- Szerencsére van miről beszámolnom, hiszen a tavalyi évben összesen 625 millió forint értékben tudtunk fejleszteni. Gyakorlatilag minden megnyert pályázatunkat megvalósítottuk. Régi adósságunkat törlesztettük, amikor a Petőfi Sándor utcát leaszfaltoztuk, ez 405 millió forintból valósult meg. Ugyanitt a településközponti mély árkot tudtuk átépítéssel zárt csapadékrendszerré tenni 76 millió forintból. Több km hosszban külterületi utakat tettünk rendbe, láttuk el bazaltburkolattal 54 millió forintból. A Magyar Falu Programon nyertünk útfelújításra 45 millió forintot, amiből az Új Élet utcát tettük rendbe. Egy 23 millió forintos belügyminisztériumi pályázatból pedig három, Liliom utcai bekötőút valamint a temető melletti út újult meg.
- Ugyan tavaly talán kicsit szűkösebbek voltak a források, mégis sikerült sok mindent megvalósítaniuk, gondolom, hogy jelentős saját erő kellett hozzá.
- Így van, a művelődési ház külső színezését például teljesen saját forrásból finanszíroztuk. Sajnos az egészségház építésére pályázaton nem sikerült forrást nyernünk, de nem adtuk fel. A település központi részében üresen álló Park-ház 70 négyzetméteres bővítésével és a meglévő épület teljes átalakításával egy minden igényt kielégítő, három rendelőből álló, 150 négyzetméteres egészségkomplexumot terveztettünk. Pályázati forrás hiányában önerőből építjük már több éve, anyagi lehetőségeink szerint. A beruházás eddig több mint 50 millió forintunkba került.
Szerencsére már csak a befejező külső munkálatok vannak hátra, amit a jó idő beállta után elvégeztetünk. Az első félévben tervezzük átadását. A későbbi fejlesztésekre gondolva, a falu központjában megvásároltuk egy családi ház 50 %-át is illetve vettünk egy 3100 négyzetméteres építési telket szintén a központban. Itt később közösségi beruházások valósulhatnak meg, akár egy bölcsőde is épülhet közel az óvodához és az iskolához.
- Ha már a telkeknél tartunk, akkor rákérdeznék egy tipikusan Szombathely szomszédos falvait érintő problémára. Nevezetesen arra, hogy Önök tudnak–e újabb építési telkeket kialakítani, amire igencsak lenne igény?
- Ahogyan a többi falu, úgy lassan mi is telítődünk. Törvényi változás okán szinte lehetetlen külterületet belterületbe vonni. Olyan mértékű, nagyarányú telkesítés, ami a ’90-es, 2000-es években volt, nem lesz többé, ez persze országos tendencia. Részben a termőföldek védelme valamint a kisebb agglomerációs települések erőn felüli bővülésének lassítása végett. 15 éve még egycsoportos óvoda működött a településen, ezt szépen lassan kinőttük, jelenleg három csoportos az intézményünk. A korábbi években az épületet bővíteni kényszerültünk. Az egyre növekvő gyermeklétszám számos álmatlan éjszakát okozott szülőknek, óvodai dolgozóknak, testületünknek, jómagamnak, országgyűlési képviselőnknek. Végül sikerült pályázati forrásból az óvodabővítés, teljes felújítás. A néhány fős dolgozói létszám helyett ma 11 fő dolgozik óvodánkban, az egykori 15 helyett ma közel 70 gyermekünk van. Nem volt egyszerű megfelelő szakértelemmel felvértezett dolgozókat találni sem, miközben a régi, mindenki által tisztelt óvónők, dajkák sorba nyugdíjba vonultak. Amire büszke vagyok, egy valami nem változott: szívüket - lelküket a gyermekekért kitevő dolgozói vannak ma is óvodánknak. Bár terveztük további utcák megnyitását, ehhez földtulajdonosok partnerek is lennének, de kevés az esély rá. Más lehetőség hiányában év végén zárult a közel 2 millió forintba kerülő, egy évig tartó szabályozási tervünk módosítása. Ennek az a lényege, hogy a meglévő tömbbelsők feltárást teszi lehetővé. Eltöröltük a minimális telekszélesség és hossz előírásait és lejjebb vittük a kialakítható minimális teleknagyságot. Így a meglévő sok 3-4-5000 négyzetméteres udvarokból, telkekből igény szerint több 900-1100 négyzetméteres telkeket tudnak tulajdonosaik kialakítani. Minden összközmű elérhető Náraiban, mondhatom, hogy városi körülményeket kínál a település. Középületeinket felújítottuk, korszerűsítettük, a települési utak közel 100%-át újraaszfaltoztuk, a járdarendszer 85%-át szintúgy. A tavalyi évtől már a vízelvezetés szabályozása, vízelvezető árkok átépítése van soron, amely 2025 év végéig eltart. Válaszolva kérdésére, szívesen látunk minden új lakót. Hiszen aki minket választ, az azt jelenti, hogy szereti Nárait, rossz ember nem lehet.
- Beszéljünk egy kicsit a közösségi életről, amely megpezsdült az elmúlt években.
