Miként éli meg a megye gazdasága a kialakult válságot?
Elsődlegesen három időszakot különítenék el egymástól. Az egyik a pánik, amin már túl vagyunk, most éljük az ébredezés, az újraindulás időszakát és reményeim szerint - amennyiben nem lesz második hullám - a második félévben beköszönthet a helyreállás időszaka. Van okunk bizakodni, hiszen mind a leálló ipari üzemek, mind pedig a vendéglátóipari egységek most kezdenek éledezni.
Sokan azt mondják, hogy a mostani válság súlyosabb is lehet a 2008-asnál. Valóban így van ez?
A 2008-as válságot nem lehet összehasonlítani a mostanival. 12 évvel ezelőtt nem egy az életet veszélyeztető járvány okozta a gazdasági nehézségeket, az egy klasszikus gazdasági válság volt. A kettő között különbség van. Éppen ezért a a kétféle válság kezelési módjai és hatásai is eltérőek.
A 2008-asat hagyományos eszközökkel lehetett kezelni, most azonban elsődleges volt az emberi élet védelme és csak az után következhetett a gazdaság helyzetének rendbe tétele, jövőnk biztosítása érdekében. Most egy átmeneti állapot következik, aminek a végén visszatalálunk a rendes kerékvágásba, de ez nem megy egyik napról a másikra, ez egy hosszabb folyamat.
A multinacionális cégek viszonylag nagy beszállítói hálózattal rendelkeznek. Hiába tud elindulni egy nagy cég, akár teljes kapacitással, hogy ha beszállítói nem tudnak hiánytalanul rendelkezésére állni, akkor nem működhet a rendszer.
Munkaerőpiac - eddig munkaerőhiány volt tapasztalható, most azonban válogathatnak a cégek, hiszen munkaerőtöbblet lépett fel. Mi a helyzet megyei szinten?
Voltak olyan cégek, akik próbálták tudatosan megtartani a munkaerőt és voltak olyan nem tőkeerős vállalkozások, amelyek bizony elvesztették a alkalmazottaikat és újra kell építkezniük, bízva az állam támogatásában. Utóbbiak nem tudtak időben felkészülni a válságra, így ők a szükséges intézkedéseket nem hozták meg akkor, amikor még megtehették volna. A tisztességesen működő és objektív okok miatt leállt cégek kapnak bizonyos állami segítséget támogatások, vagy hitelek formájában, amelyek kedvezőek a vállalkozásokra nézve. Ehhez persze elengedhetetlen a bankok rugalmassága. Azt látom, hogy az alultőkésített kis- és középvállalkozások kerültek inkább nehéz helyzetbe, a nagyobb cégek rendelkeztek bizonyos fokú pufferrel, ami alatt most nem a raktárkészlet értendő, hanem a pénzügyi tartalék. Nem lehet szó nélkül elmenni azok mellett sem, akik csak állami támogatásra várnak. Az állam forrásai is végesek, mert jelentős mértékben estek ki adóbevételek. Így aztán különös tekintettel kell lenni ezekre az igényekre: a cégek szempontjából azért, hogy a felhasznált támogatásnak pozitív hozadéka legyen, az állam részéről pedig azért, hogy valóban a megfelelő helyre kerüljön a támogatási összeg. A gazdasági mentőcsomag ugyan érintett minden ágazatot, csak más-más mértékben. A turizmus-vendéglátás gyakorlatilag leállt, újra fel kell építeni. Az például nem várható el egy gyógyszállótól - ahol a vendégkör nagy része 70 év feletti -, hogy egyik percről a másikra 80 százalékos telítettséggel működjön. Hiszen éppen ez a korosztály volt leginkább kitéve a járvány veszélyeinek.
Hallani lehet a munkaerőpiac átstruktúrálódásáról is.
Mindenféleképpen várható. Azok a vállalkozások, amelyek túlélték a válságot reményeim szerint a második félévben megerősödnek, ebből adódóan pedig biztosan számítani kell a munkaerőpiac átstruktúrálódására. Én a jól megszervezett, támogatott felnőttképzésben vélem a megoldás kulcsát, hiszen ha valakinek új munkahelyen, új munkakörnyezetben kell megfelelnie, nem biztos, hogy átképzés nélkül ez lehetséges lesz.
Mekkora segítséget jelentett a kormányzat gazdasági mentőcsomagja?
Az állam több lépcsőben próbált támogatást nyújtani a vállalkozásoknak a kialakult helyzetnek megfelelően. Ennyire futotta az erejéből. Szerintem nincs az a támogatás, amire azt lehetne mondani, hogy elég. Azt sem állítom, hogy minden állami támogatás jó helyre kerül, mert előfordulhat, hogy spekulatív módon használják fel az állam jóindulatával visszaélve. Három pilléren kell nyugodnia a támogatási rendszernek: az állami dominancián, valamint a munkaadó és a munkavállaló áldozatvállalásán.
Vas megye különösen jól teljesített, már ami a járványgörbe leszorítását illeti. Ez befolyásolhatja a helyi gazdaság dinamikus újraindulását?
Egészségügyileg nagyon jól állta a sarat megyénk a vírus elleni harcban, de ettől függetlenül gazdasági értelemben ugyanúgy megállt az élet, mint azokban a megyékben, ahol nagyobb volt a fertőzöttségi arány. De nálunk talán a kedvező egészségügyi adatok alapján lendületesebben indulhat be újra a gazdaság.