A klímaváltozás „óriási hatással” van a világ banántermesztésére a növényt fenyegető, gyorsan terjedő betegségekkel együtt – figyelmeztetett Pascal Liu, a Banán Világfórum (World Banana Forum – WBF) vezető közgazdásza a szervezet kedden kezdődő római ülésszaka előtt.
A banán nem csupán finom, hanem nagyon tápláló is, ezért a világ leginkább exportált gyümölcse, emlékeztetett a BBC, hozzátéve, hogy az Egyesült Királyság üzleteiben hiány volt belőle az utóbbi időben, igaz, a viharok, nem pedig az alacsony kínálat miatt.
Hamarosan azonban az utóbbit is megtapasztalhatjuk, szakértők ugyanis egyre jobban aggódnak a felmelegedés és a vele járó betegségek terjedése miatt.
A banán ugyanis érzékeny a hőmérséklet változására, ezért egész térségekben kipusztulhat.
A felmelegedés hatására terjedő betegségek közül az egyik egy gombafertőzés, a Fusarium wilt TR4 vagy Panama-kór, ami megakadályozza, hogy a növény vizet és tápanyagot szállítson, így elvirágzik és elpusztul. A betegség már korábban átterjedt Ausztráliából Ázsiába és Afrikába, most pedig Dél-Amerikába is, és szakértők szerint különösen nehéz megszabadulni tőle.
A gomba ráadásul mutálódott, így a legnépszerűbb banánfajtát, a Cavendisht is veszélyezteti.
„Tudjuk, hogy a Fusarium wilt spórái hihetetlenül ellenállóak, áradással és erős széllel is terjednek, így sokkal gyorsabban terjesztik a betegséget, mintha normálisabb időjárási viszonyok lennének” – mondta a portálnak Liu. A termelőket sújtja a növényvédő szerek, az energia és a szállítás drágulása, valamint a munkaerőhiány is, így elkerülhetetlen, hogy világszerte egyre drágábbá váljon a banán, és
a magas árak Liu szerint még évekig velünk maradnak.
A szigetország minden évben ötmilliárd banánt importál, amelynek 90 százalékát a szupermarketekben értékesítik.
A konferencián a veszélyek mellett a fenntarthatóság lesz a másik kiemelt téma, a vásárlók ugyanis egyre inkább az ilyen módon előállított termékeket keresik.
A banántermesztők számára ez nem csupán azt jelenti, hogy zöldebbé kell tenni a folyamatot, hanem azt is, hogy független szervezeteket kell fizetniük, amelyek igazolják, hogy a termelés fenntartható – ami megint csak tovább emeli a költségeiket.
Forrás: vg.hu
Fotó: Mika Otsuki / Yomiuri / AFP, Fotó: Mustafa Unal Uysal / ANADOLU AGENCY / AFP, Adekunle Ajayi/NurPhoto/AFP