A sajtótájékoztató elején Puskás Tivadar polgármester azt hangsúlyozta, hogy ,,Szombathely biztonságos város, és amelyik település biztonságos, az hívogató a többi ember számára is.”
A cél
2015 májusában jött létre az a mintaprojekt, melynek a célja, hogy a biztonságért tevékenykedők összefogjanak és nézzék meg, milyen tartaléklehetőségeik vannak az emberek szubjektív biztonságérzetének fokozása érdekében. Mivel a prevencióé lett a fő hangsúly, ezért a bűnmegelőzéssel foglalkozó szervek szemlélete is megváltozott. Ha az ifjúságot rendre neveljük, akkor jövő generációja is a biztonságért és a szabályok betartásáért dolgozik majd. Az összefogásnak látható eredményei is vannak már – tette hozzá a város első embere.
A számok
A tavalyi év hasonló időszakában (május-szeptember) 171 esetben került kiszabásra helyszíni, 1224 esetben távolléti helyszíni bírság és 292 esetben történt szabálysértési feljelentés. A „Bűnmegelőzési modellprogram” elindítása óta 198 esetben történt figyelmeztetés alkalmazása, 71 esetben került kiszabásra helyszíni, 620 esetben távolléti helyszíni bírság és 105 esetben történt feljelentés.
A Vas Megyei Rendőr-főkapitányság Tevékenységirányítási Központja figyelemmel a Közterület-felügyelet folyamatos, 24 órás reagáló képességére, 29 alkalommal kért segítséget a Szolgálatirányítási Központtól.
A Közterület-felügyelet által működtetett térfigyelő kamerarendszer bebizonyította, hogy azokon a helyeken, ahol korábban számottevően szabálysértés vagy bűncselekmény történt, a térfigyelő kamerák kihelyezése óta a lakosság legnagyobb megelégedésére elenyésző számban történtek hasonló cselekmények. Szombathelyen 11 helyszínnel bővült azon területek száma, ahol a Közterület-felügyelet térfigyelő központja kamerákkal ellenőrzi a várost.
A Közterület-felügyelet Szolgálatirányítási Központjába 381 általános, a közterülettel összefüggő lakossági bejelentés, az Állategészségügyi és Ebrendészeti Szolgálatra vonatkozóan (kóbor állat, közterületen elhullott állat) 145 bejelentés érkezett a modellprogram végrehajtása alatt.
Hatala József nyugállományú rendőr altábornagy, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács elnöke arról beszélt, hogy már a program megindításakor biztosak voltak a sikerben. Hozzátette: a bűnmegelőzési stratégia célja, hogy az ifjúságot, illetve a fiatalokat felvilágosítsuk, a közterületek rendjét, az időskorúak biztonságát megőrizzük, illetve a reintegráljuk azokat, akik korábban már összeütköztek a törvénnyel.
A fő teher, a fő feladat a rendőrségre hárul, de az önkormányzatnak, a katasztrófavédelemnek és a büntetés-végrehajtásnak is rendkívüli fontosságú szerepe van. Miután Szombathely nagyon dicséretes módon az összefogásra helyezte a fő hangsúlyt, a lakosság szubjektív biztonságérzete és a bűnmegelőzés objektív valóságtartalma is javult – hangsúlyozta a tanács elnöke.
A terv
Garamvölgyi László rendőr dandártábornok, a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács kommunikációs igazgatója már a terveket is megfogalmazta.
Az önkormányzati rendészetnek még vannak tartalékai. Itt az ebrendészeti tevékenység átvétele mellett a társszervekkel való együttműködésre is gondolok. A második félévben a nyugdíjasokra szeretnénk ráirányítani a figyelmet, a hat lakótelep valamelyikén időskorúaknak szervezünk kurzusokat, emellett egy szombathelyi középiskolában és egy általános iskolában is prevenciós előadást tartunk, ahol kiemelten az internet veszélyeire hívjuk fel a figyelmet – fűzte hozzá a kommunikációs szakember.
Az együttműködés
Varsányi Péter közterület-felügyeleti igazgató szerint az együttműködés azért fontos, hogy megtöltsük azt valós tartalommal, így lesz példaértékű. Az igazgató miután felsorolta a legfontosabb feladatokat – klasszikus járőrszolgálat, élőerős megfigyelés, járőr-rendőr páros 12 órás váltásban, ebrendészet – kiemelte: a mezőőri szolgálat is bizonyította a szükségességét, hiszen a terménylopások, a falopások, az illegális szemétlerakás megelőzése ugyancsak rendkívüli jelentőségű.
A pályázat
A szombathelyi büntetés-végrehajtási intézet parancsnoka, a Vas megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója, a szombathelyi rendőrkapitányság vezetője, és a körmendi rendészeti szakközépiskola igazgatója részvételével lebonyolított sajtótájékoztatón a frisss.hu azt is megtudta, hogy a jövő héten jelenik meg a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács által kiírt pályázati lehetőség, melynek célja szintén a biztonság fokozása lesz és a helyi rendőrkapitányságok az önkormányzatokkal közösen vehetnek részt rajta.