Ostromnapok és ostromhétvége – hirdették a plakátok az augusztusi Jurisics-várban megrendezett fantasztikus programot. A honvédelmi miniszter fővédnöksége alatt, széleskörű összefogással valósul meg idén is a 25 napos színes programkavalkád.
A városi civil szervezetek tagjainak nagyszámú jelmezes részvételével zajló, történelmi időket idéző Ostromhétvége mára Kőszeg egyik legismertebb fesztiválja, 2007 óta folyamatosan a „Nyugat-dunántúli régió kiemelt kulturális és örökségturisztikai rendezvénye" lett.
Az Ostromhétvége programja idén is bőséges és sokszínű repertoárt kínál: a jelmezes ütközetek, vásárütés, seregszemlék, fegyver- és viselet bemutatók valamint persze a Jurisics vár ostroma mellett folyamatosan zajlanak a kiállítások, koncertek, táncbemutatók, gyermekfoglalkoztató játékok és próbák, valamint az elmaradhatatlan kirakodóvásár.
A Kőszeg falai alatt összegyűlő török seregek derékhadát ezúttal is a kőszegi önkéntes tűzoltók alkották. A sereg ugyanakkor egyre duzzadt, hiszen immár több éve kiegészül a környező települések lánglovagjaival, illetve a kőszegi Fitt-Boksz Ökölvívó Egyesület tagjaival és a vendég ökölvívókkal. Ugyancsak folyamatosan nőtt a védők tábora, melynek magját a helyi horvátság, és az iparosok csapatai mellett a középkori városőrséget megtestesítő kőszegi darabontok alkották.
Ez a várostrom is elképzelhetetlen volt katonai hagyományőrzők nélkül, így részt vett az Ostromhétvégén a Csobánc vára alól érkező Gyulaffy László Bandérium, a sárvári Nádasdy Ferenc Bandérium, és a körmendi Batthyány Lovas Bandérium hagyományőrző csapata, valamint a Kapuvári Hajdúk és Gartai Muskétások egysége is.
A várvédőkhöz idén is csatlakoztak a horvátországi Szentgyörgyvárból (Gyurgyevac) érkező vendég katonák, illetve a környező vidék önkéntesei is.
Szombat délelőtt a müezzin hangja jelezte, hogy megérkezett az oszmán sereg. Szulejmán szultán belvárosi sétája során „világhódító" kegyességével próbálta behódolásra bírni a kőszegieket. A Fő téren rövid ideig farkasszemet néztek egymással a seregek, majd a Vásárütésen már megszólaltak a fegyverek is. A fegyver- és viselet-bemutatók között kulturális programok, közöttük a Kőszegi Tornyosok déli muzsikája nyújtott kellemes kikapcsolódást. Szombaton a gyermekek apródpróbán vehettek részt, felkereshették a katonai táborokat és kézbe vehették a korabeli fegyvereket, a versenyző kedvűek az íjászversenyen tehették próbára tudásukat.
A fegyverforgatásban elfáradt vendégeknek táncos-zenés műsorok, így a Kőszegi Orientális Táncklub hastáncosai, a Drummolo Zenekar dobosai, a török Bianna Sanat Topluluğu táncos produkciója nyújtott kikapcsolódást, de a fantasztikus dervistánc is hatalmas sikert aratott. A Várostromot a résztvevők jelmezes felvonulása vezette fel, a Fő téren. Ekkor hangzott el a várvédők esküje is.
És jöttek a törökök Szulejmán szultán vezetésével, és megkezdődött az ostrom.
Rengeteg turista és helyi érdeklődő volt kíváncsi az ostromjátékra.
Vasárnap szintén egész nap zajlik a program: állatsimogató, közvetlen ismerkedés lovakkal és más háziállatokkal, a Ládafia Bábszínház előadása, Tóthárpád Ferenc gyermekműsora, majd látványos lovasíjász bemutató következik, miközben a színpadon kiváló népzenei együttesek váltják egymást. A kőszegi Hajnalcsillag Néptáncegyüttes mellett ki kell emelni a Fölszállott a páva műsorában ismertté vált Zsikó Zenekart, illetve a moldvai táncházairól ismert Agyagbandát. Az Ostromhétvége záró koncertje a 10 éves jubileumát ünneplő Ataru Taiko együttes fellépése lesz a Jurisics-vár udvarán.
A mai program időrendben:
• 9.00 Kőszeg védművei /Hősök tornya/
• Történelmi séta az ostrom belvárosi helyszínein.
• Vezeti: Révész József múzeumigazgató
• 10.00 Ostromtúra a Szulejmán kilátóhoz - Találkozó: Tourinform, Fő tér 2., (Táv: 8 km, 2 óra) - Királyvölgy - Szulejmán-kilátó - Trianoni kereszt - Kálvária - Koronaőrző-bunker – Csónakázó-tó
• 10.00 Hű társunk a ló /Várárok/ - Találkozás Martonszállás lovaival
• 11.00 Gyulaffy László Bandérium katonai fegyver és viselet bemutatója /Jurisics tér/
• 11.00 Tárlatvezetés a Várkiállítás Ostromtermében /Jurisics vár/ - A részvételhez érvényes várbelépő vagy Múzeumostrom* bérlet szükséges!
• 11.00 ESŐNAP - Szombati rossz idő esetén Várostrom
• 12.00 A Kőszegi Tornyosok déli muzsikája /Hősök tornya/
• 14.00 Tárlatvezetés a Tábornokházban és a Hősök tornyában /Tábornokház, Jurisics tér 6./ - A részvételhez érvényes múzeumi belépő vagy Múzeumostrom* bérlet szükséges!
• 14.30 Lantmuzsika – Balogh Péter /Jurisics tér/
• 15.00 Tóthárpád Ferenc gyermekműsora /Jurisics-vár, elővár/
• 16.00 Ládafia Bábszínház műsora /Jurisics tér/
• 16.30 Zsikó Zoltán és Zenekara /Fő tér/
• 17.00 „A magyarok nyilaitól…” /Várárok/ - Marton-Szállás lovas íjászainak bemutatója a magyar könnyűlovas harcmodorról
• 17.30 Dervistánc /Jurisics tér/
• 18.00 Táncbarátság Hajnalcsillag Néptáncegyüttes és Bianna Sanat Topluluğu /Fő tér/
• 19.00 Agyagbanda Zenekar - csángó koncert és táncház /Fő tér/
• 21.00 A 10 éves ATARU Ütőegyüttes jubileumi koncertje /Jurisics vár/ - (Eső esetén a koncert augusztus 21-én 21 órai kezdettel kerül megrendezésre!).
A Kőszegi Ostromnapok rendezvénysorozata a szokott módon augusztusban tovább folytatódik. Augusztus 13-án a Kőszegért Egyesület szervezésében amatőr sakkversenyt szerveznek, majd augusztus 14-én és 21-én a peresznyei és horvátzsidányi horvátok muzsikájától lesz hangos a Fő tér.
Aztán augusztus 19-én a Kőszegi Önkéntes Tűzoltó Egyesület szervez történelmi jelmezes utcabált, majd augusztus 21-én igazi csemegének ígérkezik a Kőszegi Orientális Táncklub által a Jurisics-várban szervezett Kelet Varázsa Nyugaton Hastáncfesztivál és Országos Minősítő Verseny, melynek keretében családi program és hastánc műhely is várja az érdeklődőket.
Augusztus utolsó hétvégéjén a nyugállományú katonák bajtársi egyesületeinek találkozójával, koszorúzással és ünnepélyes megemlékezéssel zárul a program.