Az ingatlanhirdetésekben minden paraméternek különleges jelentősége van, akár magánszemélyként, akár befektetőként keresünk megfelelő lakást. Nyilván legfontosabb a lokáció, a méret és persze az ár. És hát akárhonnan is nézzük, a lakás legfőbb jellemzői: felújított, közepes állapotú, vagy felújításra szorul. Sokan kifejezetten felújított, szinte kulcsrakész otthont keresnek, megint mások akár saját célra is azt választják, hogy szeretnék maguk megadni a lakás karakterét, és inkább a felújításra szavaznak. Aki pedig befektetés céljából vásárol, annak mindenképpen ez tűnik jobb és gyümölcsözőbb megoldásnak.
Az elmúlt 4 évben a lakások értéke bizonyos területeken akár háromszorosára is nőtt, így a befektetési piac is jelentősen megélénkült.
„Gyakori jelenség, hogy egyes befektetői csoportok kifejezetten rossz állapotú, lepukkant lakásokat keresnek – mondja Ben-Ezra Orran, a Central Home szakértője. – A mi fő működési területünkön, a Belvárosban sokan éppen azért adják el a lakásukat, mert egy nagyobb volumenű korszerűsítés, felújítás már meghaladná anyagi lehetőségeiket, vagy éppen az idős tulajdonosok nem szeretnének már ezzel bajlódni. Ezeket a lakásokat örömmel vásárolják meg azok a befektetők, akik erre specializálódva, saját szakembergárdával állnak neki a lakások átalakításának, modernizálásának, hogy aztán jelentős haszonnal adhassák tovább.”
Aki befektetés céljából vásárol felújítandó lakást, az természetesen minél jobban szeretné lenyomni az árat, hiszen már egy átlagos színvonalú felújítás esetén is kb. 150 000 Ft-os árral lehet kalkulálni négyzetméterenként. Könnyedén kiszámolható tehát, hogy egy 100 négyzetméteres lakás esetén a 15 000 000 Ft ráfordítandó összeg meg kell, hogy térüljön, és nyilván még profitot is kell, hogy hozzon a vállalkozónak, tehát csakis olyan nyomott áron fogja megvenni az ingatlant, hogy ez a különbség beleférjen. Általában egyébként a kész lakás értéke mintegy 15 %-kal tud magasabb lenni a vételi árnál, azaz a felújítandó lakás és a felújítás költsége így adja ki a felújított lakás eladásánál várható optimális vételárat. Az exkluzív minőségű felújításoknál ez az érték lényegesen magasabb lehet, de ott értelemszerűen a ráfordítás is sokkal nagyobb.
A legkomolyabb problémát a felújítások során az utóbbi 3 évben az állandósulni tűnő szakemberhiány okozza, így nagyon sok felújítás irracionálisan hosszú ideig húzódik el. Ebben a helyzetben előnyben vannak azok az építési vállalkozók, akik saját gárdával tudnak dolgozni a felújított lakásokon, de magánemberként nagyon nehéz helyzetbe kerülhet a vevő, ha neki már költöznie kellene, és közben nem tud megfelelő szakembert találni. Mindezek a folyamatok természetesen függenek attól, hogy mekkora a lakás, milyen az eredeti állapot, milyen minőségben történik a felújítás, mekkora a műszaki tartalmak mennyisége, illetve mennyi szimplán az esztétikai „facelifting”. Az elhúzódó felújításokkal kapcsolatos problémák sok vevőben felvetik azt a kérdést, hogy szabad-e, érdemes-e felújítandó lakást vásárolni, de a Central Home tapasztalatai szerint legtöbben mégis vállalják a kalandot, nagy hasznot remélve a befektetéstől.