Anglia borsot tört a magyarok orra alá, továbbjuttatta Szlovéniát

• 2024. június 26., szerda •
Az angol labdarúgó-válogatott gól nélküli döntetlent játszott Szlovéniával az Európa-bajnokság csoportkörének harmadik fordulójában, ezzel pedig az is eldőlt, hogy a magyar csapat még nem jutott tovább. A C csoportból az angolok és a szlovénok mellett a dánok is ott lesznek a kieséses szakaszban.
Anglia borsot tört a magyarok orra alá, továbbjuttatta Szlovéniát

ANGLIA–SZLOVÉNIA

Gareth Southgate egy helyen változtatott a dánok elleni mérkőzéshez képest: Trent Alexander-Arnold helyére Conor Gallagher került be a középpályára. Anglia eddig nem igazán játszott kiemelkedően a tornán, adós maradt a jó játékkal.

Az angolok már továbbjutóként várták a mérkőzést, a szlovénok pedig abban bíztak, hogy pontot tudnak szerezni, és ezáltal bejutnak a nyolcaddöntőbe.

A találkozó első nagy helyzete Benjamin Sesko előtt adódott az ötödik percben, de a közeli fejesét Jordan Pickford könnyedén fogta. Az első igazán nagy angol helyzetig egészen a 20. percig kellett várni, de Bukayo Saka hiába talált a kapuba, Phil Foden lesen kapta a labdát, így érvénytelen volt a találat.

Tapogatózó mezőnyjáték folyt, angol oldalon hiányoztak a gyors ritmusváltások. Harry Kane a 30. percben talált először kaput, később Foden próbálkozott egy távoli szabadrúgásból.

Az angolok hiába birtokolták többet a labdát, ismét egy olyan félidőt produkáltak, ami finoman szólva is felejthető volt...

Southgate sem volt elégedett a látottakkal, Gallagher helyére Kobbie Mainót hozta be a szünetben.

Szlovénia továbbra is masszívan védekezett, az angol játékosok nem találtak fogást a területeket jól záró szlovén védelmen. Egyre nagyobb nyomást helyeztek ellenfelükre az angolok, de továbbra is hiányoztak az utolsó passzok és a ziccerek.

Meddő mezőnyfölény, de semmi több, mintha Angliának púp lett volna hátán a meccs, a szlovén játékosok pedig pontosan tudták, megszakadni nekik sem kell, mert a döntetlen kiváló eredmény a számukra.

Úgy fordultunk az utolsó húsz percre, hogy említésre méltó jelenet nem volt a második játékrészben. Ekkor Sakát a Chelsea-nél remek szezont futó Cole Palmer váltotta.

Declan Rice próbálkozott egy lövéssel a 75. percben, de méterekkel elkerülte a kaput. A 92. percben Palmer lőtt laposan kapura, de Jan Oblak könnyedén védett. 

Kimondottan rossz mérkőzésen 0–0 a vége, ezzel Anglia csoportelsőként, Szlovénia pedig csoportharmadikként jutott tovább a nyolcaddöntőbe. Érdekesség, hogy Anglia két szerzett góllal tudott a csoport élén végezni, Szlovénia pedig győzelem nélkül jutott tovább – története során először. 

DÁNIA–SZERBIA

Szerbia beragadt a rajtnál rendesen, az első meccsen még egy döntetlent sem tudott kiharcolni a harmatosan játszó angolok ellen, akiknek elég volt egy Bellingham-villanás, hogy megszerezzék a három pontot. Utána Szlovéniával találkoztak déli szomszédaink, és másodpercekre voltak attól, hogy a második vereségüket is elkönyveljék a tornán, de aztán jött a Real Madrid korábbi csatára, Luka Jovics, aki a 95. percben kiegyenlített, megmentve egy pontot a csapatának. Számukra így egy opció maradt: menekülés a győzelembe, különben mehetnek haza.

A dánok két 1–1-es döntetlennel hangoltak a kedd esti meccsre, a szlovénok ellen Christian Eriksen talált be, pontosan 1100 nappal azután, hogy a legutóbbi Eb-n összeesett a pályán. Az angolok ellen hátrányba kerültek a skandinávok, de Morten Hjulmand góljával elkerülték a vereséget. Münchenben úgy léptek pályára a dánok, hogy tudták, megvan nekik a továbbjutás, amennyiben nem kapnak ki.

A mérkőzést a helyszínen tekintette meg a szerbek huszonnégyszeres Grand Slam-győztes teniszezője, Novak Djokovics, aki óriási futballszurkoló, és amikor csak teheti, élőben szurkol a honfitársainak. Az első percekben nem történt sok említésre méltó dolog, egyik csapat sem kockáztatott, miután megszerezte a labdát.

Aztán a 16. percben a kezdőbe bekerülő Alexander Bah fejelt a kapu mellé hét méterről, ez volt a meccs első komoly helyzete. Utána Bah azt reklamálta, hogy hátulról meglökte őt Andrija Zsivkovics, de Francois Letexier játékvezető továbbot intett, és a VAR-szobában sem láttak szabálytalanságot.

