Noha az eredeti napirendi témák között nem szerepelt, a közgyűlés elején mégis arról döntöttek, hogy sürgősséggel tárgyaljanak a Falco-gyár ügyéről szóló megoldási javaslatokról. A közgyűlés munkájában Hende Csaba országgyűlési képviselő is részt vett.
Meg kell állapodni a gyárral
Czeglédy Csaba baloldali frakcióvezető a többi között arról beszélt, hogy ,,a város érdeke, hogy megállapodhasson a Falcoval, a gyár fejleszthet, de először a környezetvédelmi előírásoknak feleljen meg.”
Szóba hozta azt is, hogy a Falco büntetőeljárást kezdeményezett azok ellen, akik képviselőként vagy szombathelyi lakosként felemelik hangjukat a környezetterhelés megszüntetése érdekében. Nehéz lesz érdemi tárgyalásokat kezdeményezni, ha a gyár eljárásokat indít a város és a lakók képviselői ellen, mondta.
Illés Károly alpolgármester példaértékűnek nevezte, hogy az országgyűlési képviselővel együttműködve végezheti a munkáját a bizottság.
Határidőt kell szabni
Balassa Péter, a Jobbik képviselője azt hangoztatta, hogy nem lehet politikai csatározásoknak kitenni a Falco-gyár ügyét, ki kell mondani a végső határidőt, ameddig a Falco-gyárnak meg kell oldani az ügyet.
Az embereket ugyanis már nem érdekli az aláírásgyűjtés, az embereket csak a megoldás érdekli – tette hozzá.
Kántás Zoltán, a körzet képviselője pedig azt emelte ki, hogy az emberek akaratával kell szembesíteni a gyárat. Hozzátette: a zöld hatóság együttműködő és konstruktív volt.
Nemény András két fontos feladatot fogalmazott meg, szerinte a mérőműszer beszerzése érdekében végzett munka, valamint a gyár vezetésével történő – a nyilvánosság bevonásával zajló – egyeztetéseken való részvétel a legfontosabb. Ezután partnerséget és politikamentességet kért, majd a közös munka megkezdésére buzdított.
A gyár és a lakosok érdekeit is szem előtt kell tartani
Molnár Miklós alpolgármester miután röviden felvázolta a gyár múltját, megfogalmazta: az a kérdés, hogy képesek vagyunk-e egy olyan megállapodást kötni a gyár vezetőivel, mellyel az évtizedek óta itt működő cég fejlődését biztosítjuk, illetve a gyár működését új alapokra helyezzük, emellett a lakosok érdekeit is szolgáljuk.
Lendvai Ferenc jobboldali frakcióvezető bejelentette, hogy közel 5 ezer aláírást gyűjtöttek már össze, és ez jó irányba mutató utat jelent, aminek a vége is csak jó lehet.
Folytatódik az aláírás-gyűjtés
Hende Csaba hozzászólása elején ismertette a petíció teljes szövegét, majd hozzátette: november 30-ig folytatják ezt a nyomásgyakorló akciót, mert úgy látja, hogy szükséges. Kiemelte: a Falco fejlesztéseit alaposan meg kell vizsgálni, majd értetlenségének adott okot, amikor arról beszélt, hogy nem érti miért kellene a szűrőberendezés felszerelésének feltételéül szabni bizonyos cégérdekeket. A Falco ugyanis azt mondja, hogy a város megkapja a jihlavaival megegyező berendezést, de cserébe el kell viselni, hogy a gyár engedélyt kapjon az új MDF gyártósor megépítésére.
Ugyanakkor ez két történet. A petíció mögött ott áll Szombathely népe, mindig a néphez kell fordulni és a népnél kell fellebbezni. Mielőtt további környezetterhelést okozó termelésbővítésbe kezd a gyár, oldja meg a jelenlegi problémát – javasolta Hende Csaba.
Döntések
A napirendi téma tárgyalásának végén a közgyűlés elítélte a Falco által kezdeményezett pereket, nem csatlakozik az önkormányzat a petícióhoz. Ezután 21 igen szavazattal 5 fős bizottság alakítása mellett döntöttek, a bizottságot Molnár Miklós alpolgármester vezeti. A feladat a Falco-gyár vezetőivel történő eredményes tárgyalások lefolytatása lesz.
A közgyűlés ezen szakaszán Ágh Péter országgyűlési képviselő, kormánybiztos is jelen volt.