Még akár aranyosnak is mondhatók az óceán mélyén élő most felfedezett halfajok

Horváth Maja, NOAA Okeanos Explorer Program • 2015. június 03., szerda •
Egy távvezérlésű robot az Atlanti-óceán legalján járt, és fotózott nekünk egy kicsit. Köszönjük!
Még akár aranyosnak is mondhatók az óceán mélyén élő most felfedezett halfajok

Mélytengeri varangyhal

 

A Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Ügynökség nemrégiben 6000 méteres mélységben készített video felvételeket, melyeket aztán több száz tudós elemzett – élőben. Az ekkora mélységet abisszikus régiónak hívják, fény semmi, a létfeltételek a nullához közelítenek. Ennek ellenére mégis szép és színes halfajták élőhelyéül szolgál az óceán-fenék. Már csak azt nem érti az ember, ha egyszer ezek az állatok soha nem jönnek feljebb, nem látnak fényt, őket sem látja senki, semmi, akkor mi végre ez a csodálatos kinézet? Még jó, hogy nem ránk bízták a teremtést….

Ő itt a Dumbo-polip

 

Az április 9-től 30-ig tartó kutatás célja az volt, hogy a viszonylag ismeretlen Puerto Rico körüli területet derítse fel. A helyszín biológiai sokszínűsége mellett azért is jelentett ideális vizsgálódási célpontot, mert két tektonikai lemez találkozásánál helyezkedik el. Itt található egyébként az Atlanti-óceán legmélyebb pontja, a Milwaukee szakadék, a maga 8648 méteres mélységével. Szinte ugyanannyira van a tengerszinttől, mint a Mount Everest, csak reciprok irányban.

Így néz ki egy bordásmedúza-féle 6000 méter mélyen

 

A tizenkét merülés során, a ROV-nak hívott robot segítségével 100 halfajt, 50 mélytengeri korallt és több száz gerinctelent sikerült videóra venni. Ezek nagy részét még soha nem tudták a természetes környezetükben megfigyelni. Legalább két új fajt azonosítottak, az egyikük egy bordás-medúza féle, a másik pedig egy teljesen ismeretlen halfaj.

Íme a vak-polip becenevű polipféle

Itt pedig megtekinthetjük mozgókép változatban is, mi történik a Föld egyik legmélyebb pontján:

 

közösség

további frisss

lap tetejére