A kétszáz éve született Hollán Ernő csak a legnagyobbakhoz mérhető

hv • 2024. január 12., péntek •
A kétszáz éve, 1824. január 12-én született Hollán Ernő hadmérnökre, katonatisztre, politikusra, az MTA tagjára, a Magyar Mérnök- és Építész-Egylet alapítójára emlékeztek belvárosi szülőházánál. A Vas vármegyei Mérnöki Kamara által meghirdetett Hollán - emlékév ezzel az ünnepséggel majd az azt követő konferenciával indult.
A kétszáz éve született Hollán Ernő csak a legnagyobbakhoz mérhető

Szépszámú közönség részvételével kezdődött a Hollán Ernő utcai ünnepség. A himnusz után Nádor István, a Vas Vármegyei Mérnöki Kamara elnöke köszöntötte a megjelenteket. Beszédében kiemelte:

„ Ritka, hogy valaki olyan széles palettán szolgálja hazáját, városát, közösségét, mint Hollán Ernő tette. Ritka, hogy egy mérnököt olyan közmegbecsülés övezzen, mint őt. Ritka, hogy mérnökről közterületet nevezzenek el, mint ezt a – szülőházát is magáénak tudó utcát. Nagyságáról ezt sokat elárul, legyünk büszkék rá mi szombathelyiek, mi vasiak is!”

Az elnököt követően Szabó Tibor, a Weöres Sándor Színház igazgatója olvasta fel Dr. Hollán László – Párizsban élő Hollán - leszármazott – egybegyűlteknek írott levelét. Ebben felidézte őse és családja alakját, egyúttal emlékeztetett, hogy egy időben a családot súlyos és igazságtalan méltánytalanságok érték. Örömét és köszönetét fejezte ki az emlékév meghirdetése kapcsán.

Az esemény szónoka, Dr. Hende Csaba, Szombathely parlamenti képviselője, az Országgyűlés alelnöke is Hollán Ernő sokoldalúságát és nagyságát méltatta ünnepi beszédében:

„  Ha felvillantjuk Hollán Ernő megdöbbentően sokszínű, reneszánsz életpályáját, akkor ismerhetjük fel Hollán Ernő nagyságát.

A bécsi hadmérnöki karon végzett ifjú az 1848-as forradalomban tevékeny szerepet játszott. Nem véletlen, hogy felfigyelt rá Kossuth Lajos is, aki, a Fehértemplomnál és Szenttamásnál vívott harcokban nyújtott vitézsége elismeréseként őrnaggyá és hadmérnöki főnökké nevezte ki.

Pétervárad lett új szolgálati helye, ahol a vár erődítési munkálatait irányította, aminek köszönhetően az erődítmény egészen a szabadságharc végéig kitartott. A forradalom leverése után hazatért, ahol előbb megfigyelés alá helyezték, majd hat hónapra be is börtönözték. Kiszabadulása után talajjavítással kezdett foglalkozni, ekkor írta a „Taglalati (analytikus) mértan" című könyvét, melynek elismeréseként a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjává választották. Olyan híres és elismert ember volt Hollán Ernő, hogy a későbbi angol hadügyminiszter, Edward Stanley, Derby grófja, egy társával, 1857-ban csak azért utazott Szombathelyre, hogy tőle tanulhassa a hadtudományi ismereteket! Akkor, amikor a világ vezető hatalma volt Nagy-Britannia. Hollán Ernő politikus is volt. 1865-től Deák Ferenc pártjának országgyűlési képviselője lett és tagja volt annak a 15 fős bizottságnak, mely előkészítette a kiegyezést. 1867-től a közlekedési minisztérium államtitkára lett, fő területe az ország vasútfejlesztése volt. Tehát a Magyar Államvasútak egyik alapítóját is tisztelhetjük személyében. Bizalmas barátja volt Széchenyi Istvánnak, tehát a kor legnagyobbjai, Kossuth, Deák és a legnagyobb magyar is elismert tudást, tehetségét és tevékenységét.

1868-ban a honvédség felállítása után, honvéd ezredessé nevezték ki, majd 1870-től a honvédelmi minisztérium államtitkára lett. Részt vett a honvédtisztek képzését megalapozó törvénycikk kidolgozásában valamint a Magyar Királyi Ludovika Akadémia életre hívásában. Pályája végén altábornagyként 1876-ban a székesfehérvári honvédkerület parancsnokává nevezték ki. 

Az MTA három tagú elnökségének is tagja volt, Jókai Mórral és Fraknói Vilmossal együtt. Hollán Ernő tehát csak a legnagyobbakkal mérhető. Örülök, hogy a Vas vármegyei Mérnöki Kamara felkarolta Hollán emlékét. Városunk olyan híres szülötte, akinek emlékét ápolni kötelességünk. Ennek több módja is van, például egy szobor felállítása, amelyhez szívesen járulok hozzá magam is”

Hende Csaba megemlékező beszéde után a megjelent szervezetek, intézmények helyezték el a megemlékezés koszorúit a szülőháznál, majd a nap Hollán Ernő-emléküléssel zárult.

közösség

további frisss

lap tetejére