Egy új kutatás szerint világszerte sokkal több tartósan megmaradó, úgynevezett „örök vegyi anyagokként” ismert PFAS-ok találhatóak a vizeinkben, ami bár a nemzetközi szabályozás alapján megengedett, mégis komoly egészségügyi kockázatot jelenthet– írta meg a CNN.
Közel sem egységes és következetes az ivóvizet érintő nemzetközi szabályozás
- olvasható a Mandineren.
A kutatás szerint a perfluoralkil- és polifluoralkil-anyagok (PFAS) jelentős mértékben meghaladják a világ felszíni és felszín alatti vizeiben a nemzetközi szabályozó hatóságok által meghatározott koncentrációs szinteket.
A legnagyobb kockázat az lehet, hogy ezek a vegyületek, melyeket az 1950-es évektől fogva használnak különféle fogyasztási cikkekben, nem teljesen bomlanak le a környezetben.
A kutatásban vizsgált talajvízminták több mint egyharmada túllépte az amerikai környezetvédelmi ügynökség (epa) által 2023 márciusában javasolt határértéket, még olyan helyeken is, ahol nem volt ismert szennyeződés forrása.
A PFAS-anyagok egészségügyi hatásai
A kutatások szerint a PFAS típusú anyagok súlyos egészségügyi problémákhoz is kapcsolódhatnak, beleértve ebbe a rákot, az elhízást, a pajzsmirigybetegségeket, a magas koleszterinszintet, a csökkent termékenységet, a májkárosodást, valamint a hormonális zavarokat.
David Andrews, az Environmental Working Group vezető tudósa szerint ezek a vegyi anyagok világszerte megtalálhatók a vízkészletekben, még olyan távoli helyeken is, mint az Északi-sarkvidék vagy a Mount Everest lejtői.
Forrás: mandiner.hu
Nyitókép: Ben Hasty/MediaNews Group/Reading Eagle via Getty Images