Eljött az idő és vele együtt az egész életpályára hatással lévő esemény: ma este kihirdetik a felvételi ponthatárokat - írja a Világgazdaság.
A hivatalos eredményhirdetés este 20:00-kor esedékes, de már előtte fel lehet készülni a nagy pillanatra, ugyanis az ország számos pontján tartanak Pont ott partikat: vidéken Egerben, Győrben, Kecskeméten, Miskolcon, Pécsett, Salgótarjánban és Szegeden, a fővárosban pedig a Budapest Parkban, ahol már délután háromkor nyitnak – az összes esemény ingyenes, de az utóbbira azért regisztrálni kell.
Mennyien jelentkeztek?
Az már tavasszal eldőlt, hogy az idei lesz hosszú idő óta a legzsúfoltabb felvételi, ugyanis
126 449-en jelentkeztek idén a felsőoktatásba, ami tavalyhoz képest 34 százalékos emelkedés, továbbá 2011 óta a legmagasabb szám.
Nagy a szórás az életkorok tekintetében is, mert annak dacára, hogy természetesen az idén érettségizők vannak túlnyomó többségben, mások is felvételizhettek. A legidősebb jelentkező 75 éves, és germanisztikát szeretne hallgatni, a második legidősebb pedig egy 74 éves pályázó, aki tolmácsnak készül.
A nagyszámú jelentkezésbe belejátszhatott, hogy már nem mindenhova volt kötelező az emelt szintű érettségi és egyébként szintén idéntől teljesen elektronikus a jelentkezés. Ennek szellemében a sikeres felvételiről augusztus 5-ig e-mailben is értesítik a diákokat, plusz a dokumentumok letölthetővé válnak az e-felvételi rendszerben is a „hivatalos iratok” menüpont alatt.
Mi volt a tavalyi rekord?
Mindezek után vagy már párhuzamosan a felsőoktatási intézmények is megkeresik az újoncaikat további hasznos információkkal például a beiratkozásról, gólyatáborról és hasonló, már az egyetemi léthez tartozó eseményekről – és ekkortól kezd majd el csörögni az albérletet kínálók telefonja is.
Mindezt azonban megelőzi a ma esti nagy bejelentés.
A tavalyi adatokból kiindulva idén is a gazdasági szakok vihetik a prímet, mert egyfelől ezekre jelentkeztek a legtöbben, másfelől egy esztendeje
a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi gazdálkodás szakának angol nyelvű oktatására a maximális 500-ból 478 kellett a bekerüléshez, ez volt a csúcs.
Ugyanitt és csak egyetlen ponttal kevesebb, 477 szükségeltetett a nemzetközi tanulmányok magyar nyelvű oktatásához, harmadiknak pedig az ELTE jogászképzése jött be, ahhoz 475 pont kellett.
Mennyibe kerül majd az albérlet?
A ma este pedig nemcsak a diákok, hanem a lakástulajdonosok számára is nagy jelentőségű, hiszen holnaptól csörögnek majd az albérlettel foglalkozók telefonjai.
A fővárosi albérletárak éppen átvitték a lélektani, havi 200 ezer forintos határt, sőt, akad, aki már 240 ezer forintot mért.
Mindehhez természetesen még jönnek a rezsidíjak, úgyhogy nem olcsó mulatság manapság Budapesten élni, főleg egy diáknak.
Vidéken sem feltétlenül jobb a helyzet, Debrecenben például hasonlók az árak, Sopronban és Szegeden, illetve Pécsett, valamint Miskolcon azonban egy-egy árnyalattal kedvezőbbek a lehetőségek.
Fotó: Kovács Anikó / MTI, Bruzák Noémi / MTI
Forrás: vg.hu