A fülgyulladás okairól a Fül-orr-gége Medical oldalán is olvashatunk részletesebben, az itt található útmutatót vettük alapul cikkünk megírásakor.
Külső hallójárat gyulladása
A külső hallójárat a fülkagyló területén lévő nyílástól a dobhártyáig terjedő csőszerű üreg.
A fülgyulladásnak ezen formája gyakorlatilag a bőrbetegségek egy speciális formája: általában akkor alakul ki, amikor nedvesség hatására fellazul a hallójáratot borító vékony hámréteg. Ezáltal a természetesen jelen lévő baktériumok képessé válnak behatolni a mélyebb rétegekbe, fájdalmas gyulladást okozva ezzel.
A fülzsír és egyéb szennyeződések szakszerű eltávolítása mellett antibiotikumos vagy szteroidos fülcseppek alkalmazása oldhatja meg problémát.
Hólyagos dobhártyagyulladás
A hólyagos dobhártyagyulladás a dobhártya saját betegsége – legtöbbször gyermekeknél alakul ki. Kezelése speciális fülcseppet igényel, mely egyszerre rendelkezik egyfajta érzéstelenítő, fájdalomcsillapító hatással, és képes a dobhártyán lévő hólyagok méretének csökkentésére is.
Középfülgyulladás
A középfül (más néven dobüreg) a dobhártya mögött lévő légtartalmú térség: itt találhatók a hallócsontok, melyek a dobhártyán keletkező rezgéseket a belső fülbe vezetik át.
Itt háromféle okból is kialakulhat gyulladásos állapot, melyeket az alábbiakban részletezünk.
- Vírus okozta középfülgyulladás: Lehet heveny savós vagy akut szerózus gyulladás. Egyik esetben sem található genny a középfülben, viszont a dobhártya láthatóan kivörösödik. Rendkívül fájdalmas állapot lehet, ám antibiotikumos kezelést nem igényel – a kezelés során a fájdalomcsillapításon van a fókusz.
- Bakteriális eredetű középfülgyulladás: Gyermekek körében gyakori állapot. A dobhártya jellegzetes elváltozásai mellett genny is megjelenik a középfülben – utóbbi kifelé feszítheti a dobhártyát, mely rendkívül fájdalmas és akár a dobhártya átszakadásához is vezethet. Kezelése antibiotikumokkal történik, szükség esetén a fül felszúrása is szóba jöhet.
- Fülkürthurut: Ilyenkor szellőzési zavar miatt negatív nyomás alakul ki a középfülben. Mivel ilyenkor a hallójáratban lévő normál légköri nyomás meghaladja a középfülben lévő értéket, a dobhártya befelé húzódik, ami fájdalmas feszülést, dugulásérzést, esetleg fülzúgást és szédülést is okozhat. A kezelés a fülkürt működésének helyreállítására irányul.
Tüneteivel mindig forduljon orvoshoz!
Bármilyen fülproblémát is észlel, mielőbb keressen fel egy megfelelő szakrendelőt! Otthoni módszerek helyett szakszerű ellátásra van ilyenkor szükség – így a fájdalmak is gyorsabban enyhülnek, illetve elkerülhetjük az esetleges szövődményeket.