2015 második félévében hetven százalék felett volt a foglalkoztatás Vas megyében, ez magasabb mint Burgenlandban. Győr-Moson-Sopron- és Fejér megye, valamint Budapest is hamarosan átlépi ezt a küszöböt, de Vas megye volt az első, aki ilyen értéket tudott produkálni. – Tudni kell, hogy a 2000-es évek elején itt volt a legmagasabb a foglalkoztatottsági ráta az országban, ami 2006-ban csökkenni kezdett. 2010-ben már csak alig százezren dolgoztak a megyében, a foglalkoztatási ráta pedig hatvan százalék alatti volt. 2010 és 2015 között azonban hatalmas, látványos növekedés kezdődött, a foglalkoztatási ráta tizenkét százalékkal nőtt. Húszezerrel dolgoznak többen Vas megyében, mint öt évvel ezelőtt Ez nem csak országos szinten hatalmas bővülés, hanem európai viszonylatban is – magyarázta Szalai Piroska, a Nemzetgazdasági Minisztérium miniszteri tanácsadója. Hozzátette: úgy még inkább szépek ezek a számok, hogy ezekbe a statisztikákba sokan nem számítanak bele azok közül, akik átjárnak Ausztriába dolgozni.
A női foglalkoztatás területén is Vas megye teljesített a legjobban tavaly. A 15 és 64 év közötti nők 63,7 százaléka dolgozott, ez a szám még Budapesten is egy százalékkal kevesebb. A miniszteri tanácsadó szólt arról is, hogy a női inaktív csoportok közül mindig a kisgyermekes anyukák száma a legnagyobb, ők más országokban úgy szoktak dolgozni, hogy nem heti negyven órában vállalnak munkát. Magyarországon még bővíteni kellene a részmunkaidős, rugalmas munkalehetőségeket.
A munkanélküliség gyakorlatilag nulla
Vas megyében négy, Szombathelyen három százalék alatti a munkanélküliség, bizonyos ágazatokban pedig munkaerőhiány van, már a kevésbé szakképzettek sincsenek elegen. Ez munkát ad a közgazdászoknak, foglalkoztatási szakértőknek, gazdasági politikusoknak. – Régen a gazdaság bővítéséhez szükséges plusz munkaerőt a munkanélküliek biztosították, de most már gondolkodni kell azon is, hogy az inaktívak közül kiket lehet a munkaerőpiacra behívni, továbbá meg kell vizsgálni, hogy akik eddig a határon túlra jártak dolgozni, azokat miként tudjuk úgy megszólítani, hogy itthon vállaljanak munkát – fogalmazott Szalai Piroska.
fotó: femina.hu
A szakértő szerint a fiataloknak hatalmas lehetőség, hogy Szombathelyen beindult a duális gépészmérnökképzés, mert akik itt végeznek, azok nagyon valószínű, hogy a diploma mellett rögtön munkaszerződést is kapnak. – Januárban végzett az első csoport Kecskeméten duális képzésben, mind a tizenegyen munkaszerződést is kaptak a diploma mellé. Én azt gondolom, hogy ugyanez lesz Szombathelyen is. Így a fiatalok foglalkoztatási rátája is olyan szintre kerülhet, mint a délnémet tartományokban – fogalmazott.
Európai szinten is jók a számok
Öt év alatt Magyarország mind a hét régiójában nagyot javultak a mutatók, minden régiónk benne van Európa legjobban növekedő tizenegyébe. Ezek közül a nyugati régió a hatodik legnagyobb növekedést produkálta: Győr-Moson-Sopron- és Zala megye nyolc százalék körüli növekedést tudott megvalósítani, Vas megye pedig több mint tizenkettőt.