Miről szól az elszámoltatási törvény?
A kormány elszámoltatja a bankokat. Az új parlament döntött a hitelszerződésekben szereplő árfolyamrés semmisségéről és az egyoldalú kamatemelések tisztességtelenségéről. Az elszámolási törvény ennek az elszámolásnak a részleteiről szól.
Mikor fogadják el a törvényt?
Az Országgyűlés szeptember 16-án kezdi tárgyalni a törvénytervezetet, és szeptember 24-én szavaz róla.
Hány családot érint az elszámolási törvény?
Az elszámolási törvény 1,3 millió családot érint. Nagyságrendileg 680 ezer deviza- és 650 ezer forintalapú hiteles fogja visszakapni tisztességtelenül elvett pénzét.
Mikortól csökkennek a törlesztőrészletek?
Elsőként a devizahitelesekkel kell elszámolni a tisztességtelen árfolyamrés alkalmazása és az egyoldalú szerződésmódosítások miatt. Az elszámolás menete attól is függ, hogy az adott bank megpróbálta-e bíróságon bizonyítani, hogy nem járt el tisztességtelenül a hitelesekkel szemben. A nem perelő bankoknak 2015. január 15-29. között kell elküldeniük ügyfeleiknek az elszámolást, a perelő 78 pénzintézetnek pedig február 14-28. között. Előbbiek devizahiteles ügyfeleinek februártól, utóbbiaknak márciustól csökkennek a törlesztőrészletei.
Mi van azokkal, akik már visszafizették a tartozásukat?
Azokkal a hitelesekkel, akiknek már lezárult a szerződése, a bankoknak készpénzben kell elszámolniuk. Ez az elévülés miatt a 2009. július 26. előtt megszűnt hitelekre nem vonatkozik.
A forinthiteleseknek is visszajár pénz?
Igen, amennyiben a pénzintézet tisztességtelenül, egyoldalú szerződésmódosítást alkalmazott.
A forinthitelesek mikor kaphatnak vissza pénzt?
A forinthiteleseknél - a kifogásolt tisztességtelen egyoldalú szerződésmódosítások ügyében 2015 januárjában indulnak majd a perek. A nem perelő bankoknak április 16-30. között, a perelőknek pedig augusztus 15-29. között kell elküldeniük az elszámolásokat a forinthiteles ügyfeleiknek.
Mennyivel csökkennek a törlesztőrészletek?
A törvény értelmében egy átlagos devizahiteles esetében átlagosan 25 százalékkal csökkenhetnek a törlesztőrészletek és a kamatok, de olyan is lehet, akinél ez eléri a 30 százalékot. Az élő szerződéses hiteleseknél az elszámolás során a banknak a tisztességtelenül elvett pénzösszegeket előtörlesztésként kell kezelnie. Így csökkenni fog a tőketartozás, ennek következményeként pedig a kamat.
Az elszámolás mikéntjét a Magyar Nemzeti Bank határozza majd meg, a pénzintézeteknek pedig összesen mintegy 1000 milliárd forintot kell visszafizetniük az ügyfeleiknek.
Emelhetik-e a bankok a hitelek kamatait?
Az elszámolási törvény alapján a bankoknak vissza kell térniük a szerződéskori kamatszintre, egyúttal a jogszabály kamatemelési moratóriumot vezet be legkésőbb 2016. április 30-ig. A kamatemelési moratórium értelmében pénzügyi intézmény egyoldalú kamat-, költség- vagy díjemelésre nem lesz jogosult.
Érinti-e a törvény a végtörlesztésben résztvevőket?
A banknak - az ügyfél kérésére - a végtörlesztőkkel is el kell számolnia, ezekben az esetekben azonban a végtörlesztéskor érvényesített kedvezmény mértékét a pénzintézet jogosult levonni. A végtörlesztők az elszámolást jövő márciusban kezdeményezhetik a bankjuknál, amely novemberben köteles elszámolni.
Érinti-e a törvény az árfolyamgátban részt vetteket?
Az árfolyamgátba belépett ügyfeleknél szintén lesz elszámolás, de náluk az összeget először a gyűjtőszámláról kell levonni, és azt követően lehet a meglévő tőketartozást csökkenteni.
Megváltozik-e a hitelezési gyakorlat Magyarországon?
A 2016-os határidőig az Országgyűlés újabb jogszabályokat fogad majd el, hogy a bankok áttérjenek az átlátható árazásra. A kormány szándékai szerint, ha kialakul a tisztességes árazáson alapuló hitelezés, akkor az emberek is bátrabban mernek majd kölcsönt felvenni. Az apró betűk korszaka Magyarországon véget ért.