Előbb jöhet a családi pótlék, de más támogatásokra is érdemes figyelni

• 2024. augusztus 22., csütörtök •
A Magyar Államkincstár augusztusban kétszer is utal családi pótlékot: az augusztusra járó összeget szeptember eleje helyett már augusztus 23-án jóváírják. Ennek oka, hogy az iskolakezdést támogatják az előre hozott utalással. Bár a tanévkezdés jelentős költséget ró főként a többgyermekes családokra, sokan nincsenek tisztában azzal, hogy többféle támogatás is igénybe vehető.
Előbb jöhet a családi pótlék, de más támogatásokra is érdemes figyelni

Augusztusban a szeptemberi iskolakezdés miatt változik a családi pótlék egyébként szokott utalási rendje – olvasható a Magyar Nemzeten.  A júliusi családi pótlékot ugyanis az általános szabálynak megfelelően augusztus 2-án pénteken írták jóvá a jogosultak bankszámláin, míg az augusztusit a szokotthoz képest egy héttel korábban, szeptember eleje helyett már augusztus 23-án, pénteken. Így tehát azok a jogosultak, akik folyószámlájukra kérik az utalást, több mint egy héttel korábban hozzájutnak a családi pótlékhoz. Azok, akik a folyósítást lakcímre kérik, némileg később számíthatnak rá, tekintettel a postai kézbesítési időre.

A családi pótlék összege

A 1998. évi LXXXIV. törvény a családok támogatásáról 11. §-a szerint a családi pótlék havi összege

  • egygyermekes család esetén 12 200 forint,
  • egy gyermeket nevelő egyedülálló esetén 13 700 forint,
  • kétgyermekes család esetén gyermekenként 13 300 forint,
  • két gyermeket nevelő egyedülálló esetén gyermekenként 14 800 forint,
  • három- vagy többgyermekes család esetén gyermekenként 16 000 forint,
  • három vagy több gyermeket nevelő egyedülálló esetén gyermekenként 17 000 forint.

A tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermeket nevelő család esetén, valamint a gyermekotthonban, javítóintézetben, büntetés-végrehajtási intézetben vagy szociális intézményben élő, a nevelőszülőnél elhelyezett, vagy a törvény 72. § (1) bekezdése alapján ideiglenes hatállyal elhelyezett tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek után, továbbá a gyámhatóság által a szülői ház elhagyását engedélyező határozatban megjelölt személy esetén tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek után 23 300 forint, a tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermeket nevelő egyedülálló esetén a tartósan beteg, illetve súlyosan fogyatékos gyermek után 25 900 forint. A további eseteket az említett törvény tárgyalja részletesen.

Milyen tanévkezdési támogatások vannak?

A családoknak  

  • állami, 
  • önkormányzati, 
  • munkáltatói és 
  • alapítványi támogatások,
  • pályázatok és
  • adó-visszatérítések

is rendelkezésükre állhatnak. Nem mindegyik jár alanyi jogon, így érdemes pontosan is utánanézni, ki mire jogosult és hogyan igényelheti meg. Lehetnek családok, ahol a szülőknek nehézséget jelenthet az ebédbefizetés is, a menzai ellátásra is vehető igénybe támogatás. A legtöbb településen az önkormányzatok is biztosítanak iskolakezdési támogatást változó formában, amelyre szeptember 30-ig lehet jelentkezni. Lehet egyszeri pénzbeli juttatás – ez általában általában 5-20 ezer forint közötti összeget jelent –, utalvány vagy írószercsomag is. 

Kedvező adózási szabályok alá tartozó béren kívüli juttatásként iskolakezdési támogatást adhat a munkáltató is a közoktatásban részt vevő gyermekre tekintettel a munkavállalónak. 

Az iskolakezdési támogatás tankönyvre, taneszközre, ruházatra használható fel. A fentieken kívül további lehetőségekkel is számolhatnak a szülők: ilyen például az Egyszülős Központ, ahol az általános iskolás gyermekeket egyedül nevelő szülők pályázhatnak több tízezer forint értékű tanszercsomagra, amibe iskolatáska, tolltartó, írószerek, rajzeszközök, festékek, körző, vonalzó, számológép, uzsonnásdoboz és tisztálkodószerek kerülnek.

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/Balázs Attila)
Forrás: magyarnemzet.hu

közösség

további frisss

lap tetejére