Robert Habeck német gazdasági miniszter szerint fel kell lépni Temu és a Shein ellen, mert „rendkívül fontos, hogy a meglévő jogszabályokat ugyanolyan szigorúan alkalmazzák a harmadik országbeli kereskedőkkel szemben, mint az uniós kereskedőkkel szemben” – írja az Index.
A jelenlegi uniós szabályozás szerint ugyanis a nem uniós országból online vásárolt csomagokra nem kell vámot fizetni, ha az értékük nem éri el a 150 eurót. A Bizottság szerint 2023-ban kétmilliárd olyan csomag érkezett az EU-ba harmadik országból, amelynek bejelentett értéke nem érte el a 150 eurót.
A Shein szóvivője a hírre reagálva azt mondta: „határozottan elkötelezettek vagyunk a német és az európai törvények betartása mellett, és támogatunk minden olyan erőfeszítést, amely a fogyasztók javát szolgáló tisztességes versenyfeltételek megteremtésére irányul”.
Donald Tang, a Shein vezérigazgatója egy interjúban pedig közölte, hogy a vállalat visszautasítja az üzleti gyakorlatával kapcsolatos kritikákat. „Üzleti modellünk nem a vámelőnyökön alapul” – mondta. A Temu is hasonlóan reagált a közelmúltban.
Az Európai Bizottság szerint „az e-kereskedelem puszta mennyisége próbára teszi a vámhatóságok határait”. 2023. májusi vámreform-tervezet részeként már tárgyaltak a határérték eltörléséről, de most megpróbálhatja felgyorsítani annak elfogadását, hogy ellensúlyozza az olcsó importhullámot. Így az EB hamarosan eltörölheti a 150 eurós vámmentességi küszöböt.
A Shein és a Temu kritikusai az Egyesült Államokban már korábban is kifogásolták, hogy az ottani importadó-mentességet arra használják fel, hogy alákínáljanak a riválisoknak, és elkerüljék a termékeik vámvizsgálatát. Ez a gyakorlat segít a két vállalatnak abban, hogy a ruhákat akár 8 dollárért, az okosórákat pedig 25 dollárért kínálja a vásárlóknak világszerte.
Forrás: index.hu