban mégis azért küzdenek, hogy megkíméljék azt a sok veszélyeztetett fajt, amelyek még nem haltak ki.
Nekik köszönhetően az elmúlt évtizedekben számos állatot és növényt sikerült megmenteni, például a kopasz sast, a púpos bálnát, az amerikai aligátort és a szirti darut.
Amíg nem túl késő, addig nem késő”
– nyilatkozta a portálnak Sea McKeon biológus, az Amerikai Madárvédelmi Egyesület tengeri programjának igazgatója. A szakértő szerint különösen veszélyeztetettek a szigeteken élő fajok, mivel gyakran sehol máshol nem léteznek. A Hawaiin őshonos madarakat, amelyek esetleg csak egy szigeten vagy egy adott szigeti területen élnek, megtizedelte az éghajlatváltozás, a betegségek és az invazív ragadozók.
Nyitókép: YouTube
Forrás: mandiner.hu