Fogyatékkal élők: Filmek segítenek megismerni, megérteni őket

há • 2022. május 03., kedd •
Évek óta kúszik be a köztudatba a "speciális filmszemle" fogalma, és talán már sokan tudják, mit takar. A fogyatékossággal élő emberek - persze némi támogatás mellett - szívesen nyúlnak a kamerához és a vágópulthoz, ha arról van szó, hogyan fejezzék ki érzéseiket, gondolataikat, hogyan meséljék el hétköznapjaikat, és arra is jó eszköz, hogy fikciós forgatókönyvötleteik formát öntsenek. Már fórum is létezik számukra, amelyről a keddi vasi civil sajtóreggelin is szó volt a szombathelyi Kőszegi utca 9-ben.
Fogyatékkal élők: Filmek segítenek megismerni, megérteni őket

Hamarosan a dunántúli régióban is külön filmszemle foglalkozik a speciális alkotásokkal, a programot Fábián Gábor, a Magyar Speciális Mozgókép Egyesület elnöke ismertette a sajtónak, akitől megtudtuk, hogy országszerte már viszonylag nagy hagyománya van a hasonló rendzevényeknek. - Budapesten egy nemzetközi filmfesztivált, a Tiszántúlon egy hasonló szemlét szervezünk, de a Dunántúlon ez lesz az első speciális filmszemle, amelyet egy másik civil szervezettel közösen hoztunk tető alá a szombathelyi MMIK-ban, időpontja pedig május 25-e, délelőtt 10 óra - mondta Fábián Gábor. A társszervező tehát a Vas Megyei ÉFOÉSZ, azaz az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége helyi szerezete lesz. - 37 film érkezett a szemlére, jó és gazdag a mezőny, különösen az animációs kategória volt népszerű, ebből 10 alkotást kaptunk. Látszik, hogy a fogyatékkal élőket is érdekli, hogyan mozog a gyurmafigura, hogyan telik meg élettel egy rajz - fogalmazott az elnök.

Ezenkívül kisjátékfilmet, dokumentum- és kísérleti filmek, valamint portréfilmek is helyet kaptak a szemle műsorán. A zsűrit filmes, színházi és gyógypedagógus szakemberek alkotják majd. Fontos a társadalmi érzékenyítés is, ezért általános iskolások körében rajzpályázatot hirdettek arról, hogy a gyerekek hogyan látják a fogyatékkal élő embereket. A művekből a szemle napján nyílik kiállítás az MMIK-ban.

közösség

további frisss

lap tetejére