Az éjszakai gyakorlat célja az volt, hogy az állomány a gyakorlatban is számot adjon a korábbi helyismereti foglalkozások alkalmával elsajátított ismeretekről, valamint arról, hogy a gyakorlat helyszínéül szolgáló épületben hol találhatók a tűzoltáshoz szükséges eszközök, illetve a betegek kimenekítésre és az épület elhagyására alkalmas menekülési útvonalak.
A feltételezett szituáció szerint a szombathelyi Markusovszky Egyetemi Oktatókórház 11-es Huszár úti épületében, a gyermek járóbeteg-gondozási részlegen keletkezett tűz. A dolgozók azonnal értesítették a tűzoltókat, intézkedtek arra vonatkozóan, hogy valamennyi beteg elhagyja az épületet, és a porral oltó készülékkel megkezdték a lángok megfékezését. Miután a betegek kijutottak a lángoló épületrészből, a gondozók akkor vették észre, hogy egyik kollégájuk eltűnt, feltehetően nem találta a kivezető utat a nagy füstben, és a tűzben rekedt.
A tűzoltók feladata az volt, hogy a beállított szituációnak megfelelően átvizsgálják az épületet, meggyőződjenek róla, hogy senki nem tartózkodik már az intézményben, megkeressék az eltűnt, valószínűleg füstmérgezést szenvedett dolgozót, megállapítsák a tűz pontos helyét, majd eloltsák a lángokat.
A gyakorlat során a parancsnok a szakszerű beavatkozás mellett vizsgálta a munka- és balesetvédelmi előírások betartását, az egyéni védőeszközök használatát, végül „MEGFELELT”-re értékelte a feladatok végrehajtását.