Szarvastól tíz kilométerre 3,1 magnitúdójú földrengés volt 7 óra 9 perckor – közölte a Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatóriuma pénteken - írja a Világgazdaság.
A földrengést Szarvason, Csabacsűdön, Örménykúton, valamint több más településen is érezhették – tájékoztatott Kalmár Dániel szeizmológus.
Augusztusban összesen 99 földrengés pattant ki a Szarvas, Kondoros, Mezőberény és Gyomaendrőd települések által bezárt négyszögben, az első egy 1,7-es magnitúdójú rengés volt, amelyet pár perccel később egy 4,0 és egy 4,1-es követett.
Békés vármegyében több olyan dolog is zajlik, ami emberi tevékenység által indukált földrengéshez vezethet:
folyik a Corvinus projekt, amely a hazai szénhidrogén-termelés növelését célozza. A munka során éppen ebben a régióban, a földrengés-epicentrumoktól északkeletre folynak a kutatások. A területen akár négy kilométer mély földgáztermelő kutakat is lefúrnának, majd üzemeltetnének.
A térségben zajló geotermikus projekteket is meg kell vizsgálni: a Mezőberényben 2011–2012-ben épült geotermikus erőmű pont olyan technológián alapul, amely a világ más pontjain bizonyítottan hozzájárult indukált földrengések kiváltásához.
Az alábbi linken érhető el Aszódi Attilának, a BME Nukleáris Technikai Intézete egyetemi tanárának bejegyzése, amely beszámol arról is, hogyan kezelték Bázelben a geotermikus kutatások szeizmikus kockázatait.
Forrás: vg.hu
Fotó: Németh András Péter / Szabad Föld