Az olajok között számtalan hamisítványt találni, amelyek károsan hathatnak az egészségünkre. A rossz zsírok, mint a telített és transzzsírsavak helyettesítése jó zsírokkal máris sokat segíthet abban, hogy ne terheljük, és mérgezzük a szervezetünket.
De vajon melyiket érdemes választani? Ebben a cikkben minden fontos kérdésre választ adunk.
Melyek a legegészségesebb olajok?
A Szederka Gasztroshop olajai és ecetei között számtalan egészséges alternatívát találhatunk. A legjobb olajok főzéshez és sütéshez vitathatatlanul a szűz és a hidegen sajtolt változatok, amik nem estek át finomításon, ezáltal minden jótékony hatású összetevőt tartalmaznak. Mivel azonban az egyes olajokban lévő zsírok hőre, fényre, valamint oxigénre érzékenyek, ezért nem mindegyiket szabad sütéshez és főzéshez használni. Erre a célra a finomított olajokat ajánlják, amelyeknek nagyobb a hőstabilitásuk.
Ilyen a napraforgó és a repce, esetleg ezek keveréke is. A repce például nagy olajsavtartalommal rendelkezik, dominálnak benne a telítetlen zsírsavak, főleg az omega-3. Egyre többen kezdik el felfedezni jótékony hatását, bár az illata kevésbé kellemes. Ezért fontos napraforgóolajjal kevert változatban beszerezni, esetleg saját magunk is összekeverhetjük, hogy ne legyen büdös a lakásban.
Mit kell tudni az olívaolajokról?
Ez egy nagy kategória, hiszen többféle létezik, mint a szűz és az extra szűz. Ez a kettő a legismertebb és leggyakrabban használt. Az extra szűz enyhe íze miatt főleg salátákba ajánlott, szószokhoz és majonézekhez fogyaszthatjuk. A szűz olívaolajjal viszont készülhet tésztaétel, hal, hús, de még kenyérre locsolva is jó megoldást jelenthet. Mivel az olívaolajok nem bírják a magas hőmérsékletet és a hevítést, nem javasolt azokat bő olajban való sütéshez alkalmazni.
Értékes és különleges olajok
Az egyik ilyen a földimogyoró-olaj, amely gazdag egyszeresen telítetlen zsírsavakban. Jó ötlet még a tökmagolaj, amely számtalan vitamint és ásványi anyagot tartalmaz. Kiváló választás friss salátákra, öntetek készítéséhez. Íze jellegzetes, és a legtöbben nagyon szeretik. Ugyanez elmondható a szőlőmagolajról, amit a borgyártás melléktermékeként megmaradó szőlőmagból nyernek ki.
Végül, de nem utolsósorban ott van a dió-, a lenmag- és az avokádóolaj. Előbbi az omega-3 remek forrása, a magas hőfok viszont károsíthatja, így ezt is csak hidegen érdemes fogyasztani. Ezzel szemben az avokádóolaj antioxidánsokban és E-vitaminban gazdag, nagyon magas hőmérsékletet is elbír, és még a koleszterinszintet is csökkentheti.
Nagyon fontos tehát a megfelelő ételhez a megfelelő olajat használni. Vannak olyanok, amik elbírnak a magas hőmérséklettel, vannak viszont azok, amiket csak hidegen érdemes fogyasztani salátákon vagy öntetként.