A Dél-Dunántúl turisztikai látványosságai

szponzorált tartalom(x) • 2020. május 07., csütörtök •
A Dél-Dunántúli Turisztikai Régiót 1998-ban alakították ki, melyet ha a térképre pillantunk lényegében Baranya, Tolna és Somogy megye alkot. A hazánk harmadik legnagyobb régiójának számító területet 2013-ban 24 járásra osztották fel, melynek összterülete  a 14 ezer négyzetkilométert is meghaladja.
A Dél-Dunántúl turisztikai látványosságai

A terület, mint turisztikai régió meglehetősen sokszínű vonzerő kínálattal rendelkezik, amely ráadásul nem pusztán a klasszikus tömegturisztikai termékekkel várja az oda látogatókat. Kétségtelen tény, hogy hazánk egyik legszebb régiójában is rendelkezésre állnak a gyógy- és termálvizek, de míg más turisztikai régiók esetében utóbbiak a kínálat középpontjába állnak, a melyek más régiók kínálatának középpontjában állnak, a Dél-Dunántúl ennél jóval több turisztikai látványossággal kecsegtet. De nézzük a részleteket!

A régió természeti értékei, mint fogadóterületek

A régió turisztikailag és tulajdonképpen földrajzi értelemben is egyik legsokoldalúbb területe a Mecsek-hegység és környéke, ahol a helyi turizmus legmeghatározóbb termékét természetesen a természeti értékek és az ahhoz kapcsolódó aktív turizmus formái adják A belföldi turizmust kedvelők körében hatalmas népszerűségnek örvend a helyi falusi turizmust megalapozó bor és gasztronómia, valamint a néphagyományok és a kulturális turizmus. A térség legfőbb turisztikai terméke továbbá a jól kiépült termál- és wellnessturizmus, a vízi turizmus és a vízparti üdülés. Kiegészítő termékekként jelenik meg a kulturális turizmus, a rendezvényturizmus, a borturizmus és a gasztronómia, valamint a borút is. A Mecsekben és a Zselicben az ide látogató tehát egészen biztosan nem fog csalódni, hiszen csaknem 150 forrást, 12 tanösvényt és legalább 4 kilátót talál itt, ráadásul gyönyörű szálláshelyek is várják az erdők szerelmeseit.

Érdemes felkeresni és megcsodálni az abaligeti cseppkőbarlanghoz vagy éppen a szársomlyói természetvédelmi területhez, illetve a villányi óbánya őslénybemutatójához hasonló védett természeti értékeket, nem utolsó sorban a Mecsek erdői között megbújó aprófalvak múltat idéző érintetlen faluképeit, mint Kisúlybánya vagy éppen Óbánya.

Kihagyhatatlan történelmi emlékhelyek

A terület kétségtelenül legfőbb látnivalóját a történelmi emlékhelyek jelentik, melyek közül a vezető szerepet Pécs városa viszi, mediterrán hangulatú utcáival, és persze nem utolsósorban a világörökség részét képező ókeresztény korokat idéző sírkamráival. Ugyancsak központi helyet foglalnak el a város török kori emlékei és az olyan látogatásra érdemes múzeumok, mint a Victor Vasarely múzeum, a Csontváry Múzeum és persze a Zsolnay Múzeum. Baranya megye látványos történelmi emléke még természetesen a mohács emlékhely és persze Szigetvár történelmi központja, a szigetvári vár, a pécsváradi vár, a siklósi vár, illetve a magyaregregyi vár.

Kulturális élet és gyógyturizmus

A Dél-Dunántúli Turisztikai Régió gyógyturizmusának legkiemelkedőbb központjainak  a harkányi a sikondai és nem utolsósorban a szigetvári gyógyfürdők számítanak.

A terület további érdekessége, hogy a szóban forgó régió vezető szerepet játszik hazánkban az egy főre jutó kastélyok számának tekintetében is. Itt találhatóak Magyarország legszebb és legjobb szolgáltatását nyújtó szálláshelyei, egyebek mellett a bikali Puchner Kastély, a simontornyai kastélyszálló vagy éppen a Hertelendy kastély. Aki hazánk egyik legszebb turisztikai régiójának kulturális életére kíváncsi, semmi esetre se hagyja ki a Baranya megye talán legjelentősebb kulturális eseményének tekinthető mohácsi busójárást. A busók nagy múltra visszatekintő felvonulása mellett kifejezetten érdekes láthatónak számítanak a helyi sokác közösség szokásai is.

közösség

további frisss

lap tetejére