A hosszabb távú vizsgálat most indul Nagy-Britanniában és a londoni King's College kutatói azt találták, hogy a mentális gyakorlatok élesen tartják az elmét, és segítenek az embereknek a mindennapi készségek megtartásában, így a vásárlásban és a főzésben.
Szellemi munkával a demencia ellen?
A BBC, a Brit Alzheimer Társaság és az Orvosi Kutatási Tanács összefogásával önkénteseket toboroztak a lakosság körében. A kutatók megállapították, hogy egyik résztvevőnek sem volt baja a memóriájával vagy a megismeréssel, amikor beléptek a kísérletbe. Néhány önkéntest arra ösztönöztek, hogy játsszon online agytorna játékokat, alkalmanként 10 percig, és olyan gyakran, ahogy az jól esett. A többieket - a kontrollcsoportban - pedig arra kérték, hogy egyszerű internetes kereséseket végezzenek.
Az online játékok is jót tehetnek az agynak
A kutatók a kísérlet kezdetén rögzítették az alanyok kiindulási állapotát egy sor orvosilag elfogadott kognitív teszttel, majd e teszteket megismételték három majd hat hónap után, hogy lássák, van-e kimutatható különbség a csoportok között.
A megismételt vizsgálatok fél év múlva azt mutatták, hogy akik agytorna játékokat játszottak, megtartották az érvelési és problémamegoldó képességüket és a tágabb kognitív készségeik jobbnak mutatkoztak, azokénál, akik nem foglalkoztak agyuk edzésével.
A legjobb eredményt azoknál mérték, akik a játékot legalább heti öt alkalommal játszották. Azok a 60 évesnél idősebb emberek pedig, akik játszottak, jobb eredményeket produkáltak a mindennapi nélkülözhetetlen feladatok elvégzésében, mint a kontrollcsoport tagjai. Egy korábbi elemzés szerint azonban az agytornának nincs kimutatható haszna az 50 évnél fiatalabbak között.
A kutatók a Királyi Pszichiátriai, Pszichológiai és Idegtudományi Intézetben most hosszabb vizsgálatot kezdenek annak megállapítása, hogy ez a módszer segíthet-e megelőzni a demencia kialakulását. Annyit azonban már most tudni lehet, hogy az idősebbek napi tevékenységét ez a fajta gyakorlás komolyan segíti.