A 22. percben Eriksen tekert kapura 25 méterről, Predrag Rajkovics kapus nagy vetődéssel tolta szögletre a labdát, ami minden bizonnyal a jobb alsó sarokba zúdult volna. Utána Jonas Wind zuhant be a szerb kapuba a labdával együtt, de a bíró nem adta meg a gólt, mert Eriksen szöglete után az alapvonalon túlról kanyarodott vissza a pályára a játékszer. 

A 32. percben Rasmus Höjlund kínálta meg egy lapos lövéssel Rajkovicsot 15 méterről, de mivel nem ment sarokra a labda, simán védett a kapus. A 39. percben pedig Wind maradt üresen 15 méterre a kaputól, de a lövés pillanatában elcsúszott, így a labda méterekkel szállt a kapu fölé. Majd véget ért az egyébként felejthető első félidő.

A szünetben Szerbia visszaállt a kétcsatáros játékra, kockáztatott Dragan Sztojkovics szövetségi kapitány. A játék képe viszont a cserék hatására sem változott, Dánia birtokolta a labdát, és dolgozott ki helyzeteket, de Christensen és Hjulmand átlövése is elkerülte a szerbek kapuját. A 65. percben Jannik Vestergaard fejelhetett kapura 13 méterről, de Rajkovics simán fogta a labdát, az ugyanis középre ment, pont oda, ahol állt.

Sztojkovics egyre idegesebben toporgott az oldalvonal mellett, majd a 67. percben Dusan Vlahovicsot is beküldte a pályára, mindenki beszállt a szerb kispadról, akibe minimális gólérzékenység szorult (a szünetben Luka Jovics és Dusan Tadics állt be).

A 79. percben Mitrovics esett össze a dán tizenhatoson belül, miután Joachim Andersen odanyomott neki egyet, de a VAR szerint ez nem ért tizenegyest. Két percre rá az imént még a földön fekvő Mitrovics lőtt a bal alsó sarok mellé 13 méterről, ígéretes helyzet volt.

Aztán a 83. percben megint Mitrovics zuhant össze a tizenhatoson belül Joakim Maehle szorításában, mire Andersen rászólt, hogy fejezze be a színészkedést. Mitrovics ezen felkapta a vizet, majd a bíró sárgát adott neki a színészkedés és reklamálás kombinációért, ez szintén nem hatott nyugtatólag az idegeire. 

A vége ennek a találkozónak is gól nélküli döntetlen, Dánia csoportmásodikként jutott tovább és Németország ellen játszik a legjobb 16 között. 

Anglia így az alsó ágra került, Gelsenkirchenben lép pályára Hollandia vagy az E csoport harmadik helyezettje ellen. 

Hogyan juthat tovább a magyar válogatott?

Ami biztos, hogy eldőlt, hogy továbbjutás esetén a magyar válogatott ellenfele Portugália lenne, a találkozót pedig jövő hét hétfőn 21 órakor rendeznék meg Frankfurtban. Most pedig nézzük, minek kell történnie ahhoz, hogy Marco Rossi csapata ott legyen a nyolcaddöntőben.

E csoport, 3. forduló (szerda)
18.00: Szlovákia–Románia
18.00: Ukrajna–Belgium
A csoport állása: 1. Románia 3 (3–2), 2. Belgium 3 (2–1), 3. Szlovákia 3 (2–2), 4. Ukrajna 3 (2–4)

Mivel az E csoportban két forduló után minden válogatottnak 3 pontja van, csak akkor van esélyünk, ha nem születik döntetlen, vagyis ha mindkét meccs (Szlovákia–Románia és Ukrajna–Belgium) eldől valamelyik csapat javára. Akkor a két vesztes között az egymás elleni eredmény rangsorol, ezt követően a harmadikként záró gólkülönbsége lehet még kérdéses a harmadikak összevetésében. Ám ehhez olyan nagy különbségű vereséget kellene szenvednie annak a válogatottnak, amelyik a 3. helyen végez, hogy az rosszabb legyen a magyarokénál.

F csoport, 3. forduló (szerda)
21.00: Georgia–Portugália
21.00: Csehország–Törökország

1. Portugália 6 (5–1), 2. Törökország 3 (3–4), 3. Csehország 1 (2–3), 4. Georgia 1 (2–4)

Az F csoport viszont kiváló lehetőséget nyújt, miután Csehország csak döntetlen ért el Georgia ellen, így mindkét csapat 1-1 ponttal áll a 3. forduló előtt. A képlet itt is viszonylag egyszerű, ha ugyanis Portugália nem kap ki Georgiától, egyúttal Csehország sem veri meg Törökországot, akkor egész Magyarország ünnepelhet. Ha a törökök kikapnak, akkor legalább három ponttal zár a harmadik, vagyis ebben az esetben annak kell szurkolni, hogy a csehek legalább három góllal nyerjenek, mert akkor a magyarok gólkülönbsége jobb lenne, mint Törökországé.

Labdarúgás, Európa-bajnokság
Csoportkör, 3. forduló
C csoport

Anglia–Szlovénia 0–0
Dánia–Szerbia 0–0

A csoport végeredménye:
1. Anglia 5 pont (2–1)
2. Dánia 3 (2–2)*
3. Szlovénia 3 (2–2)*
4. Szerbia 2 (1–2)
*sárga lapok miatt

(Borítókép: John Sibley / REUTERS)
Forrás: index.hu

TOP

közösség

további frisss

lap tetejére