Gazdasági trendforduló: Kis késéssel, de mindannyian érezzük majd a javulást

há • 2023. november 15., szerda •
Véget ért a recesszió, az előző negyedévhez képest ugyanis 0,9 százalékkal nőtt a GDP. Ez azt jelenti, hogy újra növekedésnek indult a gazdaság, még ha csak minimálisan is - mondta lapunknak a KSH friss adataira hivatkozva az ELTE SEK Közgazdaságtudományi Intézetének igazgatója.
Gazdasági trendforduló: Kis késéssel, de mindannyian érezzük majd a javulást

Dr. Varga Imre segített értelmezni a Központi Statisztikai Hivatal kedden megjelent jelentését. Elmondta, hogy az éves GDP várhatóan még így is negatív lesz, de a trend megfordult, ez mindenképpen jó hír. Ami a lényeg: a 2023-as III. negyedévben az előző negyedévihez képest 0,9 százalékkal nőtt a gazdaság teljesítménye. A szakember szerint ez ugyan nem tűnik soknak, de trendfordulóként mindenképpen nagy a jelentősége. - Az előzetes várakozások alapján kissé jobb eredményre lehetett számítani, nagyjából 1,1 százalék körül szólt a jóslat, de a trend megfordult, ez a leglényegesebb most, és ne felejtsük el, hogy ez csak egy negyedéves jelentés. Ha a következő évben - amely elé pozitív várakozásokkal tekintünk - minden negyedévben legalább ennyit növekszik a magyar gazdaság, akkor egész jó éves adat születhet a 2024-es évre - fogalmazott.

A KSH egyelőre nem részletezte a jelentést, de az egyetemi docens szerint azt tudható, hogy a mezőgazdaság húzta pozitív irányba a gazdasági adatokat, feltehetően azért, mert sokkal jobb volt a termés, mint 2022-ben. - Emellett az ipari termelés, és részben az építőipar is ismét növekszik kissé - jegyezte meg.

Ami a várakozásokat illeti, makroelemzők csapata az előzetes információk alapján mindig próbálja belőni, hogy mire lehet számítani, és amint tényadatok is rendelkezésre állnak, össze lehet vetni a kettőt. Nagy eltérés most nem volt, az 1-2 tized százalék a hibahatáron belül van - mondta a szakember. Kiderült, a mostani adatok nagy hatással lehetnek a jövő évi minimálbér-emelés mértékére is, hiszen
2024-re jelentősebb GDP-növekedést jósolnak a hozzáértők, ezáltal a minimálbérek, de általában a bérek reálértéke is növekedhet. Mindez logikus - világította meg dr. Varga Imre -, hiszen ha a gazdaság növekszik, a cégeknek is több pénzük marad a bérek emelésére. Nyilván vannak pozitív és negatív eltérések ettől, de ez a nagy átlagra igaz lehet.

A nyugat-dunántúli régióban is megjelenik az országos tendencia, bár területi bontás még nem ismert. A húzóágazatok, vagyis az ipari termelés, a mezőgazdaság, és némiképp az építőipar is növekedésnek indul a térségben. Az új típusú csok kiszámíthatóbbá is teszi az építőipart, itt újra növekedés, új lendület várható - tette hozzá. Igaz, a nyugat-dunántúli cégek még nem érzik, hogy javulna a helyzet, de ez teljesen normális. - Úgy vélem, nálunk jelentős az autóipar súlya, ebben az ágazatban mind nemzetközileg, mind pedig itthon vannak problémák, ezért a trendforduló céges szinten valamivel később követhet be.

Fotó: MTI

közösség

további frisss

lap tetejére