A herényi Kummer Miklós családi vállalkozásban, a feleségével termeszti a növényeket. Azt mondja, soha nem volt ennyire kilátástalan a helyzetük. Fólia alatt, üvegházban nevelik az eladásra szánt egynyáriakat, muskátlikat, balkonnövényeket mintegy 500 négyzetméteren. – Volt árvácskánk is a tavasz elején, de a nagyját ki kellett dobnunk, eladhatatlanná vált, miután nem mehettünk piacozni – meséli érdeklődésünkre a házigazda, akinek a szombathelyi vásárcsarnokot érintő új szabályozás okozta a legnagyobb érvágást.
– Volt néhány álmatlan éjszakám, hiszen a kertészet nem az a műfaj, ahol egyik nap ültetek, másik nap pedig eladok. Ahhoz, hogy idén tavasszal szép árunk legyen, a magokat, szaporítóanyagokat tavaly ősz elején meg kellett rendelnünk. A nevelés január elejétől indult, és járvány ide vagy oda, a növények bizony fejlődnek. Hozzá kellett nyúlnunk a fűtéshez, hogy lassabb legyen a növekedésük, mert most eladni nemigen tudjuk őket. Volt, amit át kellett ültetni nagyobb cserépbe, igyekszünk elhúzni a szezont, ahogy lehet – számol be a helyzetéről Kummer Miklós. Mint mondja, a piacra újra beengedték a dísznövényárusokat, de a kora reggeli eladás a töredéke a korábbinak, 9 óra után pedig szinte semmi. – A május lesz a döntő, megpróbálok itthon, háznál is árulni majd. Idén nyereségünk biztosan nem lesz, a célom most már csak az, hogy a befektetéseink visszajöjjenek – szól a családi vállalkozás szomorú prognózisa. És érvényesül a dominóelv: ez a kerttulajdonos még tartozik a magok árával, de fizetni csak akkor tud, ha némi bevételhez jut. Így életbevágó lehet, hogy a szombathelyiek idén hol vásárolnak be az erkélyre, kertbe való növényekből: a multinacionális élelmiszerláncoknál, amelyek mintha még inkább ráerősítettek volna a szezonra, vagy a nagy múltú herényi dísznövénykertészeknél.
Utóbbiban bízik Sőbér Csaba is, aki néhány házzal odébb, ugyanannak a kertészdinasztiának a sarjaként szintén bajban van. Villámcsapásként élte meg a vállalkozása a korlátozó intézkedéseket, amelyek a nőnapi eladások után derékba törték a szezont. – Az egész éves bevételünk 70 százaléka szokott tavasszal befolyni, a maradék ősszel. Most az előbbire nem számíthatunk. Elmarad a Herényi Virágút, az anyák napja sem lesz a szokásos, pedig ezek az értékesítési lehetőségeink lennének a legfontosabbak – mondja. A dísznövénykertészetek számára az év nagy része a befektetésről és a munkáról szól, ez most sem változik, csak a haszon hiányzik majd nagyon. Ez a családi kertészet betéti társaságként működik, komoly segítséget jelent számukra a járulékfizetés elengedése, de ha sikerül is valamit eladniuk a piacon, és otthon is árulni tudnak, még akkor sincs sok esélyük nagyobb veszteség nélkül átvészelni a járványt. – A növényeink növekedése nem áll meg, fűteni, öntözni, permetezni mindenképpen kell, a gondozás egy mindennapos tevékenység, bármi történik, és egyszer kinövik a helyüket a virágok – szögezi le Sőbér Csaba, aki arra számít, hogy a szombathelyiek meggyőzhetőek: helyi kertészetektől vásároljanak, ha virágot vesznek.
Aggódik a városrész kertészeteiért a herényi önkormányzati képviselő, Horváth Gábor is. – Az itt működő vállalkozások apáról fiúra szállnak több évtizede, sokan ebből élnek, ez az egyetlen bevételi forrásuk – fogalmazott megkeresésünkre a politikus. – Nehéz a kertészek élete, és a virágok levelein ott vannak a fáradságos izzadságcseppjeik. A kormány most rájuk is kiterjesztette az adó- és járulékkedvezményeket, amelyekkel június végéig mentesülnek a munkabér utáni közterhek megfizetése alól, a munkavállalóknak pedig a járulékok közül csak a 4 százalékos egészségügyi hozzájárulást kell megfizetniük, és ez utóbbi nem lehet magasabb 7710 forintnál – mondta a képviselő, aki szerint ez valódi segítséget nyújthat a vállalkozások életben maradásához. És amit mi, itt élők tehetünk: ne a külföldről behozott egynyári növényeket vásároljuk, inkább segítsük a helyi kertészeteket.