- Valóban, és ennek személy szerint is nagyon örülök. A községünkbe költözők is magukénak érzik Nárait, és gyorsan bekapcsolódnak a közösségi életbe. Nagyon sok kulturális program volt, most csak néhányat említek meg. Év elején rönkhúzással indultunk, ősszel szüreti felvonulást szerveztünk s nagy sikert aratott a szokásos falunap is. A művelődési házban pedig minden este van valamilyen program, mivel több civil szervezet és csoport is működik a faluban. A könyvtáron kívül énekkarok, dalkör, különféle tánc- és jóga csoportok, csiribiri torna, nyugdíjasklub, nemezelő szakkör, zenekar, német nyelvi oktatás, a Bozsik Program keretében labdarúgás oktatás kicsiknek, de két asztali tenisz szakosztály is működik többek között a művelődési házban. Hetekkel ezelőtt 10 alkalmas mozit is indult. „Páros párbaj” címmel egy sportos vetélkedőt is, volt tavaly, amelyre több mint húsz házaspár nevezett, ez nagy sikerrel ment egész évben. Szilveszteri műsort is szerveztünk, amely telt házat vonzott. Ha szabad úgy fogalmaznom, fele-fele arányban képviselték magukat a régi és az újabb lakók. Sőt, egy fiatal dél-tiroli olasz házaspár is Nárait választotta, velünk szilveszterezett. Nagyszerű hangulatban zajlott az óévbúcsúztató. A közeljövőben könnyűzenei és színházi előadások is várhatóak. Az előkészületek zajlanak, Szabó-Böröndy Andrea közművelődési munkatársunk sokat tesz érte.
- Programokból tehát nem volt hiány, mint ahogyan a 2024. évi tervekből sem.
- Büszkén mondhatom, hogy gazdálkodásunk kiegyensúlyozott, pedig a korábbi években a pandémia, majd az energiaválság nehezítette működésünket. Mindezek mellett bevételeink évről-évre meghaladják a tervezetett, míg kiadásaink rendre alulmaradnak attól. A helyi adók emelésére már évek óta nem volt szükség, a pályázati lehetőségek maximális kihasználására törekszünk. Az idei évre kifizetetlen számlát nem hoztunk át, komoly tartalékkal kezdtük az évet, noha jelentős vállalkozás, ipar nem működik a településen. Feszes tempót diktál az egy irányba tartó képviselő-testületünk. Ami a terveket illeti, azokból nincs hiány. Ahogy említettem, első félévben tervezzük átadni az új egészségházat. Küszöbön áll a TOP Élhető Település pályázatunk indítása, idén nyáron megkezdődhet a kivitelezés. A pályázaton nyert 300 millió forintból a már megkezdett vízelvezető árokrendszer további bővítését tervezzük a település két főútján, a Petőfi Sándor és Kossuth Lajos utcákban több kilométer hosszan. Emellett járdák aszfaltozását, az utolsó hatodik autóbuszöböl és hozzá autóbuszváró megépítését a településközpontban, új játszóvár létesítését a Millenniumi-parkban, új kistraktor beszerzését is tartalmazzák többek között ezek a tervek. Új projektként kívánjuk indítani a művelődési ház lapostetős részének tetővel és további hőszigeteléssel való ellátását. Ezzel együtt az üresen álló, volt takarékszövetkezet átépítésével és a művelődési ház bővítésével egy új vendéglátóipari egységet szeretnénk a településközpontban kialakítani, hozzá tartozó fedett faszerkezetű, nyitott terasszal. A tervek elkészültek, napokon belül beadjuk építési engedélyeztetésre. Ezt követően pályázati forrás felkutatásával tervezzük a megvalósítást. A sportkör részéről merült fel új igényként a sporttelepen egy új szerház – eszköz és gépjárműtároló épület – építése. Hamarosan megrendeljük a terveket, engedélyeztetjük és keresünk mellé pályázati forrást. A temetői járda megújítására, új kandeláberek létesítésére adtunk be nemrég pályázatot a Magyar Falu Programra. A sportkör korábbi nyertes pályázatból vásárolhat hamarosan közel 2 millió forintértékben két nagy és két új kiskaput. Jómagam nagy kerékpáros vagyok, gyakran teszek 40-60 km-es köröket.
Szombathely és Nárai között sajnos még nincs kiépített kerékpárút. Miközben a gépjárművek és a kerékpárosok száma egyre nő. Már számos lépést tettem, tervezőkkel, hatóságokkal felvettem a kapcsolatot. Ahogy látom jelenleg két nagy tényező hiányzik ehhez a kerékpárúthoz. Az egyik a pénz, a másik pedig, hogy jelenleg nem áll rendelkezésre ilyen irányú pályázat. A másik pedig, hogy Szombathely közigazgatási határa egészen a Nárai tábláig tart. Tehát ha lesz is ilyen pályázat, azt kizárólag a a szombathelyi önkormányzat állíthatja össze, adhatja be, építheti meg. Rajtunk nem fog múlni az együttműködés, egyelőre nem tehetünk mást, árgus szemekkel figyeljük az új pályázatokat.
- Június 9-én önkormányzati választások lesznek. Beszélve a faluban élőkkel, csupa elismerő véleményt halottam az Ön munkájával kapcsolatban. Gondolom, hogy szeretné folytatni a következő ciklusban.
- Márciusban lesz 15 éve, hogy először választottak polgármesterré Náraiban. Ez idő alatt úgy vélem jó kapcsolatot tudtam kialakítani a lakossággal, a helyi civil szervezetekkel, csoportokkal, képviselőtestülettel, a közvetlen munkatársakkal, a vármegyei és állami irányító szervek dolgozóival, képviselőivel. Igen úgy tervezem, hogy ismét megmérettetem magamat. Leginkább már csak azért, mert amit elkezdtem, azt szeretem méltó módon befejezni is. Náraiban pedig ahogy látható bőven van még tennivaló.