A balatoni, azaz a "magyar tengerhez" szervezett nyaralás a szocializmus idején népszerű üdülési forma volt mindenkinek, különösen azért, mert csak nagyon kevesen jutottak el valamelyik tengerparta - írja cikkében az utazasielmenyek.hu.
A szocializmus idején a Balaton térsége nagyobb fejlesztéseken ment keresztül a turizmus elősegítése érdekében. Szállodák, üdülőtelepek és kempingek épültek a part mentén, hogy befogadhassák az ide látogatókat. A Balaton Közép-Európa legnagyobb édesvizű tavaként a szocialista korszakban is tömegesen vonzotta a turistákat. Az állami üdülőhelyek mellett számos vállalati üdülő és magánszállás is létesült az 1960-as és '70-es években. Szintén a korszak jellegzetessége volt, hogy
sok helyen létesítettek úttörő- és gyerektáborokat, ahová többnyire a jó tanulók vagy egy vállalat dolgozóinak gyerekei mehettek el.
A balatoni nyaralásokat általában családi vagy munkatársi körben töltötték az emberek. A nyári időszakban a Balaton partja élénk és pezsgő volt, tele emberekkel, akik napoztak, fürödtek, vitorláztak, horgásztak és különböző vízi sportokat űztek. A gyerekek számára a strandokon játszóterek és fagyizók álltak rendelkezésre. A part mentén sokfelé éttermek, büfék és üzletek is nyíltak, ahol a látogatók elláthatták magukat a szükséges dolgokkal. A nyári szezon alatt a Balaton partja élettel telt meg, és voltak olyan helyek, ahol esténként vidám táncprogramokat rendeztek.
A szabadságukat töltők számáraa szállásukon gyakran szerveztek kulturális és szórakoztató programokat is, mint például vetélkedőket, táncesteket és sportversenyeket.
A Balaton partjának látványa és a környező természeti táj szintén vonzó volt.
A hegyek, a szőlőültetvények és a kilátás a tóra szép panorámát nyújtottak a látogatóknak. A nyaralóknak többféle lehetősége volt hajós programokra és egyéb kirándulásokra, amelyek a természet közelségének élményét adták.
Fontos megjegyezni, hogy a szocializmus idején a balatoni nyaralásokhoz korlátozottan lehetett hozzáférni. Az üdülőhelyeket és szállásokat általában előre le kellett foglalni. Léteztek már magasabb színvonalú szálláslehetőségek is, amelyek a szocialista elit és a külföldi turisták számára voltak fenntartva. Ezekhez korlátozott volt a hozzáférés. A vállalati, illetve a szakszervezeti üdüléshez a legtöbbször előzetes foglalás, sőt engedélyeztetés volt szükséges, és a szálláshelyeken rendszeresen ellenőrizték az igénybe vevők személyazonosságát és hovatartozását.
A korszak egyik sajátos balatoni jelensége volt, hogy nyaranta a Balaton partján találkoztak az egykori NDK és NSZK egymással rokoni vagy baráti kapcsolatban álló polgárai,
akiknek a vasfüggöny miatt csak így volt lehetőségük látni egymást.
Képek: fortepan.hu, szöveg: utazasielmenyek.hu