Az arany általában kiváló befektetést jelent az infláció, a részvénypiaci volatilitás, a gazdasági bizonytalanság, de még akár a polgárháborúk kedvezőtlen hatásai ellen is – az elmúlt években pedig ilyen stresszorokból globális szinten sem volt hiány - írja a vg.hu.
A Costco amerikai üzletlánc pedig mindebben meglátta a piaci rést: az alacsony árairól híres raktáráruház 1 unciás, kicicomázott aranyrudak árusításába kezdett, a lakosság pedig viszi, mint a cukrot. Az aranyrudakat 1950 dollár körüli áron adja jelenleg az üzletlánc, ami ugyan nagyjából 130 dolláros prémiumot jelent az arany világpiaci árához képest, a tömbarany piacán mégis közel 150 dolláros diszkontot képvisel a rudak vásárlói szerint.
A Costco pénzügyi igazgatója, Richard Galanti kiemelte:
az aranyrudak iránt annyira nagy kereslet áll fenn a lakosság részéről, hogy az üzletlánc rendszeresen kifut belőlük, mivel képtelen lépést tartani a felvásárlás ütemével.
Egyes elemzők ugyanakkor nem elégedettek feltétlenül az üzletlánc ajánlatával. Mark Hamrick, a Bankrate.com vezető gazdasági elemzője ugyanis rámutatott:
Bár az aranyból szép ékszereket készíthetnek, a fizikai arany mint fedezeti vagy befektetési eszköz a legtöbb magánszemély számára nem tartozik a legjobb ötletek közé. Ezzel az akcióval a Costco egy csapásra nagy felhajtást és jelentős profitot generált maga számára: az aranyrudak jelen kondíciók melletti értékesítésével ugyanis ők és a nekik árusító kereskedők járnak igazán csak jól, a lakosság már sokkal kevésbé.
A szakértő kiemelte: az aranyrudak fizikális birtoklásához elengedhetetlen, hogy azokat biztos helyen tudják tárolni a vevők, illetve értékesítésük is sokkal nehézkesebb, mintha valaki a nemesfém kurzusát vagy az aranybányász cégek részvényárfolyamát követő ETF-ekből tárazna be.
Hamrick kiemelte: aranyba fektetni érdekes módon még az elmúlt évek szokatlanul bizonytalan gazdasági helyzete ellenére sem volt jó döntés – a pandémiás lezárások, a Capitolium trumpi ostroma, az orosz-ukrán háború kirobbanása, az olajárak száguldozása, a márciusi bankpánik, de még a világszerte elszálló inflációs környezet sem volt elég ahhoz, hogy hosszan tartó lendülettel ötvözze fel az aranyat.
Részvényt vagy aranyat érdemes vásárolni?
A pandémiás időszak kezdetén az arany árfolyama az 1500 dolláros szintig csökkent, jelenleg pedig az 1800 dolláros szintet környékezi, nagyjából 20 százalékos hozamot generálva ezzel a nemesfém befektetői számára.
Ezzel szemben az S&P 500 index 2300 pontos mélypontjáról egészen 4600 pontig menetelt három év alatt, mielőtt szeptemberben szakadásnak indult volna, így még jelenlegi 4300 pontos szintjén is több mint 85 százalékot kereshettek befektetéseiken a részvénypiac rajongói.
Hosszabb távon azonban már egyértelműen az arany befektetői jártak jobban:
a nemesfém egy unciájáért ugyanis 2000-ben mindösszesen 300 dollárt kellett csak fizetni, ami mai 1800 dolláros értékéhez képest több mint 500 százalékos felértékelődést jelen, szemben az S&P 500 ugyanezen időszak alatt elkönyvelt 185 százalékos szárnyalásához képest.
Az arany vásárlóit még az ág is húzza
Az aranyrudak vásárlása gyűjtők esetében teljes általános dolog, a hétköznapi embereket azonban az erre szakosodott értékesítők rendszeresen átverik
– hívja fel a tömbarany vásárlóinak figyelmét rendszeresen az amerikai árupiaci- és határidős tőzsdék felügyeletét ellátó CFTC.
A szervezet szerint azonban a köznapi aranyvásárlók nem csupán a hamis nemesfémet árusító vagy szürreálisan magas jutalékot felszámító kereskedők csapdáját kell sikeresen elkerüljék, de még az olyan banális "hibákat" is, mint például a Costco saját hitelkártyájával vásárolni aranyrudakat, melyek 20 százalékos kamatot számítanak fel a részletfizetés esetén.
Az aranyat általában olyan emberek irányába reklámozzák tömegesen, akiket könnyű irreális ígéretekkel átejteni, mivel nem rendelkeznek szinte semmilyen befektetési ismerettel. Ők általában az ismeretek hiányán túl kellő körültekintéssel sem bírnak, így előfordulhat, hogy
elvesztik az aranyrudakat, vagy egész egyszerűen ellopják azokat tőlük
– tette hozzá Mark Hamrick.
Fotó: Shutterstock