A járművezetők gyakori hibái, amelyekért súlyos árakat fizethetnek

szponzorált tartalom (x) • 2024. szeptember 23., hétfő •
Az engedély nélküli járművezetés büntetendő cselekedet, és ebbe beletartozik az is, amikor valaki eltiltás hatálya alatt veszi a kormányt magához. A járművezetéstől való eltiltás szabálysértési eljárás vagy büntetőeljárás következménye is lehet.
A járművezetők gyakori hibái, amelyekért súlyos árakat fizethetnek

Egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető ez a cselekmény, ha szabálysértési eljárás keretében vonták be a vezetői engedélyt, illetve három évig terjedő szabadságvesztéssel, amennyiben büntetőeljárásban szabták ki a büntetést. 

Az eltiltás alatti vezetés mindenképpen bűncselekmény, de az is szabálysértési elzárással büntethető, aki járművezetésre nem jogosult vagy alkalmatlan személynek adja át a kormányt. Tettenérés esetén akár azonnal őrizetbe is vehető az elkövető. 

Szigorúbb szabályozás, szigorúbb büntetés

A szabálysértési hatóság vagy a büntetőbíróság tiltó rendelkezésének semmibevétele kiemelten veszélyes a társadalomra. Ezért van az, hogy ma már bűncselekménynek, és nem szabálysértésnek minősül az eltiltás hatálya alatti járművezetés. 

Ez sokkal szigorúbb, mint az engedély nélküli járművezetés, mert az szabálysértés, de elzárással is sújtható. Amennyiben eltiltás alatt vezet valaki járművet, azért is súlyosabb eset, mert őt már egyszer megbüntették, valamilyen közlekedési bűncselekmény miatt elvették a jogosítványát. 

Elsősorban ittas vagy bódult állapotban történő járművezetés szokott lenni az ok, illetve sok esetben közúti veszélyeztetés. Ha már megtörtént a baj, akkor mindenképpen szakszerű ügyvédi képviseletre lesz szükség, olyanra, akinek a közlekedési jog kiemelt területe. 

Közúti baleset okozása

Dr. Janklovics Ádám ügyvéd elmondása szerint a közúti baleset okozása is gyakori probléma a közlekedésben. Ebben az esetben két körülménynek egyszerre kell megvalósulni: 

  • Megtörténik a közúti közlekedés szabályainak megsértése
  • Ezzel az elkövető valaki másnak legalább súlyos sérüléseket okoz

A közlekedési szabályok alatt a KRESZ mellett értjük a közúti igazgatásra, a gépjárművek forgalomba helyezésére vonatkozó szabályokat is. Ez mit jelent? Ha például olyan gépjárművel közlekedünk, amely az aktuális műszaki állapota miatt nem alkalmas a közlekedésben való részvételre, akkor is bűncselekményt valósítunk meg. 

Ki követheti el közúti baleset okozását? 

Minden esetben csak a jármű vezetője lehet az elkövető, azaz gyalogos és utas nem. A sértett pedig az a személy, akinek a közlekedési szabályszegés folytán súlyosan sérül a testi épsége. Ő a passzív alany ebben a történetben. 

Mikor minősül súlyosnak a sérülése? Ha nyolc napon túl gyógyuló sérüléseket szerez a balesettel összefüggésben, amit orvosszakértő állapít meg. 

Aki járművet vezet, folyamatosan veszélynek van kitéve, ezért fontos a figyelem és a gyors reagálás képessége. Sajnos felelős vezetőkkel is megtörténhet a baj, elég egy óvatlan pillanat, és máris olyan helyzetben találhatjuk magunkat, amit egyedül nem fogunk tudni megoldani. Egy közlekedési büntetőügyvéd szakszerű segítséget nyújthat. 

közösség

további frisss

lap tetejére